Pozbądź się skurczów w trakcie pływania
Mimowolne skurcze mięśniowe początkowo mogą wydawać się jedynie drobnym mankamentem, który rzutuje na naszą skuteczność treningową. Gorzej, jeżeli niosą za sobą zagrożenie dla życia, czego przykładem mogą być skurcze pływackie. W artykule odpowiemy na pytanie, jak skutecznie zapobiegać skurczom.
SPIS TREŚCI:
1. Przyczyny skurczów mięśni podczas pływania
2. Profilaktyka skurczów pływackich
3. Jak sobie radzić ze skurczem w wodzie?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Przyczyny skurczów mięśni podczas pływania
Statystyka medyczna dowodzi, że mimowolne i niekontrolowane skurcze mięśni w trakcie pływania stanowią jedną z najczęstszych przyczyn utonięć spośród wszystkich czynników ryzyka. Skurcz pływacki objawia się nagłym, bardzo bolesnym i krótkotrwałym napięciem pojedynczego mięśnia bądź całej grupy mięśni. W efekcie uniemożliwienia to ruch podczas przebywania w wodzie. Najczęściej patologia dotyczy mięśni nóg, a zwłaszcza mięśnia trójgłowego łydki. O wiele rzadziej odnotowuje się przypadki niepohamowanego skurczu w obrębie ud, pośladków i kończyn górnych.
Przyczyn rozwoju gwałtownych skurczów kończyn dolnych w trakcie pływania jest tak naprawdę wiele. Przede wszystkim jest to dieta bogata w alkohol i kawę. Oba produkty bardzo skutecznie wypłukują z organizmu mikroskładniki odpowiedzialne za prawidłowy przekaz informacji nerwowej do mięśni. Mowa tu, rzecz jasna, o cynku, magnezie i potasie. Niemniej ich niedobór prowadzi też do upośledzenia przyswajania innych związków przyczyniających się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W tym miejscu należy dodać też inną równie częstą przyczynę, czyli zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Elektrolity to mikroelementy odpowiedzialne za właściwą pobudliwość pomiędzy komórkami nerwowymi a włóknami mięśniowymi. Oprócz wcześniej wymienionych składników do listy należy dodać wapń i żelazo.
Oprócz problemów żywieniowych również problemy krążeniowe mają istotne znaczenie w powstawaniu nagłych skurczów łydek. Stany zapalne żył bądź tętnic niejednokrotnie skutkują rozwojem obrzęków i stanów zapalnych, które niezwykle skutecznie przyczyniają się do upośledzenia przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. Skurcze mogą być także efektem nagłej zmiany temperatury. Rozgrzane ciało w kontakcie z wodą, której temperatura zwykle jest niższa niż temperatura naszego ustroju, może zareagować mimowolnym kurczem struktur mięśniowych. To z kolei może skutkować natychmiastowym zatrzymaniem pływaka. Bardzo częstym powodem nagłych skurczów jest wejście do wody bezpośrednio po posiłku. Ostre skurcze jelit objawiające się „kolkami” niejednokrotnie prowadzą do tragedii. Nie sposób też zapomnieć o przetrenowaniu. Pływanie jak każdy inny sport również powoduje zmęczenie mięśni. Bez odpowiedniej regeneracji ryzyko nagłego skurczu znacząco wzrasta.
2. Profilaktyka skurczów pływackich
Zapobieganie skurczom, które mogą utrudnić nasze treningi, a nawet zagrozić naszemu życiu, polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie wchodzimy do wody całościowo. Pamiętajmy, by organizm stopniowo przyzwyczajał się do innej temperatury. W związku
z tym nasze ciało zanurzamy powoli i niegwałtownie. Zbyt szybkie zanurzenie się może wywołać szok termiczny, który może doprowadzić nas do unieruchomienia czy nawet utraty przytomności.
Kolejnym ważnym punktem jest rozgrzewka. 15–20 minut prostych ćwiczeń bardzo dobrze przygotuje nasz organizm do dalszego wysiłku fizycznego. Struktury narządu ruchu zostaną rozruszane, przepływ krwi będzie intensywniejszy, a tkanki odpowiednio pobudzone do przebycia dystansu. Rozgrzewkę należy przeprowadzić zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Warto więc przepłynąć niewielki dystans na małej głębokości, aby przyzwyczaić organizm do nowych warunków.
Pamiętajmy, że ruch w wodzie różni się diametralnie od tego wykonywanego poza środowiskiem wodnym ze względu na dodatkowe odciążenie części ciała.
Oprócz tego nie może obejść się bez odpowiedniej diety. Pamiętajmy, aby nasze codzienne menu było bogatym źródłem głównych mikroskładników odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej. Co więcej, istotne znaczenie ma także ilość soli w naszym organizmie. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą skutkować pojawieniem się bolesnych oraz mimowolnych skurczów mięśni.
3. Jak sobie radzić ze skurczem w wodzie?
W momencie gdy staniemy się ofiarą skurczu pływackiego, musimy zachować spokój i uporać się z tym problemem. Przede wszystkim należy wyjść jak najszybciej z wody, samodzielnie bądź przy pomocy innych osób, które obecnie przebywają z nami na basenie bądź kąpielisku. Gdy znajdziemy się na lądzie, rozpoczynamy delikatny masaż bolesnego miejsca w kierunku serca. W tym celu wykorzystujemy nie tylko palce, ale i całe pięści czy nawet dłonie. Dodatkowo warto wykonać niewielki ucisk nadmiernie napiętej struktury w celu jej zdetonizowania. Bardzo dobrym sposobem będzie też oklepywanie patologicznego obszaru całą dłonią, pięścią, a także paliczkami czy brzegiem dłoni. Na sam koniec warto wykonać intensywne rozciągnięcie problematycznego odcinka ciała.