Dolegliwości bólowe w okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego mogą być spowodowane stanem zapalnym gęsiej stopki. Są one szczególnie powszechne u niektórych pacjentów (osób intensywnie uprawiających sport, ludzi otyłych) i często współistnieją z innymi zaburzeniami stawu kolanowego (np. kolana koślawe). Nagłe pojawienie się bólu po przyśrodkowej stronie kolana może oznaczać zapalenie gęsiej stopki.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zapalenie gęsiej stopki – anatomia

2. Gęsia stopka – przyczyny dolegliwości z nią związanych

3. Możliwości leczenia i zapobiegania

 

 

1. Zapalenie gęsiej stopki – anatomia

Gęsia stopka (łac. Pes anserinus) to termin anatomiczny używany do określenia grupy ścięgien w okolicy przyśrodkowej stawu kolanowego. Nazwa pochodzi od kształtu ułożenia tych ścięgien. Struktura ta obejmuje ścięgna mięśnia krawieckiego, mięśnia smukłego oraz mięśnia półścięgnistego i znajduje się nad dalszym przyczepem więzadła pobocznego przyśrodkowego kolana (MCL).

 

Z różnych powodów, takich jak uszkodzenia lub stłuczenia, komórki błony maziowej w podszewce kaletki mogą wydzielać więcej płynu i w konsekwencji może to doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego i bólu.

 

2. Gęsia stopka – przyczyny dolegliwości z nią związanych

Główną przyczyną tych dolegliwości jest zapalenie kaletki. Stan ten najczęściej tłumaczy się zbyt dużym napięciem mięśni kulszowo-goleniowych, które wywierają dodatkowy ucisk na staw, powodują podrażnienie i tarcie kaletki. Ponadto u niektórych pacjentów podrażnienie kaletki może być wynikiem bezpośredniego uderzenia lub przebytego wcześniej urazu w tym obszarze.

 

Czynniki zwiększające ryzyko występowania zapalenia gęsiej stopki to: Fabryka Siły Sklep

– choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych – aż 75% pacjentów może mieć objawy zapalenia kaletki gęsiej stopki;

– otyłość (szczególnie u kobiet w średnim wieku);

– koślawość stawów kolanowych, występująca samodzielnie lub w połączeniu z niestabilnością stawową;

– płaskostopie, które może predysponować do zapalenia kaletki i występowania innych problemów w przyśrodkowej części kolana;

– zajęcia sportowe wymagające dynamicznych zwrotów i ruchów z boku na bok;

– lokalny uraz;

– czasami zapalenie kaletki gęsiej stopki związane jest z występowaniem cukrzycy.

 

3. Możliwości leczenia i zapobiegania

Większość aktywnych osób może powrócić do uprawiania sportu. W wielu przypadkach wprowadzenie dobrze zaplanowanej rehabilitacji przynosi ulgę w ciągu 6–8 tygodni. Podstawowymi elementami terapii są rozciąganie i ćwiczenia okolicy miedniczno-biodrowej. 

 

Pacjenci muszą zostać poinformowani o odpowiednich metodach leczenia,

a w stanach ostrych należy zapewnić odpowiedni czas na odpoczynek od intensywnej aktywności. Wydaje się zatem, iż zarówno eliminacja czynników ryzyka, jak i ograniczenie niektórych aktywności mogących prowadzić do urazu będą świetnymi sposobami na uniknięcie ewentualnej kontuzji.