Choroby dermatologiczne w większości przypadków nie prowadzą do poważnych problemów w naszym organizmie. Jednak ze względu na łatwe do zaobserwowania objawy niejednokrotnie wprowadzają w zakłopotanie oraz mogą utrudnić życie społeczne i zawodowe. Jedną z takich jednostek jest promienica, która stanowi jeden z bardziej popularnych problemów skórnych wśród mężczyzn. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest aktynomikoza, to zapraszam do poniższego tekstu!

 

SPIS TREŚCI:

1. Co to jest promienica?

2. Promienica – przyczyny

3. Objawy

4. Leczenie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Co to jest promienica?

Aktynomikoza, zwana potocznie promienicą, to choroba zakaźna skóry, która jest wywoływana przez grupę bakterii określanych mianem promieniowców. Najbardziej charakterystycznym objawem tej jednostki chorobowej jest występowanie druzy, czyli drobnych i jasnożółtych ziarenek w obrębie wydzielin pochodzących z przetok. Wspomniane druzy okazują się koloniami liczącymi ogromne ilości mikroorganizmów.


2. Promienica – przyczyny

Promienica jest chorobą, która może rozwijać się i trwać przez bardzo długi czas. Co więcej, rozwija się ona przede wszystkim u dorosłych mężczyzn. Bakterie promieniowca mogą stanowić składnik flory bakteryjnej jamy ustnej, w związku z czym większość przypadków promienicy znajduje tam swój początek – urazy i rany w obrębie dziąseł czy języka stanowią bardzo dobry sposób na rozprzestrzenienie się chorobotwórczych mikroorganizmów. Stamtąd choroba najczęściej przechodzi na skórę okolicy podżuchwowej,

a następnie szyi. Promienica ma zazwyczaj charakter asymetryczny i obejmuje jedną stronę ciała. Istnieją również inne jednostki chorobowe, które sprzyjają rozwojowi tej choroby. Mowa tu o próchnicy zębów czy zakażeniach przywierzchołkowych.


3. Objawy Fabryka Siły Sklep

Podstawowym symptomem promienicy jest powstawanie twardych, ograniczonych i niezbyt bolesnych wykwitów w obrębie zajętych obszarów ciała, głównie mowa tutaj o wyżej wspomnianych obszarach jamy ustnej, twarzy i szyi. Guzki chorobowe mogą jednak rozwijać się także w innych obszarach. Przykładem może być chociażby klatka piersiowa, z której chorobotwórcze drobnoustroje przedostają się do układu oddechowego. Następnie z płuc wędrują na opłucną, a stamtąd mogą podążać do kości

i węzłów chłonnych. Inną lokalizacją guzków jest brzuch, który stanowi doskonałe miejsce do dalszej wędrówki bakterii ukierunkowanej na narządy wewnętrzne.


Oprócz niekontrolowanego i rozległego rozwoju licznych guzków dochodzi także do rozwoju stanu zapalnego o charakterze przewlekłym. Procesowi temu dodatkowo towarzyszy znaczne podwyższenie temperatury ciała oraz martwica, która prowadzi do rozwoju przetok i ziarnin skutkujących powstawaniem blizn.


4. Leczenie

Promienica jest bakteryjną chorobą zakaźną. Oznacza to, że jej leczenie opiera się głównie na kuracji wykorzystującej antybiotyki – w głównej mierze jest to legendarna już penicylina. Farmaceutyki są zwykle podawane chorym w sposób doustny, a w naprawdę ciężkich postaciach tej choroby zaleca się stosowanie leków dożylnie. Sam proces leczenia powinien trwać przez przynajmniej 6 miesięcy. W trakcie nie można przerywać dawkowania preparatu. W przypadku zaawansowanych zmian skórnych i trudnych do usunięcia zwłókniałych guzów zaleca się leczenie operacyjne połączone ze środkami bazującymi na jodzie.