Haluksy to bardzo popularna choroba, szczególnie wśród kobiet. Utrudnia nie tylko dobór odpowiedniego obuwia, ale także prowadzi do upośledzenia codziennego funkcjonowania poprzez zaburzenie chodu. W poniższym artykule przedstawiam nieco informacji na temat tej powszechnej jednostki chorobowej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym są haluksy?

2. Haluksy – przyczyny

3. Objawy

4. Leczenie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czym są haluksy?

Haluks to popularne określenie choroby określanej jako paluch koślawy. Patologia ta stanowi jedną z odmian chorób zwyrodnieniowych i polega na deformacji stopy. Dokładniej rzecz biorąc, zmiany zwyrodnieniowe dotyczą pierwszego stawu śródstopia, który odpowiada za połączenie palucha ze wspomnianym śródstopiem. Haluksy najczęściej występują u kobiet i przyczyniają się nie tylko do występowania dolegliwości bólowych, ale również do upośledzenia naszego codziennego funkcjonowania na skutek zaburzenia chodu. Jednak, jak się okazuje, przyczyny ich występowania w dużej mierze są związane z naszym sposobem życia oraz nawykami.

 


Zdjęcie VITALOGY.PL


2. Haluksy – przyczyny

Mimo że do końca nie są znane przyczyny powstawania haluksów, lekarze i specjaliści zwracają uwagę na szereg czynników sprzyjających ich rozwojowi. Najczęściej wymienianymi są wszelkiego rodzaju czynniki i mutacje genetyczne, które zwiększają szansę na rozwój koślawego palucha. Przykładami może być dziedziczenie od członka rodziny takich cech jak zwiększona wiotkość tkanki łącznej, egipski kształt stopy (paluch jest dłuższy od drugiego palca) czy nieprawidłowa budowa powierzchni stawu śródstopno-palcowego. Do przyczyn należy także zaliczyć nadmierną masę ciała, płaskostopie podłużne, złą higienę stóp, wady wrodzone kości oraz zaburzenia mineralizacji kośćca.


Innym czynnikiem zwiększającym predyspozycje do powstania haluksów jest niewłaściwe obuwie. Długotrwałe i systematyczne noszenie butów na wysokim obcasie może doprowadzić do nadmiernego przeciążenia przodostopia. Co więcej, ten model obuwa jest zazwyczaj zakończony ostrym czubkiem, co dodatkowo potęguje ucisk na paluch oraz poprzeczny łuk stopy. Efektem jest rozwój poprzecznego płaskostopia oraz deformacja palców. Zaburzenia te prowadzą natomiast do nieprawidłowego funkcjonowania stopy, co będzie objawiało się nierównomiernym rozkładem ciężaru ciała oraz dysbalansem mięśniowym (nadmierne przeciążanie krawędzi wewnętrznej). Wszystko to stwarza idealne warunki do rozwoju koślawości palucha.


3. Objawy Fabryka Siły Sklep

Symptomy wskazujące na obecność haluksów są bardzo widoczne

i odczuwalne, jednak chorzy często zwlekają z wizytami u lekarzy. Zazwyczaj gdy już trafiają do specjalistów, choroba jest w zaawansowanym stadium rozwoju, co dodatkowo utrudnia proces leczenia. Ważne jest, aby odpowiednio szybko zareagować, gdy patologia znajduje się na początkowym etapie.

 

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

– widoczne uwypuklenie na zewnątrz kości stawu śródstopno-palcowego palucha oraz jego wyraźne pochylenie w kierunku pozostałych palców stopy;

– patologiczne zgrubienie w miejscu objętym patologią, któremu towarzyszy; zaczerwienienie oraz ból dotykowy;

– dolegliwości bólowe w obrębie podstawy palucha oraz środkowej części stopy, które nasilają się w trakcie chodu;

– ból spoczynkowy uwypuklonej części stopy, który występuje również

w nocy;

– płaskostopie poprzeczne będące skutkiem rozwijających się haluksów.


4. Leczenie

Jak już wcześniej wspomniano, pacjenci cierpiący z powodu haluksów zazwyczaj zbyt późno trafiają do lekarza. Powodem jest bagatelizowanie pojawiających się objawów i zwlekanie z wizytami u specjalisty. Warto więc zainteresować się pojawieniem któregoś z wyżej wymienionych objawów, by potem nie toczyć bezsensownej i długotrwałej walki z chorobą. Terapię koślawości palucha można podzielić na dwa typy – zachowawczą oraz doraźna, czyli operacyjną.


Leczenie zachowawcze polega na samodzielnym radzeniu sobie z haluksami za pomocą prostych metod. Sposoby te znajdują zastosowanie w przypadku zniekształceń, którym nie towarzyszą znaczne dolegliwości bólowe utrudniające codzienne funkcjonowanie.

 

Mowa tu między innymi o:

– plastrach i żelach osłonowych, które chronią bolące miejsca;

– aparatach korekcyjnych stosowanych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy;
– pelotach zapobiegających rozwojowi płaskostopia oraz spowalniających progresję koślawości;

– opaskach na haluksy, które nie tylko utrzymują prawidłowe ustawienie palca, ale także odpowiadają za prawidłowy rozkład nacisku na całą stopę; zapobiegają zmniejszeniu siły mięśniowej;

– klinach i separatorach, które zmniejszają tarcie i przywracają palcom prawidłowe ustawienie w stopie;

– silikonowych wkładkach, które są przeznaczone głównie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksami.


Leczenie operacyjne znajduje zastosowanie głównie w przypadkach bardzo zaawansowanych deformacji lub w sytuacjach, w których dolegliwości bólowe i stan zapalny prowadzą do wyraźnego upośledzenia funkcjonowania pacjenta.

 

Do najczęściej stosowanych zabiegów chirurgicznych w celu wyleczenia koślawości palucha zalicza się:

osteotomię Chevrona – polega na przecięciu głowy kości w miejscu łączenia głowy palucha i kości śródstopia;

osteotomię klinową lub półkolistą – wycięcie klina kostnego w obrębie kości oraz jego usunięcie bądź przemieszczenie w inne miejsce, aby skorygować patologię;

metodę Scarf – rodzaj osteotomii polegający na przecięciu pierwszej kości śródstopia na kształt litery Z. Zabieg ten pozwala na dobrą stabilizację odłamów kostnych oraz dość wczesne obciążanie chorej stopy. Początkowo (2–3 doba po operacji) pacjent może chodzić w specjalnych butach pooperacyjnych, natomiast po 6 tygodniach e do przemieszczania się może wykorzystywać normalne obuwie.