Urazy stożka rotatorów
Stożek rotatorów to grupa czterech mięśni, które otaczają staw barkowy, zapewniają tym samym stabilność stawu i możliwość wykonania złożonych ruchów. Powyżej stożka rotatorów znajduje się kaletka podbarkowa chroniąca stożek rotatorów. Znajduje się ona w bliskim kontakcie z kością ramieniową i wyrostkiem barkowym. Uszkodzenie mankietu rotatorów może prowadzić do zapalenia kaletki, co z kolei jest przyczyną bólu i utraty zdolności ruchowej.
SPIS TREŚCI:
1. Stożek rotatorów – dlaczego dochodzi do jego urazu?
2. Jakie są symptomy uszkodzenia mięśni barku?
3. Leczenie i rehabilitacja
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Stożek rotatorów – dlaczego dochodzi do jego urazu?
Niektóre urazy mięśni stożka rotatorów mogą powstać w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jednak zwykle problemy związane z tą okolicą
są wynikiem degeneracji mięśni na skutek długotrwałych przeciążeń.
2. Jakie są symptomy uszkodzenia mięśni barku?
Uszkodzenie stożka rotatorów dotyczy 4 mięśni takich jak mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień podłopatkowy i mięsień obły mniejszy.
Objawy uszkodzenia stożka rotatorów mogą obejmować:
– ból,
– osłabienie siły mięśniowej,
– ograniczenie ruchu,
– blokowanie,
– uczucie niestabilności.
Objawy zwykle nasilają się w trakcie wykonywania niektórych czynności, jak sięganie do tyłu przy zapinaniu pasów lub podczas sięgania ręką za plecy. Unoszenie rąk nad głowę również może nasilać objawy. Czasami jest nawet niemożliwe do wykonania.
Jak diagnozuje się urazy stożka rotatorów? Aby wstępnie ocenić, co jest przyczyną dolegliwości, przeprowadzany są rzetelny wywiad i badanie przedmiotowe. Jest to bardzo istotne, ponieważ niektóre objawy mogą pochodzić z innych miejsc niż staw ramienny, np. z odcinka szyjnego kręgosłupa lub nawet z serca.
Badanie RTG jest pomocne, mimo że nie obrazuje ono mięśni stożka rotatorów. Na jego podstawie można stwierdzić różnego rodzaju zwapnienia, zapalenia stawów lub problemy kostne, które mogą powodować dolegliwości rotatorów. Rezonans magnetyczny jest najbardziej rozpowszechnioną metodą obrazowania w celu poprawnego zdiagnozowania uszkodzeń rotatorów. Dzięki temu badaniu można określić zakres i charakter uszkodzenia oraz dobrać odpowiednie leczenie.
3. Leczenie i rehabilitacja
Na początku należy dokonać modyfikacji aktywności, czyli nauczyć się wykonywania czynności ramieniem w bezpieczniejszym i jednocześnie bardziej komfortowym ułożeniu.
Prawidłowo poprowadzona fizjoterapia przyczyni się do poprawy mobilności
i wzmocnienia mięśni ramion. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych oraz eliminacji stanu zapalnego stosuje się również leki przeciwzapalne
i zastrzyki.
Jeśli te sposoby leczenia nie przynoszą w dłuższym okresie żadnej poprawy, zalecana jest interwencja chirurgiczna. Jest to najczęściej zabieg artroskopii. W niektórych przypadkach dokonuje się wszczepienia protezy barku.
Rehabilitacja pooperacyjna zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego, ale terapia jest kluczowym elementem odbudowy prawidłowej funkcji stawu. Terapia może trwać 3–12 miesięcy, a warunkiem powodzenia jest współpraca pacjenta z terapeutą i lekarzem chirurgiem.