Promienica – co to za choroba skórna?
Choroby dermatologiczne w większości przypadków nie prowadzą do wystąpienia poważnych problemów w naszym organizmie. Jednak ze względu na łatwe do zaobserwowania objawy niejednokrotnie wprowadzają w zakłopotanie oraz mogą utrudnić życie społeczne i zawodowe. Jedną z takich chorób jest promienica, która stanowi jeden z bardziej popularnych problemów skórnych wśród mężczyzn. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest aktynomikoza, zapraszam do przeczytania poniższego tekstu!
SPIS TREŚCI:
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Aktynomikoza, zwana potocznie promienicą, to choroba zakaźna skóry, która jest wywoływana przez grupę bakterii o nazwie promieniowce. Najbardziej charakterystycznym objawem tej jednostki chorobowej jest występowanie druzy, czyli drobnych i jasnożółtych ziarenek w obrębie wydzielin pochodzących z przetok. Druzy to kolonie liczące ogromną ilość mikroorganizmów.
Promienica jest chorobą, która może rozwijać się i trwać przez bardzo długi czas. Co więcej, występuje przede wszystkim u dorosłych mężczyzn. Bakterie promieniowca mogą stanowić składnik flory bakteryjnej jamy ustnej, w związku z czym większość przypadków promienicy znajduje tam swój początek – urazy i rany w obrębie dziąseł czy języka ułatwiają rozprzestrzenienie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Stamtąd choroba najczęściej przechodzi na skórę okolicy podżuchwowej,
a następnie szyi. Promienica ma zazwyczaj charakter asymetryczny i obejmuje jedną stronę ciała. Istnieją również inne jednostki chorobowe, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. Mowa tu o próchnicy zębów czy zakażeniach przywierzchołkowych.
Podstawowym symptomem promienicy jest powstawanie twardych, ograniczonych i niezbyt bolesnych wykwitów w obrębie zajętych obszarów ciała, głównie w obszarach jamy ustnej, twarzy i szyi. Guzki chorobowe mogą jednak rozwijać się także w innych obszarach. Przykładem może być chociażby klatka piersiowa, z której chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się do układu oddechowego. Następnie z płuc wędrują na opłucną, a stamtąd mogą podążać do kości i węzłów chłonnych. Inną lokalizacją guzków jest brzuch.
Oprócz niekontrolowanego i rozległego rozwoju licznych guzków dochodzi także do rozwoju stanu zapalnego o charakterze przewlekłym. Procesowi temu dodatkowo towarzyszą znacznie podwyższona temperatura ciała oraz martwica, która prowadzi do rozwoju przetok i ziarnin skutkujących powstawaniem blizn.
Promienica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Oznacza to, że jej leczenie opiera się głównie na kuracji antybiotykami – w głównej mierze jest to penicylina. Farmaceutyki są zwykle podawane chorym doustnie, a w naprawdę ciężkich postaciach tej choroby zaleca się stosowanie leków dożylnie. Proces leczenia powinien trwać przez przynajmniej 6 miesięcy. W tym czasie nie można przerywać dawkowania preparatu. W przypadku zaawansowanych zmian skórnych i trudnych do usunięcia zwłókniałych guzów zaleca się leczenie operacyjne połączone z wykorzystaniem środków bazujących na jodzie.