Dolegliwości bólowe stawu biodrowego
Urazy stawu biodrowego mogą sprawiać wiele problemów diagnostycznych. To dlatego, że objawy różnych dolegliwości stawu biodrowego mogą być do siebie bardzo podobne. Wzrost popularności aktywnego spędzania czasu oraz dbałość o formę fizyczną niewątpliwie wpływają na wzrost liczby osób odczuwających tego typu dolegliwości.
SPIS TREŚCI:
1. Ból stawu biodrowego – złamanie przeciążeniowe
2. Staw biodrowy – naciągnięcie zginaczy
5. Zespół mięśnia gruszkowatego
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Ból stawu biodrowego – złamanie przeciążeniowe
Gdy czujesz ból z przodu biodra, który przemieszcza się do pachwiny i z powrotem lub do nogi, może to być związane ze złamaniem przeciążeniowym. Złamanie kości występuje wtedy, gdy siły oddziałujące na kość są większe niż jej wytrzymałość, a powodem osłabionej wytrzymałości jest niedobór wapnia lub słaba gęstość kości.
2. Staw biodrowy – naciągnięcie zginaczy
Gdy odczuwasz kłucie w pobliżu kolana w tylnej części uda podczas jazdy na rowerze lub jeżeli doskwiera ci ból, gdy leżysz i przyciągasz kolano do klatki piersiowej, istnieje podejrzenie, że przeciążyłeś/naderwałeś zginacze stawu biodrowego. Zginacze biodrowe unoszą udo i kolano np. podczas biegania. Naderwania w mięśniach lub zapalenie ścięgna są często związane z nagłym wzrostem dystansu i objętości treningowej.
Przy pierwszych objawach bólowych zalecane jest odstawienie aktywności na ok. tydzień i stosowanie okładów z lodu. Kiedy objawy ustąpią, należy rozciągnąć zginacze biodrowe (mięsień czworogłowy) i stopniowo wykonywać ćwiczenia wzmacniające w bezbólowym zakresie.
Gdy czujesz ból w przedniej części stawu biodrowego lub w pobliżu pachwiny, może to być konflikt udowo-panewkowy. Dolegliwość ta pojawia się, gdy głowa kości udowej nie jest dobrze scentralizowana
w panewce stawu biodrowego. W konsekwencji dochodzi do kontaktu powierzchni stawowych, co powoduje ból.
Konflikt udowo-panewkowy zwykle wymaga ok. ośmiu tygodni terapii polegającej na rozluźnieniu i przywróceniu prawidłowej równowagi mięśniowej. Czasami konieczna jest artroskopia stawu biodrowego.
Gdy odczuwasz ból lub pieczenie w okolicy bioder w trakcie biegu lub po jego zakończeniu, możliwe, że pojawiło się zapalenie. Dzieje się tak, gdy kaletka, która oddziela kość biodrową od pasma biodrowo-piszczelowego jest objęta stanem zapalnym. Można często pomylić to schorzenie z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego.
Jak sobie z tym radzić? Zastosowanie okładów z lodu i wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego (rotacja zewnętrzna biodra) oraz zginaczy stawu biodrowego to najlepsza terapia w tym przypadku. Warto również zastosować całą gamę zabiegów z fizykoterapii (laser, fonoforeza czy TENS) w celu złagodzenia i eliminacji stanu zapalnego.
5. Zespół mięśnia gruszkowatego
Gdy pojawia się ostry ból pośladków podczas biegu i utrzymuje się po zakończeniu aktywności, mamy prawdopodobnie do czynienia z zespołem mięśnia gruszkowatego. Kiedy mięsień gruszkowaty jest napięty, może uciskać nerw kulszowy. W konsekwencji występują objawy w postaci głęboko zlokalizowanego bólu w pośladku, ból może być promieniujący w dół nogi również po jej tylnej stronie.
W pierwszym etapie rehabilitacji ważny jest odpoczynek od aktywności wywołującej dolegliwości, warto również zastosować okłady z lodu. Po pierwszym tygodniu wykonuje się głęboki masaż tkanek, aby złagodzić ucisk. Tego typu masaż możemy wykonać samodzielnie, np. piłeczką tenisową. Gdy ból się zmniejsza, należy rozciągnąć mięśnie.