Quad stretch half kneeling position

 

 

Mięśnie rozciągane:

– mięśnie czworogłowe uda.

 

Pozycja wyjściowa

1) Klęk wykroczny, noga zakroczna spoczywa swobodnie na podłożu.
2) Miednica skierowana w przód, głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa, cała stopa nogi wykrocznej przylega do podłoża. Postaraj się zachować fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym.

 

 

Ruch

1) Z pozycji wyjściowej unieś nogę zakroczną, jednocześnie staraj się złapać okolicę kostki unoszonej nogi. 
2) Unosząc nogę, postaraj się ręką przyciągnąć stopę nogi rozciąganej do pośladka. 
3) W momencie kiedy odczujesz rozciąganie na przedniej stronie uda, pozostań w tej pozycji przez około 30 sekund, staraj się uzyskać rozluźnienie rozciąganej nogi. Następie przyciągnij mocniej stopę w stronę pośladka i w nowej pozycji również pozostań przez około 30 sekund do momentu uzyskania rozluźnienia. 
4) W sytuacji gdy maksymalnie przyciągniesz stopę do pośladka i nie odczujesz rozciągania, postaraj się przenieść cały ciężar ciała w przód, wysuwając biodra i bardziej zginając kostkę.

 

 


Wskazówki

1) Podczas tego rozciągania powinnaś odczuwać rozciąganie mięśni grupy czworogłowego uda. W zależności od elastyczności poszczególnych struktur, odległości stopy wykrocznej oraz stopnia zgięcia w biodrze mogą być odczuwalne inne rejony mięśnia rozciąganego. 
2) Podczas tego rozciągania postaraj się utrzymać neutralną pozycję miednicy. 
3) W przypadku gdy rozciąganie jest zbyt bolesne, nie staraj się za wszelką cenę przybliżyć stopy do pośladka. Stopniowo przybliżaj stopę do pośladka, a drugą ręką trzymaj się stabilnego przedmiotu.
4) Jeśli odczuwasz dyskomfort w kolanie nogi zakrocznej, wykorzystaj matę fitness i podłóż ją pod kolano. 
5) Monitoruj oddech – wdech łącz z aktywnością, a wydech z rozluźnieniem.