Zawsze szukasz kompleksowego programu, który będzie w stanie wzmocnić oraz rozwinąć całe ciało? A co, jeśli w tym celu możesz wykorzystać zaledwie jeden przyrząd, do tego taki, który w dowolnej chwili jesteś sam w stanie stworzyć?


Jest on zupełnie inny niż worek treningowy bokserski. Przeznaczony jest dla każdego, kto chce zadbać o swoje ciało. Opinie sportowców przemawiają za jego skutecznością. Worek nie jest stojący, nie będzie więc potrzebny dodatkowy stojak, ani dmuchany, co zaoszczędzi roboty płucom!

 

SPIS TREŚCI:
1. Worek treningowy bułgarski – opis sprzętu
2. Worek treningowy – co daje?

3. Jaki worek treningowy wybrać?
4. Jak zrobić worek treningowy bułgarski samodzielnie?
5. Worek treningowy bułgarski – warto wiedzieć

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Worek treningowy bułgarski – opis sprzętu

Worek bułgarski, inaczej power bag, sandbag czy… koza, to sprzęt wymyślony na potrzeby treningowe amerykańskiej kadry zapaśniczej przez bułgarskiego trenera zapasów Ivana Ivanova. Swój początek worek bułgarski miał w 2005 roku, a zapaśnicy, którzy wykorzystywali go w swoich treningach, sięgnęli nawet po olimpijskie złoto!

 

Dostępne są różne modele w różnych kolorach. Kolor worka mówi o jego masie całkowitej. Jest to świetne narzędzie do kompleksowego treningu. Dzięki zmianie kształtu i rozkładu ciężaru w trakcie ruchu świetnie uderza on w mięśnie posturalne oraz kształtuje wydolność, sprawność, a także siłę. Sprzęt ten głównie wykorzystywany jest w zapasach, BJJ oraz MMA. Swoje zastosowanie znalazł również na siłowni, gdzie służy do wzbogacenia treningów bądź zastąpienia wielu ćwiczeń z wolnymi ciężarami.

 

2. Worek treningowy – co daje?

Worek bułgarski jest świetną alternatywą dla wielu ćwiczeń. Ponadto ogromną zaletą tego sprzętu jest to, iż można zabrać go praktycznie wszędzie. Świetnie zastąpi sztangę i sztangielki podczas wakacyjnego wypadu nad morze czy dalekiego służbowego wyjazdu.

 

Worek bułgarski wykorzystany w treningu wzmocni mięśnie posturalne, Fabryka Siły Sklep

a więc te odpowiedzialne za odpowiednią postawę ciała w pozycji stojącej oraz mające wpływ na koordynację ruchową. Pracując z workiem bułgarskim, dodatkowo zwiększy się wydolność, stanie się o wiele sprawniejszym oraz pozytywnie wpłynie się na wzrost siły użytkowej. Przyda się to nie tylko na siłowni, ale również w życiu codziennym, gdyż pozwoli uniknąć wielu urazów, m.in. podczas upadków czy przenoszenia ciężkich mebli!

 

Z pomocą worka bułgarskiego można wykonać wyczerpujący trening

w systemie HIIT. Taki trening nie tylko zajmie mało czasu, ale również pozwoli spalić dużą liczbę kalorii, uruchamiając ten proces nawet przez następne 24 h! To przydatny sprzęt treningowy, jeśli poza siłownią czynnie uprawiamy sztuki walki.

 

Worek bułgarski odpowiednio wykorzystany wzmacnia siłę mięśni, poprawia ich gęstość, dzięki czemu wizualnie zyskuje sylwetka, a także pomaga poprawić cechy motoryczne organizmu – szybkość reakcji z ciężarem, równowagę ciała czy koordynację ruchową.


Dodatkowo trening z sandbagiem wzmacnia serce, poprawia pracę układu krwionośnego i oddechowego. Trening na świeżym powietrzu pomaga ładnie się opalić, dotlenić organizm oraz wzmocnić odporność organizmu. Poza tym worek bułgarski może służyć do efektywnego rozwoju głównych grup mięśniowych. Z jego pomocą można więc rozwijać symetryczną, silną i przede wszystkim funkcjonalną sylwetkę.

 

3. Jaki worek treningowy wybrać?

Jaki worek treningowy kupić? Wybór jest szeroki. Zawsze można udać się do sklepu stacjonarnego (najlepiej wybrać sklep związany ze sportami walki) bądź zamówić go przez internet.

 

Worek bułgarski należy wybrać odpowiednio do własnych możliwości siłowo-wytrzymałościowych. Zapewni to maksymalne korzyści w przypadku osób znających predyspozycje własnego ciała. W przypadku osób niewytrenowanych warto skorzystać z poniższej tabelki:

 

Waga ciała osoby ćwiczącejWaga worka
Do 59 kg1-5 kg
60-69 kg6-8 kg
70-85 kg8-10 kg
86-93 kg11-13 kg
94-99 kg14-16 kg
100-112 kg16-18 kg
powyżej 113 kgpowyżej 18 kg


4. Jak zrobić worek treningowy bułgarski samodzielnie?
Czy można i jak zrobić worek treningowy samemu? Ile kosztuje worek treningowy? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

 

Warto zrobić coś dla siebie i dla swojego zdrowia. Plusem tego sprzętu jest to, że wystarczy odrobina chęci, kreatywności oraz wolnego czasu, aby od podstaw stworzyć swój worek bułgarski. Nie tylko w ten sposób zaoszczędzi się pieniądze (cena worka niekiedy przekracza nawet 1000 zł!), ale również do własnej siłowni doda się jeden sprzęt, który ze względu na swój szeroki wachlarz zastosowań może okazać się nieoceniony w budowie umięśnionego, sprawnego i silnego ciała, a także zdrowia na długie lata.

 

W celu stworzenia worka wystarczy zaopatrzyć się w starą dętkę samochodową, piasek, ściskacze oraz taśmę izolacyjną. Wówczas nie tylko wykażecie się nie tylko zdolnościami manualnymi, ale także zaoszczędzicie sporą sumę pieniędzy.

 

Jeszcze jedno – czym wypełnić worek treningowy?

Najlepiej piaskiem! Jest to w zasadzie najlepsze rozwiązanie, mające bezpośredni wpływ na jakość treningu. Uchwyt na worek treningowy należy stworzyć z wygodnego oraz trwałego materiału.

 

Dla osób, które jednak nie zamierzają oszczędzać – jaki worek treningowy kupić? Odpowiedź jest prosta. Należy kierować się wysokiej jakości materiałem oraz ceną – ta, im jest wyższa, tym worek bułgarski okaże się lepszą inwestycją.

 

5. Worek treningowy bułgarski – warto wiedzieć

Osobą, która do perfekcji opracowała sztukę treningową z tym sprzętem, jest Matthew Palfrey. Swoje spostrzeżenie dotyczące samego treningu, instrukcje dotyczące ćwiczeń, kompleksowe, gotowe plany treningowe,

a nawet instrukcje co do stworzenia własnego sprzętu zamieścił w swojej książce.

 

Wiele informacji można również znaleźć w sieci, która, jak powszechnie wiadomo, jest skarbnicą wiedzy. Nie pozostaje nic innego, jak trenować

i cieszyć się z dobrodziejstw worka bułgarskiego. Dzięki własnej kreatywności można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też miejsce. Stojak na worek treningowy jest zbędny. Można go trzymać w garażu bądź szafie.