Olejek arganowy – zastosowanie w kosmetyce, właściwości
Olejek arganowy jest produktem naturalnym, znalazł swoje zastosowanie w przemysłach spożywczym i kosmetycznym. Jest uważany za jeden z najcenniejszych oraz najdroższych olejków naturalnych. Nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność w krajach europejskich. Jakie właściwości ma olejek arganowy?
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest olejek arganowy
2. Właściwości olejku arganowego
3. Zastosowanie olejku arganowego w kuchni
4. Zastosowanie olejku arganowego w kosmetyce
5. Jak rozpoznać prawdziwy olejek arganowy?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Olejek arganowy produkowany jest z arganii żelaznej rosnącej głównie na terenach Maroka. Z tego względu bardzo często jest nazywany złotem Maroka, głównie ze względu na swoje liczne korzystne właściwości. Z nasion arganii wytwarzany jest olejek, wytłoki natomiast wykorzystywane są do produkcji paszy dla zwierząt. Z drzewa arganii produkuje się również meble oraz dobrej jakości węgiel drzewny, a ze sfermentowanego miąższu owoców – alkohol. Olejek arganowy ma bardzo delikatny, ledwo wyczuwalny zapach.
Tradycyjną metodą otrzymywania olejku arganowego jest ręczne mielenie ziaren (wyglądem przypominają migdały) do momentu powstania oleistej pasty, z której następnie wyciskany jest olej. Ze względu na problemy z otwarciem ziaren muszą one być zbierane z odchodów kóz. Następnie są oczyszczane, suszone i prażone. Do gotowych ziaren dodaje się wodę, a następnie wszystko razem mieli. Obecnie olejek arganowy jest produkowany maszynowo.
By zapobiegać jełczeniu, zarówno olejek spożywczy, jak i olejek kosmetyczny należy przechowywać w temperaturze pokojowej i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.
2. Właściwości olejku arganowego
Olejek arganowy jest obecnie jednym z najdroższych i najcenniejszych olejków na świecie. Dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), flawonoidów, karotenoidów oraz witaminy E posiada różne właściwości wykorzystywane w medycynie oraz kosmetologii, między innymi:
– może skutecznie obniżać stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi oraz zwiększać zawartość tzw. dobrego cholesterolu LDL, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, zakrzepicy i chorób serca,
– wspomaga odporność organizmu,
– działa przeciwzapalnie,
– usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego,
– wpływa korzystnie na pracę mózgu,
– pomaga w przypadku suchej i szorstkiej skóry,
– zmniejsza widoczność blizn, zmarszczek, znamion,
– pomaga w przypadku łuszczycy i egzemy,
– chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, wiatru oraz mrozu,
– działa ujędrniająco, napina skórę,
– nawilża włosy oraz poprawia ich ogólną kondycję,
– okazuje się skuteczny w walce z trądzikiem,
– wpływa pozytywnie na pracę mięśni,
– zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy,
– zapobiega niedokrwistości i powstawaniu kamicy żółciowej,
– pomaga w przypadku wystąpienia objawów alergii,
– łagodzi bóle kostne oraz stawowe,
– pomaga w zwalczaniu bezpłodności u mężczyzn.
Dzięki zawartości flawonoidów, karotenoidów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielu innych związków chemicznych spożywanie olejku arganowego tłoczonego na zimno zaleca się w zapobieganiu nowotworom oraz w ich leczeniu.
3. Zastosowanie olejku arganowego w kuchni
Olejek arganowy stosowany do celów spożywczych wytwarzany jest z prażonych ziaren arganii. Zazwyczaj ma ciemnozłoty kolor, w smaku łatwo można wyczuć charakterystyczną orzechową nutę. W kuchni jest stosowany jako dodatek do sosów i marynat, nadaje im charakterystyczny orzechowy, orientalny smak. Jest również stosowany jako dodatek do ryb oraz mięs.
Zaleca się, aby olejek arganowy dodawać do dań bezpośrednio przed ich podaniem w celu zachowania jego wszystkich właściwości odżywczych oraz smakowych. Niewskazane jest stosowanie olejku z drzewa arganowego do smażenia.
Pozostałości ziaren po wytłoczeniu olejku tworzą gęstą pastę (w smaku przypomina masło orzechowe), która w krajach afrykańskich stosowana jest jako dodatek do pieczywa.
4. Zastosowanie olejku arganowego w kosmetyce
Olejek arganowy obecnie cieszy się na świecie ogromną popularnością. Producenci kosmetyków coraz częściej wykorzystują go w niewielkich ilościach jako dodatek do kremów, maseczek, odżywek do włosów itp.
Olejek przeznaczony do celów kosmetycznych produkowany jest z nieprażonych nasion drzewa arganowego w celu zachowania wszystkich cennych właściwości. Olejek tłoczony na zimno zazwyczaj jest dużo jaśniejszy niż olejek spożywczy. W kosmetyce jest ceniony ze względu na zawarte w nim antyoksydanty oraz witaminę E, dzięki którym skutecznie spowalnia procesy starzenia się – odżywia skórę oraz wspomaga jej regenerację.
Olejek arganowy może być stosowany do smarowania skóry twarzy, łokci, kolan, dłoni oraz problematycznych miejsc, np. rozstępów czy blizn. Wmasowany w skórę głowy zapobiega wypadaniu włosów oraz przyspiesza ich wzrost. Wcieranie olejku w końcówki włosów może zapobiegać ich rozdwajaniu i przesuszaniu.
Olejek z drzewa arganowego bardzo często jest również dodawany do różnych kremów, odżywek do włosów oraz szamponów, najlepiej jednak używać go w postaci czystego oleju. Jego stosowanie zaleca się również w celu odbudowy paznokci oraz zmniejszenia ich łamliwości. Bardzo często stanowi również dodatek do pomadek do ust, nawilża je i regeneruje. Można stosować go również do demakijażu. Olejek arganowy można łączyć np. z oliwą z oliwek, wówczas wzmacniają wzajemnie swoje właściwości.
Stosowanie olejku arganowego poleca się w codziennej pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, szczególnie przesuszonej, wrażliwej, a nawet skłonnej do alergii. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania olejku arganowego przez osoby z tego typu skórą. Prawdziwy marokański olejek często dodawany jest do ekskluzywnych naturalnych mydeł oraz szamponów i kremów.
5. Jak rozpoznać prawdziwy olejek arganowy?
Niestety w sklepach nietrudno natknąć się na podrabiane olejki arganowe. Producenci farbują je, aby kolorem przypominały oryginalny olejek, jednak nie mają one takich wartości odżywczych jak prawdziwy marokański olej z drzewa arganowego. Takie olejki najłatwiej rozpoznać po niskiej cenie i braku certyfikatu, najczęściej pochodzą z Filipin oraz Chin.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Włudyka B., Niezwykła moc oleju arganowego, „Aura” 2011, 1.
Kiebała S., Marokański Eliksir Młodości, „Polski Magazyn Reiki” 2016, 3.
Krótko i rzetelnie o olejku arganowym, olejekarganowy.pl (31.10.2010).