5 produktów najgorszych dla serca
Zdrowie układu sercowo-naczyniowego w dużym stopniu zależy od stylu życia. Co roku na choroby serca i układu krążenia zapada coraz więcej osób, ponadto razem z nowotworami czy chorobami płuc są one główną przyczyną zgonów na całym świecie. Warto więc postawić na odpowiednią profilaktykę. Jeśli zależy ci na zdrowiu serca, wprowadź do swojej rutyny codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną (wystarczy nawet 30 minut dziennie), poznaj odpowiednie metody rozładowywania stresu i napięcia, unikaj dymu tytoniowego, a także zdrowo się odżywiaj.
Zdrowe odżywianie to bardzo szerokie pojęcie. Nie trzeba od razu wywracać życia do góry nogami! Świetnie sprawdzi się w tym przypadku metoda małych kroków. Na początku warto spożywać codziennie kilka porcji warzyw i owoców, najlepiej surowych, które zapewnią dużą dawkę nie tylko witamin, ale też antyoksydantów chroniących komórki przed szkodliwymi czynnikami. Następny krok – unikaj codziennego spożywania niżej wymienionych produktów. Sprawdź, czy znajdują się w twoim jadłospisie!
SPIS TREŚCI:
1. Przetworzone czerwone mięso
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Przetworzone czerwone mięso
Przetworzone czerwone mięso według literatury naukowej jest składnikiem diety sprzyjającym powstawaniu nowotworów. Jednak nie jest to jego jedyna wada. Może także zwiększać ryzyko chorób kardiologicznych. Co ciekawe, tej zależności nie wykazano w przypadku umiarkowanego spożycia nieprzetworzonego mięsa i drobiu.
Potwierdza to duże międzynarodowe badanie, w którym swój udział mieli także wrocławscy naukowcy (R. Iqbal i wsp. 2021). W badaniu uczestniczyły ponad 134 tysiące osób mieszkających w 21 krajach, a najważniejszy wniosek jest taki, że spożywanie ponad 150 g przetworzonego mięsa tygodniowo zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego o 46% (w odniesieniu do osób, które nie spożywają takich produktów).
2. Alkohol
Nadużywanie alkoholu ma wielokierunkowy negatywny wpływ na ludzki organizm. Według wielu badań zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby żołądka, trzustki i wątroby. Właściwie można powiedzieć, że wywiera niekorzystny wypływ na wszystkie układy organizmu, układ krążenia nie jest tu wyjątkiem. Mimo że część badań wskazuje na pozytywne działanie umiarkowanego spożycia alkoholu na serce, to WHO i inne wiodące towarzystwa naukowe stwierdzają, że nie ma dolnej bezpiecznej dawki czystego alkoholu, którą ludzki organizm mógłby tolerować bez ryzyka zdrowotnego.
Zalecenia dotyczące alkoholu są formułowane bardzo ostrożnie, aktualny stan wiedzy wskazuje na to, że ryzyko związane ze spożywaniem alkoholu jest wyższe niż potencjalne zyski w kontekście układu sercowo-naczyniowego. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne sugeruje, że ryzyko chorób układu krążenia jest najniższe u osób, które nie piją alkoholu.
3. Jajka
Tego produktu nikomu nie trzeba przedstawiać. Dyskusja o pozytywnych i negatywnych skutkach spożywania jaj czy ich dopuszczalnej ilości w tygodniu toczy się właściwie od zawsze. Prawda o wpływie jaj na zdrowie układu krążenia jest jednak znana od dawna – okazuje się, że już 3 jajka tygodniowo zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Natomiast u osób z cukrzycą typu 2 spożywających 4 jaja tygodniowo ryzyko znacznie wzrasta, bo aż o 69%. U osób zdrowych spożywających jajka ryzyko wystąpienia chorób serca jest co najwyżej umiarkowane i może wzrastać o 6% na każde jajko dziennie. Jeśli zależy nam na profilaktyce chorób serca, warto mieć to na uwadze.
Ciekawym argumentem zwolenników spożycia jajek jest także zawartość karotenoidów (luteina i zeaksantyna) – są to przeciwutleniacze, czyli składniki prozdrowotne, jednak jajka w porównaniu z innymi produktami zawierają ich bardzo mało. Szpinak w ok. 20 g zawiera tyle samo karotenoidów co 1 jajko. Jeszcze lepiej wypada jarmuż – w ok. 2 g zawiera tyle samo karotenoidów co 1 jajko.
4. Masło
Zwolennicy masła wskazują kilka głównych zalet tego produktu, np. zawartość CLA, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach czy naturalne pochodzenie. Niestety masło jest tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, więc charakteryzuje się przewagą nasyconych kwasów tłuszczowych. Te z kolei mają udowodnione niekorzystne działanie w patogenezie miażdżycy, choroby niedokrwiennej czy nadciśnienia tętniczego, są więc szkodliwe dla serca i naczyń.
Zalety spożywania masła są niewspółmierne do zwiększonego ryzyka chorób dietozależnych. Zdrowszą alternatywą są tutaj miękkie margaryny roślinne dobrej jakości, które nie zawierają ani nadmiaru tłuszczów nasyconych, ani szkodliwych kwasów tłuszczowych o konfiguracji trans.
To stosunkowo nowa grupa produktów w tym zestawieniu. Zgodnie ze stanowiskiem EFSA z 2015 r. umiarkowane spożycie napojów energetyzujących nie niesie za sobą ryzyka zdrowotnego u zdrowych dorosłych. Problemem jest to, że według badań najczęściej po tego typu napoje sięgają młodzi dorośli i młodzież (nawet 12% w UE), a ponad połowa z nich deklaruje, że zdarzyło im się wypić nadmierne ilości energetyków w połączeniu z alkoholem (A. Ehlers i wsp. 2019).
Nadmierne spożycie napojów energetyzujących jest powiązane ze wzrostem ciśnienia tętniczego, kołataniem serca, dusznością, lękiem, parestezjami, a łączone z alkoholem dodatkowo potęgują swoje działanie i wpływają na zaburzenia rytmu serca. Z kolei połączenie napojów energetycznych z wysoką aktywnością fizyczną może wpływać na zaburzenia ciśnienia tętniczego.
Konieczne są dalsze badania w tym zakresie, ponieważ wciąż nie określono zależności między dawką a spodziewaną reakcją organizmu. Ciekawą obserwacją jest, że 10% młodzieży doświadczającej zaburzeń erekcji deklaruje spożycie 3 lub więcej puszek napojów energetycznych dziennie. Zasadne wydaje się więc prowadzenie kampanii edukacyjnych na rzecz zmniejszenia spożycia napojów energetyzujących w szczególnie wrażliwej grupie dzieci i młodzieży.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Alkohol i serce, sercunaratunek.pl/alkohol-i-serce/ (9.09.2021).
Ehlers A. et al., Risk assessment of energy drinks with focus on cardiovascular parameters and energy drink consumption in Europe, „Food and Chemical Toxicology” 2019, 130, 109–121.
Iqbal R. et al., Associations of unprocessed and processed meat intake with mortality and cardiovascular disease in 21 countries [Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) Study]: a prospective cohort study, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2021, epub.
Parol D., Półprawdy na temat jaj, damianparol.com/polprawdy-na-temat-jaj/ (9.09.2021).
Zhong V.W., Associations of Dietary Cholesterol or Egg Consumption With Incident Cardiovascular Disease and Mortality, „JAMA” 2019, 321(11), 1081–1095.