Zespół cieśni nadgarstka jest najczęściej związany z uciskiem nerwu pośrodkowego. W wyniku urazu lub sumujących się przeciążeń dochodzi do kompresji przestrzeni w nadgarstku, która jest ograniczona przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Przez to miejsce przechodzą nerwy (między innymi nerw pośrodkowy) i ścięgna dziewięciu mięśni. Obrzęk w tej przestrzeni wywiera nacisk na nerw, co powoduje dolegliwości.


SPIS TREŚCI:
1. Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny występowania
2. Cieśń nadgarstka – objawy

3. Sposoby leczenia

 

 

1. Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny występowania

Istnieje kilka przyczyn, które są odpowiedzialne za wywieranie nacisku na nerw. Może być to spowodowane m.in. obrzękiem błony śluzowej ścięgna zginaczy nadgarstka lub zapaleniem pochewki ścięgnistej. Oprócz tego cieśń nadgarstka może wystąpić w wyniku złamania okolicy nadgarstka. Częste zwichnięcia, artretyzm oraz wykonywanie pracy biurowej są wymieniane jako najczęstsze przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka.

 

Sytuacje wymienione powyżej mogą prowadzić do zmniejszenia przestrzeni w tunelu nadgarstka lub spowodować jego obrzęk. Zaburzenia czynności tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz cukrzyca również mogą być związane z zespołem cieśni nadgarstka.

 

2. Cieśń nadgarstka – objawy
Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą obejmować:
– ból,
– drętwienie,
– mrowienie,
– nagłe wypuszczanie przedmiotów z dłoni.

 

Drętwienie lub mrowienie jest najczęściej odczuwane w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i serdecznym. Objawy zwykle występują w nocy, ale mogą również pojawiać się podczas codziennych czynności takich jak jazda na rowerze lub czytanie gazety. W skrajnych przypadkach może dochodzić do utraty czucia i siły.

  Fabryka Siły Sklep

Przypomnienie sobie momentów z życia, w których uwidoczniły się wyżej wymienione objawy, wskazanie sposobu i rodzaju wykonywanych prac rękoma oraz opis wszelkich wcześniejszych urazów są bardzo istotne

w poprawnym zdiagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka.

 

Zdjęcia rentgenowskie mogą być pomocne. W niektórych przypadkach konieczne będą badania laboratoryjne. W celu potwierdzenia diagnozy

i sprawdzenia innych możliwych problemów nerwowych bada się również przewodnictwo nerwowe.

 

3. Sposoby leczenia
Objawy dają się często zniwelować bez konieczności operowania. Istnieje kilka sposobów leczenia:
– zmiana warunków pracy rąk (pomaga zmniejszyć nacisk na nerw), np. przed komputerem;
– utrzymywanie nadgarstków w pozycji neutralnej (pomaga zmniejszyć nacisk na nerw);
– noszenie szyny na nadgarstek w nocy (pomaga złagodzić objawy, które uniemożliwiają sen);
– zastrzyki steroidowe w kanale nadgarstka (pomagają zmniejszyć obrzęk wokół nerwu).

 

Jeśli jednak objawy nasilają się lub nie ustępują, może być konieczna operacja. Wycięcie więzadła poprzecznego nadgarstka, które tworzy górną część cieśni na dłoni, zmniejsza ciśnienie wywierane na nerw.

 

Po operacji bolesność w obszarze cięcia może utrzymywać się kilka tygodni lub miesięcy. Drętwienie i mrowienie może zniknąć natychmiast lub znikać stopniowo. Odzyskanie pełnej sprawności trwa do kilku miesięcy. W ciężkich przypadkach objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą nie zostać całkowicie wyeliminowane po operacji.