Sport wyczynowy wiąże się z dużymi przeciążeniami i szybszym zużyciem narządu ruchu. Wszyscy uprawiający sport zarówno wyczynowo, jak  i rekreacyjnie powinni być informowani, z jakim ryzykiem jest to związane. Każdy człowiek powinien okresowo badać się, by wykluczyć ryzyko wystąpienia urazów. W świecie sportu sprawą priorytetową jest okres leczenia i możliwość jak najszybszego powrotu do treningów. Zastosowanie fali uderzeniowej znacznie to ułatwia.

 

SPIS TREŚCI:
1. Specyfika urazów narządu ruchu
2. Co to jest fala uderzeniowa?
3. Terapia falą uderzeniową
4. Leczenie falą uderzeniową

 


1. Specyfika urazów narządu ruchu
W medycynie jest wiele klasyfikacji urazów. Wiele jest też czynników wpływających na podział urazów. Do nich zalicza się objawy, miejsce występowania, czas gojenia, stopień itp.

 

Ryzyko wystąpienia kontuzji w sporcie jest znaczne, a osoby uprawiające aktywność ruchową narażone są często na takie urazy jak uszkodzenia struktur w stawie kolanowym, skręcenie i zwichnięcie stawu skokowego, nadwyrężenie mięśni oraz stłuczenia.

 

2. Co to jest fala uderzeniowa?
Terapia falą uderzeniową to nowoczesne i bardzo skuteczne narzędzie leczenia i rehabilitacji w ortopedii. Określenie to odnosi się do pulsacji ciśnienia mechanicznego, które rozchodzi się w organizmie w postaci fali.

W nowoczesnej terapii bólu energia fali uderzeniowej zostaje skierowana do bolesnych obszarów ciała.

 

Po raz pierwszy zabieg falami uderzeniowymi zastosowano w litotrypsji. Skoncentrowane działanie fal uderzeniowych umożliwiło usunięcie kamieni nerkowych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Obecnie ponad 98% wszystkich kamieni nerkowych usuwa się tą metodą. Fale uderzeniowe Fabryka Siły Sklep

w leczeniu bólu związanego z urazami i dolegliwościami narządu ruchu stosuje się od początku lat 90.


3. Terapia falą uderzeniową
ESWT (ang. extracorporeal shock wave therapy) to pozaustrojowa, zogniskowana terapia falami uderzeniowymi, które przenoszą energię

w zmienione chorobowo i bolące miejsca. Powstające w aparacie fale są następnie transmitowane do obszaru bólowego, gdzie skupiają się we wtórnym ognisku. Powoduje to gwałtowny wzrost ciśnienia w tkankach

w bardzo krótkim czasie.

 

Do najważniejszych efektów terapeutycznych, które można uzyskać dzięki zastosowaniu leczenia falą uderzeniową, należy zaliczyć:
– stymulację procesów regeneracji tkanek;
– stymulację produkcji kolagenu;
– redukcję napięcia tkanek;
– rozpuszczenie złogów wapnia w fibroblastach;
– zmniejszenie dolegliwości bólowych.

 

4. Leczenie falą uderzeniową

Co można leczyć falą uderzeniową?
– zapalenie powięzi podeszwy;
łokieć tenisisty: zapalenie nadkłykcia bocznego;
– łokieć golfisty: zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego;
ból barku: entezopatię ścięgien obręczy barku;
– przewlekły ból pleców i szyi;
– powięziowe punkty spustowe;
– chorobę Osgooda-Schlattera;
– biodro trzaskające;
– kolano skoczka;
– zespół mięśnia piszczelowego przedniego;
– zespół pasma biodrowo-piszczelowego.