Wybrane techniki relaksacyjne – jak zadbać o siebie w domowym zaciszu
Ciągły stres, niewystarczająca ilość snu, gonitwa wynikająca z nadmiaru obowiązków – to tylko kilka czynników, które mogą wywoływać długotrwale utrzymujące się zmęczenie psychiczne i fizyczne. Istnieją jednak proste i łatwo dostępne sposoby, aby o siebie zadbać i się zrelaksować. Poniżej przedstawiono wybrane techniki relaksacyjne, które można wykorzystać po męczącym dniu i potraktować je jako element zdrowej rutyny.
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Aromaterapia
Pojęcie aromaterapii odnosi się do kontrolowanego stosowania olejków eterycznych, co ma na celu utrzymanie dobrego samopoczucia psychofizycznego. Istnieje wiele rodzajów olejków, które można wykorzystać do relaksacji i poprawy nastroju. Najczęściej stosowane, wykazujące właściwości uspokajające, to te pozyskane m.in. z lawendy, drzewa różanego, pomarańczy bergamotki, kwiatów gorzkiej pomarańczy i pelargonii.
Powodem, dla którego warto używać olejków zapachowych, jest zawartość wielu składników aktywnych, a zwłaszcza terpenów. Uspokajające właściwości olejków eterycznych są uwarunkowane przez takie związki jak cytronelol, geraniol, limonen, nerol czy terpinen. Aromaterapia może mieć różne formy – inhalacji, nacierania ciała olejkami i delikatnego masażu czy zapachowych kąpieli.
Grupa 8 osób została poddana 6-tygodniowej aromaterapii, która polegała na cotygodniowym wykonywaniu masażu z dodatkiem lawendowego olejku eterycznego. U 6 z 8 uczestniczek odnotowano poprawę w zakresie relaksacji i nastroju, doszło również do osłabienia poziomu depresji i lęku (J. Edge 2003).
W innym badaniu sprawdzono wpływ aromaterapii u 34 matek po porodzie. U uczestniczek wykonano pojedynczy zabieg masażu dłoni i przedramienia przy użyciu różnych olejków eterycznych (lawenda, ylang-ylang, cytryna, słodka pomarańcza lub tropikalny palisander). U 29 kobiet odnotowano zmniejszenie zmęczenia we wczesnym okresie poporodowym oraz poprawę relaksacji (K. Asazawa i wsp. 2017).
2. Ćwiczenia oddechowe
Przemęczenie i stres niejednokrotnie idą w parze z nadmiernym napięciem mięśni, co zwykle pogłębia uczucie wyczerpania i utrudnia relaksację. Normalizacja napięcia mięśniowego jest możliwa np. dzięki masażowi czy fizjoterapii. Ponadto nie można zapominać o ćwiczeniach oddechowych, zwłaszcza głębokim oddychaniu, które wykorzystuje się w medycynie m.in. do łagodzenia dolegliwości bólowych.
Część osób z grupy obejmującej 35 pacjentów po przeszczepie komórek macierzystych układu krwiotwórczego została poddana 6-tygodniowemu programowi ćwiczeń fizycznych, które połączono z techniką oddechu relaksacyjnego. Interwencja spowodowała większy spadek lęku i depresji w porównaniu z grupą kontrolną (S.D. Kim, H.S. Kim 2005). W innym badaniu sprawdzono połączenie techniki głębokiego oddychania z aromaterapią olejkiem lawendowym u pacjentów przed zaplanowanym zabiegiem operacyjnym. Zastosowane połączenie miało znaczący wpływ na osłabienie lęku przedoperacyjnego (J. Pardede, G.V. Simanjuntak, N. Manalu 2020).
3. Medytacja transcendentalna
Medytacja transcendentalna (transcendental meditation, TM) jest metodą, która ma za zadanie wywołać w mózgu stan hipometaboliczny, co można rozumieć jako wyciszenie/zwolnienie jego pracy. Wynikiem tego jest odpowiedź relaksacyjna organizmu, która polega na zmianie procesów fizjologicznych niezależnych od woli człowieka. Niektóre procesy ulegają ograniczeniu/spowolnieniu (np. ograniczone zużycie tlenu, spadek ciśnienia tętniczego krwi), z kolei inne zostają nasilone (np. wytwarzanie fal mózgowych alfa i theta związanych z dobrymi emocjami).
Do wyzwolenia odpowiedzi relaksacyjnej organizmu potrzebne są cztery czynniki:
1. Wygodna pozycja ciała, która umożliwi zmniejszenie napięcia nerwowego.
2. Spokojne otoczenie w celu ograniczenia stymulacji organizmu przez bodźce zewnętrzne.
3. Regularnie powtarzane dźwięki, myśli bądź słowa albo przedmiot, który pomoże skupić się na medytacji.
4. Stan koncentracji umysłowej, aby wyeliminować rozpraszające myśli. Jest w tym przypadku najistotniejszym elementem i fundamentalnym czynnikiem wywołania odpowiedzi relaksacyjnej.
Skuteczność TM została potwierdzona badaniami. W jednym z nich 5 weteranów wojennych cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD) przez 12 tygodni uczęszczało na sesje medytacyjne. U wszystkich uczestników zaobserwowano złagodzenie objawów PTSD i poprawę jakości życia (J.Z. Rosenthal i wsp. 2011).
Inne badanie wykazało, że TM ma pozytywny wpływ na nastrój, jakość życia i redukcję poziomu stresu opiekunów osób cierpiących na demencję (M.J. Leach, A. Francis. T. Ziaian 2015). Z kolei w przeglądzie 21 artykułów naukowych zwrócono uwagę na wielowymiarowe oddziaływanie TM na organizm. Główne efekty sesji medytacyjnych to m.in. redukcja lęku i stresu wskutek obniżenia poziomu kortyzolu, a także poprawa samopoczucia dzięki nasilonej syntezie i uwalnianiu hormonów szczęścia – dopaminy i serotoniny (A.C. Mosini i wsp. 2019).
4. Mindfullness
Redukcja stresu oparta na uważności (mindfullness-based stress reduction – MBSR) jest techniką wykorzystującą aktywne kierowanie i koncentrowanie uwagi na bieżąco doświadczane zjawiska. Charakterystyczną cechą MBSR jest pełna akceptacja i brak osądu tych zjawisk, co ma na celu wytworzenie poczucia świadomości własnych myśli i emocji. Tym samym treningi MBSR mają na celu naukę konstruktywnego i opanowanego reagowania na oddziaływanie bodźców stresogennych. Często wspomina się, że mindfullness stanowi rozszerzenie czy też uzupełnienie medytacji transcendentalnej i nierzadko obie te metody są ze sobą łączone.
Pozytywne zastosowanie MBSR jest poparte badaniami klinicznymi. Zastosowanie 9 sesji MBSR u weteranów wojennych ze zdiagnozowanym PTSD spowodował, że uczestnicy odczuwali mniejsze nasilenie występujących objawów (M.A. Polusny, C.R., Erbes, P. Thuras 2015). Badanie dotyczące osób z zaburzeniami lękowymi wykazało, że 8 tygodni regularnych sesji MBSR daje porównywalne rezultaty co farmakoterapia środkami antydepresyjnymi (E.A. Hoge i wsp. 2023).
W innej pracy dokonano porównania MBSR z terapią behawioralno-poznawczą (CBT) u byłych wojskowych z co najmniej jednym zaburzeniem lękowym. Wykazano, że choć CBT jest skuteczniejsze w ograniczeniu pobudzenia lękowego, to MBSR lepiej oddziałuje na zmniejszenie odczuwanego niepokoju i zaburzeń współistniejących (J.J. Arch i wsp. 2013).
5. Spacery i kontakt z naturą
Postępujący rozwój technologiczny doprowadził do szeregu istotnych zmian w życiu człowieka. Jednym z efektów globalnej urbanizacji jest fakt, że spora część terenów zielonych została zastąpiona miejską infrastrukturą. Aglomeracje miejskie charakteryzuje niekiedy wręcz znikomy dostęp do parków, a lasy występują głównie w obszarach wiejskich.
Otaczające środowisko ma niewątpliwie duży wpływ na jakość życia. Kontakt z naturą przyczynia się do poprawy samopoczucia i ułatwia relaksację, co udowodniono w jednym z badań. Grupa 30 osób została podzielona na 2 podgrupy, które umieszczono w osobnych biurach z różnym widokiem z okna. Pierwsza przebywała w biurze z widokiem na przestrzeń miejską, druga w pomieszczeniu z widokiem na tereny zielone. Uczestnicy badania zostali poddani wielowymiarowej analizie poziomu stresu – sprawdzono zmienność rytmu serca, przewodnictwo skórne i aktywność elektryczną mózgu metodą EEG (elektroencefalografia).
Oddziaływanie zielonej przestrzeni spowodowało istotny spadek przewodnictwa skórnego i wzrost aktywności przywspółczulnej części układu nerwowego, co stanowi oznaki dobrego samopoczucia. Co więcej, w wynikach kwestionariusza oceniającego stan psychologiczny uczestnicy znacznie częściej wskazywali pozytywne odczucia takie jak „zrelaksowany”, „radosny” czy „komfortowy” (M. Elsadek, B. Liu, J. Xie 2020).
Kontakt z naturą to nie tylko bodźce wzrokowe, ale i słuchowe. Hałas pochodzący z przestrzeni miejskiej może intensyfikować poczucie wyczerpania. W jednym z badań dokonano porównania wpływu dźwięków natury (mieszanka odgłosów wody i ptaków) i dźwięków miasta (odgłosy ruchu drogowego) na relaks fizjologiczny i psychologiczny grupy 26 studentów.
Uczestnicy przez minutę słuchali każdego z dźwięków, natomiast autorzy badania przeprowadzili analizę tętna i rytmu serca, stężenia oksyhemoglobiny i aktywności nerwów przywspółczulnych. Dźwięki natury wykazały korzystniejszy wpływ na samopoczucie (spadek tętna i poziomu oksyhemoglobiny, wzrost aktywności nerwów), co wskazuje na pozytywne oddziaływanie na łagodzenie stresu (I. Song i wsp. 2023).
Spacery są jedną z najprostszych form aktywności fizycznej, którą można bez żadnych przeszkód połączyć z przebywaniem na łonie natury. Te dwa czynniki niosą za sobą wyjątkowo pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną.
Dowodem tego są wyniki niektórych badań:
– Grupa 19 kobiet po przebytej menopauzie wykonywała godzinne spacery. W pierwszej kolejności był to spacer na łonie przyrody, a tydzień później na bieżni w zamkniętym pomieszczeniu. Spacer na świeżym powietrzu spowodował poprawę nastroju, natomiast aktywność w pomieszczeniu wiązała się z odczuwaniem większej frustracji i zmartwień (J. Teas i wsp. 2007).
– Osoby uczęszczające co najmniej raz w tygodniu na spacer po terenach rolniczych odczuwały znacznie mniejszy stres i odznaczały się o wiele lepszym samopoczuciem psychicznym (M.R. Marselle, K.N. Irvine, S.L. Warber 2013).
– Grupę 11 studentów podzielono na 2 podgrupy, którym zalecono przejście 15-minutowej trasy w lesie lub obszarze miejskim. Po wykonaniu zadania uczestnicy przez 15 minut oglądali otoczenie w pozycji siedzącej. Przebywanie na łonie natury zmniejszyło niepokój, spowodowało spadek poziomu kortyzolu, zwiększyło aktywność nerwu przywspółczulnego oraz doprowadziło do obniżenia ciśnienia krwi i częstości akcji serca (C. Song i wsp. 2015).
Istnieje szereg prostych i łatwo dostępnych sposobów, które pozwalają na samodzielną relaksację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je ze sobą połączyć i tym samym jeszcze skuteczniej przeciwdziałać negatywnym skutkom nadmiernego stresu czy przemęczenia.
Bibliografia
Arch J.J. et al., Randomized clinical trial of adapter mindfulness-based stress reduction versus group cognitive behavioral therapy for heterogenous anxiety disorders, „Behaviour Research and Therapy” 2013, 51(4–5), 185–196.
Asazawa K. et al., The Effect of Aromatherapy Treatment on Fatigue and Relaxation for Mothers during the Early Puerperal Period in Japan: A Pilot Study, „International Journal of Community Based Nursing and Midwifery” 2017, 5(4), 365.
Edge J., A pilot study addressing the effect of aromatherapy massage on mood, anxiety and relaxation in adult mental health, „Complementary Therapies in Nursing and Midwifery” 2003, 9(2), 90–97.
Elsadek M., Liu B., Xie J., Window view and relaxation: Viewing green space from a high-rise estate improves urban dwellers’ wellbeing, „Urban Forestry & Urban Greening” 2020, 55, 126846.
Hoge E.A. et al., Mindfulness-based stress reduction vs escitalopram for the treatment of adults with anxiety disorders: a randomized clinical trial, „JAMA Psychiatry” 2023, 80(1), 13–21.
Leach M., Francis A., Ziaian T., Transcendental Meditation for the improvement of health and wellbeing in community-dwelling dementia caregivers [TRANSCENDENT]: a randomised wait-list controlled trial, „BMC Complementary and Alternative Medicine” 2015, 15(145).
Kim S.D., Kim H.S., Effects of a relaxation breathing exercise on anxiety, depression, and leukocyte in hemopoietic stem cell transplantation patients, „Cancer Nursing” 2005, 28(1), 79–83.
Marselle M.R., Irvine K.N., Warber S.L., Walking for well-being: are group walks in certain types of natural environments better for well-being than group walks in urban environments?, „International Journal of Environmental Research and Public Health” 2013, 10(11), 5603–5628.
Mosini A.C. et al., Neurophysiological, cognitive-behavioral and neurochemical effects in practitioners of transcendental meditation-A literature review, „Revista da Associacao Medica Brasileira” 2019, 65, 706–713.
Pardede J., Simanjuntak G.V., Manalu N., Effectiveness of deep breath relaxation and lavender aromatherapy against preoperative patient anxiety, „Diversity and Equality in Health and Care” 2020, 17(4), 168–173.
Polusny M.A., Erbes C.R., Thuras P., Mindfulness-based stress reduction for posttraumatic stress disorder among veterans, „JAMA” 2015, 314(5), 456–465.
Rosenthal J.Z. et al., Effects of transcendental meditation in veterans of Operation Enduring Freedom and Operation Iraqi Freedom with posttraumatic stress disorder: a pilot study, „Military Medicine” 2011, 176(6), 626–630.
Rygiel K., Wybrane techniki relaksacyjne oraz możliwości ich zastosowania w kontekście zaburzeń i chorób psychofizycznych związanych ze stresem, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 2017, 12(3), 126–133.
Song I. et al., Effects of nature sounds on the attention and physiological and psychological relaxation, „Urban Forestry & Urban Greening” 2023, 86, 127987.
Song C. et al., Physiological and Psychological Effects of Walking Around and Viewing a Lake in a Forest Environment, „Journal of Korean Forestry Society” 2015, 104(1), 140–149.
Teas J. et al., Walking outside improves mood for healthy postmenopausal women, „Clinical Medicine. Oncology” 2007, 1, epub.