Zdrowe odżywianie jest niewątpliwie coraz bardziej popularne. Wiele osób chce dbać o swoje zdrowie i stara się przestrzegać reguł zbilansowanej diety. W niektórych przypadkach chęć zadbania o dietę zmienia się w groźną dla zdrowia obsesję, co jest niezwykle niekorzystne dla organizmu. Czy zdrowy styl życia może zapoczątkować groźne schorzenie?

 

SPIS TREŚCI:

1. Ortoreksja – podstawowe informacje

2. Ortoreksja – przyczyny

3. Ortoreksja – objawy

4. Ortoreksja – zagrożenia

5. Ortoreksja – leczenie

6. Ortoreksja – profilaktyka

 

 

1. Ortoreksja – podstawowe informacje
Ortoreksja jest stosunkowo nowym zaburzeniem odżywiania, które jak dotąd nie zostało sklasyfikowane jako osobna jednostka. Nazwa wzięła się od greckich słów „orthos”, co oznacza prawidłowy, a także „orexia” – apetyt. Terminem tym określa się obsesyjną kontrolę nad spożywanymi posiłkami, wybieranie tylko zdrowych produktów, a także tych wysokiej jakości.

 

Pojęcie ortoreksji zostało wprowadzone przez amerykańskiego lekarza Stevena Bratmana, który przekonał się, jaki wpływ na zdrowie ma rygorystyczna dieta eliminacyjna. Na podstawie obserwacji samopoczucia swojego i swoich pacjentów doszedł do wniosku, że nadmierne skupianie się na odżywianiu może prowadzić do poważnych ograniczeń w przyjmowaniu posiłków i być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osoby dotkniętej tym schorzeniem.

 

W przypadku najbardziej rozwiniętego stadium wielu chorych całkowicie rezygnuje z przyjmowania jakichkolwiek posiłków, co prowadzi do niewystarczającego pokrycia zapotrzebowania energetycznego, a w konsekwencji do niedożywienia. Szacuje się, że ortoreksja występuje u 7% populacji, częściej pojawia się u mężczyzn (A. Michalska i wsp. 2016).

 

2. Ortoreksja – przyczyny
Jak w przypadku większości zaburzeń odżywiania przyczyny są skomplikowane i jest ich bardzo wiele. Choroba zwykle zaczyna się bardzo powoli i niewinnie – od chęci wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania, by dieta była zdrowsza i bardziej odżywcza.

 

Takie osoby zwykle z chęcią sięgają po książki czy czasopisma dietetyczne, a także odwiedzają strony poświęcone odżywianiu. Skupiają się bardzo na swoim celu, którym ma być stworzenie nowej rutyny i wprowadzenie stylu życia chroniącego przed chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy otyłość. Troska o zdrowie, która jest czymś niezwykle pożądanym, staje się punktem wyjścia do podjęcia kolejnych bardziej drastycznych kroków, jak eliminacja niektórych produktów spożywczych, zwiększona aktywność fizyczna czy zmniejszenie liczby posiłków.

  Fabryka Siły Sklep

Motywacją do poprawy nawyków żywieniowych niejednokrotnie jest również chęć zredukowania masy ciała. Pragnienie szczuplejszej sylwetki może sprawić, że dana osoba zrezygnuje z części produktów, zwłaszcza tych, które dostarczają sporo kilokalorii. Nie biorą jednak pod uwagę, że wiele z nich dostarcza również witaminy i składniki mineralne, przykładami mogą być chociażby masło orzechowe czy awokado.

 

Pewnym zagrożeniem mogą być również specyficzne diety eliminujące dużą ilość składników, które wiążą się z konkretnymi poglądami, np. witarianizm. Sporo osób dotkniętych ortoreksją można spotkać również wśród frutarian, a czasami nawet wegetarian (A. Dittfeld i wsp. 2013).


Badania dowodzą również, że czynniki, które mogą być związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia ortoreksji, to mniejsze wartości BMI, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, nieprawidłowa relacja z pożywieniem (A. Dittfeld i wsp. 2013).

 

3. Ortoreksja – objawy
Ortoreksja to zaburzenie, które trudno wykryć we wczesnym stadium, gdyż zachowania wykazywane przez osoby nią dotknięte są raczej pożądane i podziwiane. Chęć zdrowszego odżywiania się, wybieranie bardziej wartościowych produktów, większa świadomość żywieniowa – to wszystko raczej kojarzy się pozytywnie. Właśnie dlatego to schorzenie jest tak niebezpieczne i uwidacznia się dopiero w późnym stadium, gdy leczenie staje się trudniejsze.

 

Alarmujące oznaki, które mogą świadczyć o ortoreksji, to:
– nieustanne, obsesyjne myślenie o jedzeniu,
– spędzanie wielu godzin, by przygotować posiłek zdrowy i bezpieczny,
– bardzo dokładne przeżuwanie wszystkich posiłków,
– eliminacja dużej grupy produktów z diety bez medycznego uzasadnienia,
– unikanie spożywania posiłków, które zostały przygotowane przez inne osoby, z produktów niewiadomego pochodzenia,
– spędzanie dużej ilości czasu na szukaniu nowego sprzętu i technik, które zapobiegają utracie składników odżywczych podczas przygotowywania potraw,
– odczuwanie smutku, frustracji lub wstrętu, gdy nie sprosta się rygorystycznym wymogom diety,
– przynoszenie własnych posiłków na wszelkiego rodzaju spotkania czy uroczystości ze względu na brak zaufania do dań przygotowywanych przez inne osoby,
– rygorystyczna selekcja wszystkich produktów, które pojawią się na talerzu,
– nakładanie na siebie surowych kar za nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania.

 

W celu zdiagnozowania ortoreksji opracowane zostały specjalne kwestionariusze, które składają się z kilkunastu pytań dotyczących zwyczajów żywieniowych. Dzięki nim można potwierdzić występowanie zaburzenia, a także stopień jego rozwoju.

 

Test Bratmana został stworzony przez twórcę pojęcia ortoreksji. Składa się z 10 pytań, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, np. „Czy spędzasz więcej niż 3 godziny dziennie na rozmyślaniu o swojej diecie?”, „Czy wartość odżywcza Twoich posiłków jest dla Ciebie ważniejsza niż sama przyjemność wynikająca z jedzenia?”, „Czy czujesz się winny, gdy nie stosujesz się do swojej diety?”. Każda pozytywna odpowiedź to jeden dodatkowy punkt. Osoba, która otrzyma od 5 do 9 punktów, określana jest jako fanatyk zdrowego odżywiania, a także osoba, która jest narażona na ortoreksję. 10 punktów to już potwierdzenie zbyt obsesyjnego podejścia do żywienia (A. Dittfeld i wsp. 2013).

 

Innym narzędziem wykorzystywanym czasami w diagnostyce jest kwestionariusz ORTO-15 stworzony przez zespół włoskich naukowców. Składa się z 15 pytań, należy określić częstotliwość danych czynności, np. „Czy podczas jedzenia zwracasz uwagę na kaloryczność posiłku?”, „Czy przez ostatnie 3 miesiące trapiły Cię myśli o jedzeniu?”, „Czy uważasz, że Twój nastrój wpływa na Twoje zachowania żywieniowe?”. Możliwe odpowiedzi to: zawsze, często, rzadko, nigdy. Najwyższa częstotliwość jest punktowana najniżej – za jej zaznaczenie dostaje się jeden punkt, natomiast za najniższą można otrzymać aż 4 punkty. Wynik poniżej 40 punktów świadczy o skłonnościach do zachowań ortoreksyjnych (A. Dittfeld i wsp. 2013).

 

Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na zaburzoną relację z pożywieniem. W przypadku ich wystąpienia warto przyjrzeć się swoim nawykom, a także udać się do specjalisty, który obiektywnie stwierdzi, czy mamy problem i potrzebne jest wprowadzenie odpowiedniego działania.

 

4. Ortoreksja – zagrożenia
Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które na pozór wydaje się niezbyt groźne, jednak stopniowe unikanie dużej grupy produktów może mieć szereg niekorzystnych konsekwencji dla organizmu – zdrowotnych i psychologiczno-społecznych.

 

Pacjenci z ortoreksją, choć w przeciwieństwie do chorych z jadłowstrętem nie skupiają się na ilości pożywienia, a raczej na jego jakości, również stopniowo spożywają coraz mniejsze ilości jedzenia ze względu na eliminację produktów, które są według nich niebezpieczne lub niewystarczająco dobre.

 

To może prowadzić do znacznego zmniejszenia masy ciała, a w niektórych przypadkach nawet do niedożywienia. Coraz mniejsza liczba dozwolonych produktów nie dostarcza również odpowiedniej ilości witamin czy składników mineralnych, przez co osoby z ortoreksją doświadczają także problemów z kondycją skóry, włosów czy paznokci.

 

U wielu pacjentów z tym zaburzeniem pojawiają się również osłabienie, zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią. Strach przed jedzeniem w innych miejscach może prowadzić do izolacji i poczucia osamotnienia. Wiele osób skarży się na ogólne obniżenie komfortu codziennego życia.

 

Konsekwencje ortoreksji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta, to m.in.:
– utrata masy mięśniowej,
– niedobór kluczowych składników odżywczych,
– kwasica metaboliczna,
– hiponatremia,
– rozedma śródpiersiowa,
– zanik miesiączki,
– rozpad mięśni.

 

Według niektórych badaczy (A. Dittfeld i wsp. 2013) ortoreksja może być jednym z objawów schizofrenii, jednak częściej podkreśla się jej możliwe powiązanie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Podobieństwo jest widoczne zwłaszcza w pojawiających się natrętnych myślach dotyczących jedzenia. Osoby z tym zaburzeniem wyróżniają się zwykle obsesyjną kontemplacją, ciągłymi wątpliwościami, niezwykłą drobiazgowością, a także koncentracją na „czystości” pożywienia. Zestawia się ją również z innym zaburzeniem odżywiania – jadłowstrętem psychicznym. Choć istnieje kilka podobieństw, np. silny związek samooceny z odżywianiem, a także istnienie rygorystycznych zasad, to istotną różnicą jest motywacja. Ortoreksja nie została jednak sklasyfikowana w ICD-10, DSM-IV jako zaburzenie psychiczne, nie stanowi również odrębnej jednostki chorobowej.

 

5. Ortoreksja – leczenie

Jak w przypadku większości zaburzeń odżywiania leczenie jest procesem długotrwałym i dość skomplikowanym. Zwykle składa się na niego współpraca dietetyczna, psychodietetyczna, psychologiczna, psychiatryczna i pomoc internisty, gdy pojawiły się objawy somatyczne. Specjaliści zalecają połączenie terapii poznawczo-behawioralnej i farmakoterapii.

 

Farmakoterapia jest niezbędna ze względu na pojawiające się zachowania obsesyjno-kompulsywne. Niestety wprowadzenie leczenia przy pomocy specjalistycznych leków może czasami nie być możliwe na początku leczenia, gdyż duża część pacjentów obawia się wprowadzenia do swojego ciała obcych substancji, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia.

 

Przekonanie pacjentów do współpracy jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych zaburzeń odżywiania – są bardzo skupieni na swoim zdrowiu, co jest niezwykle korzystne dla całego procesu. Podjęcie leczenia ortoreksji jest niezbędne, gdyż może prowadzić do ciężkich powikłań, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. W całym procesie niezwykle znaczące jest również wsparcie najbliższych.

 

6. Ortoreksja – profilaktyka
To zaburzenie odżywiania pokazuje, że granica między chęcią zadbania o swoje zdrowie a obsesją na tym punkcie jest niezwykle cienka. Szczególnie narażone są osoby, które już cierpią na zaburzenia odżywiania, cechują się ogromnym lękiem przed chorobami, a także skrupulatnością i perfekcjonizmem. W grupie ryzyka są również egocentrycy.

 

Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzenia:
– słuchać sygnałów płynących z organizmu,
– sięgać po rzetelną wiedzę,
– czerpać przyjemność ze spożywania dań,
– dbać o różnorodność wybieranych posiłków,
– nauczyć się odpuszczać, prawidłowa dieta nie musi być perfekcyjna w 100%.

 

7. Podsumowanie
Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, którego diagnoza jest bardzo trudna. Badacze nadal zastanawiają się, kiedy właściwie troska o zdrowie przeradza się w obsesję i staje się niebezpieczna dla zdrowia. Wiadomo jednak, że jeśli trudności z wyborami dietetycznymi mają charakter ciągły i nie ustępują, a na dodatek w diecie pojawiają się kolejne eliminacje i restrykcje, można podejrzewać, że relacja z pożywieniem została zaburzona i może zwiastować pojawienie się tego zaburzenia.

 

W czasach, kiedy zdrowe odżywianie jest niezwykle popularne (co jest oczywiście bardzo potrzebne i wpływa pozytywnie na zdrowie), trudno dostrzec początek tego groźnego schorzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o zdroworozsądkowe podejście do odżywiania.

 

Ortoreksja, zamiast zwiększać witalność, powoli ją obniża ze względu na stale zmniejszającą się liczbę dozwolonych produktów. Choć zdrowa dieta, wybieranie produktów odżywczych, a niekiedy liczenie kalorii są pożądane (zwłaszcza ze względu na dużą liczbę chorób przewlekłych, których można uniknąć dzięki odpowiedniemu stylowi życia), to skrajności nigdy nie są dobrym wyborem. Nadmierne skupianie się na diecie może bowiem przerodzić się w znacznie groźniejsze zaburzenia odżywiania, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

 

Największym niebezpieczeństwem związanym z ortoreksją jest to, że rozwija się poniekąd w ukryciu. Nie ma jednoznacznych kryteriów, które określają, czy pacjent choruje już na ortoreksję. Włoscy badacze (L.M. Donni i wsp. 2001) jako pierwsi podjęli się sprawdzenia, jak wiele osób spośród 400 badanych ma tendencję do obsesyjnego dbania o zdrowe odżywianie. Wykazali, że aż 6,9% może cierpieć z powodu ortoreksji.

 

Natomiast badania z Turcji (A.T.B. Bosi i wsp. 2007) przeprowadzone na studentach medycyny wykazały, że prawie 50% spośród nich ma skłonności do obsesyjnego skupiania się na zdrowym żywieniu. W Polsce przeprowadzono podobne badanie (I. Łucka i wsp. 2019), które pokazało, że prawie 30% respondentów może mieć skłonności do tego zaburzenia odżywiania. Liczby te stale rosną, gdyż zwiększa się dostęp do informacji na temat żywności i dbania o zdrowie w sposób naturalny.

 

Niestety ze względu na mnogość publikacji wśród społeczeństwa często panuje dezinformacja, która utrudnia prawidłowe podejście do zdrowego odżywiania. Kluczowa jest zatem prawidłowa edukacja żywieniowa, a także korzystanie z rzetelnych źródeł informacji. Bardzo ważne jest również wypracowanie elastycznego podejścia i zdroworozsądkowego podejścia, które pozwolą uniknąć obsesyjnych myśli związanych z jedzeniem.

 


Bibliografia
Bosi A.T.B., Camur D., Guler Cagatay G., Prevalence of orthorexia nervosa in resident medical doctors in the faculty of medicine (Ankara, Turkey), „Appetite” 2007, 49, 661–666.
Dittfeld A. et al., Ortoreksja – nowe zaburzenie odżywiania, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2013, 67(6), 393–399.
Donini L.M. et al., Orthorexia nervosa: Validation of a diagnosis questionnaire, „Eating and Weight Disorders” 2005, 10, 28–32.
Gortat M., Samardakiewicz M., Perzyński A., Ortoreksja – wypaczone podejście do zdrowego odżywiania się, „Psychiatria Polska” 2021, 55(2), 421–433.
Hyrnik J., Ortoreksja – aktualne ujęcie problemu. Przegląd badań, „Psychiatria Polska” 2021, 55(2), 405–420.
Łucka I. et al., Ortoreksja – oddzielna jednostka chorobowa, spektrum zaburzeń odżywiania czy wariant zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych?, „Psychiatria Polska” 2019, 53(2), 371–382.
Janas-Kozik M. et al., Ortoreksja – nowe rozpoznanie?, „Psychiatria Polska” 2012, 3, 441–450.
Michalska A. et al., Niespecyficzne zaburzenia odżywiania się – subiektywny przegląd, „Psychiatria Polska” 2016, 50(3), 497–507.
Mróz M.W., Korek E., Ortoreksja – nowa jednostka chorobowa związana z zaburzonymi wzorcami odżywiania, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2020, 26(2), 102–105.