Zawsze szukasz kompleksowego programu, który będzie w stanie wzmocnić i rozwinąć całe ciało? A co, jeśli w tym celu możesz wykorzystać zaledwie jeden przyrząd, do tego taki, który w dowolnej chwili jesteś w stanie stworzyć samodzielnie?


Jest on zupełnie inny niż worek treningowy bokserski. Przeznaczony jest dla każdego, kto chce zadbać o swoje ciało. Opinie sportowców przemawiają za jego skutecznością. Worek nie jest stojący, nie będzie więc potrzebny dodatkowy stojak, ani dmuchany, co zaoszczędzi wysiłku płucom!

 

SPIS TREŚCI:
1. Worek treningowy bułgarski – opis sprzętu
2. Worek treningowy – co daje?

3. Jaki worek treningowy wybrać?
4. Jak zrobić worek treningowy bułgarski samodzielnie?
5. Worek treningowy bułgarski – warto wiedzieć

 

 

1. Worek treningowy bułgarski – opis sprzętu

Worek bułgarski, inaczej power bag, sandbag, koza, to sprzęt wymyślony na potrzeby treningowe amerykańskiej kadry zapaśniczej przez bułgarskiego trenera zapasów Ivana Ivanova. Swój początek worek bułgarski miał w 2005 r., a zapaśnicy, którzy wykorzystywali go w swoich treningach, sięgnęli nawet po olimpijskie złoto!

 

Dostępne są różne modele w różnych kolorach. Kolor worka mówi o jego masie całkowitej. Jest to świetne narzędzie do kompleksowego treningu. Dzięki zmianie kształtu i rozkładu ciężaru w trakcie ruchu świetnie angażuje mięśnie posturalne, kształtuje wydolność, sprawność, a także siłę. Sprzęt ten głównie wykorzystywany jest w zapasach, BJJ oraz MMA. Swoje zastosowanie znalazł również na siłowni, urozmaica trening lub zastępuje wiele ćwiczeń z wolnymi ciężarami.

 

2. Worek treningowy – co daje?

Worek bułgarski jest świetną alternatywą dla wielu ćwiczeń. Ponadto ogromną zaletą tego sprzętu jest to, że można zabrać go praktycznie wszędzie. Świetnie zastąpi sztangę i sztangielki podczas wakacyjnego wypadu nad morze czy dalekiego służbowego wyjazdu.

 

Worek bułgarski wykorzystany w treningu wzmocni mięśnie posturalne, Fabryka Siły Sklep

a więc te odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała oraz koordynację ruchową. Dzięki pracy z workiem bułgarskim dodatkowo zwiększymy wydolność, staniemy się o wiele sprawniejsi oraz pozytywnie wpłynie to na wzrost siły użytkowej. Przyda się to nie tylko na siłowni, ale również w życiu codziennym, gdyż pozwoli uniknąć wielu urazów, m.in. podczas upadków czy przenoszenia ciężkich mebli!

 

Z pomocą worka bułgarskiego można wykonać wyczerpujący trening

w systemie HIIT. Taki trening nie tylko zajmie mało czasu, ale również pozwoli spalić dużą liczbę kilokalorii – uruchomi ten proces nawet na następne 24 h! To przydatny sprzęt treningowy, jeśli poza siłownią czynnie uprawiamy sztuki walki.

 

Odpowiednio wykorzystany worek bułgarski wzmacnia siłę mięśni, poprawia ich gęstość (dzięki czemu wizualnie zmienia się sylwetka), a także pomaga poprawić cechy motoryczne organizmu – szybkość reakcji podczas pracy z ciężarem, równowagę ciała czy koordynację ruchową.


Dodatkowo trening z sandbagiem wzmacnia serce, poprawia pracę układów krwionośnego i oddechowego. Trening na świeżym powietrzu pomaga ładnie się opalić, dotlenić organizm oraz wzmocnić odporność organizmu. Poza tym worek bułgarski może służyć do efektywnego rozwoju głównych grup mięśniowych. Z jego pomocą można więc rozwijać symetryczną, silną i przede wszystkim funkcjonalną sylwetkę.

 

3. Jaki worek treningowy wybrać?

Jaki worek treningowy kupić? Wybór jest duży. Zawsze można udać się do sklepu stacjonarnego (najlepiej wybrać sklep związany ze sportami walki) lub zamówić go przez internet.

 

Worek bułgarski należy dobrać odpowiednio do swoich możliwości siłowo-wytrzymałościowych. Warto skorzystać z poniższej tabelki.

Masa ciała osoby ćwiczącejWaga worka
Do 59 kg1–5 kg
60–69 kg6–8 kg
70–85 kg8–10 kg
86–93 kg11–13 kg
94–99 kg14–16 kg
100–112 kg16–18 kg
powyżej 113 kgpowyżej 18 kg


4. Jak zrobić worek treningowy bułgarski samodzielnie?
Warto zrobić coś dla siebie i swojego zdrowia. Wystarczy odrobina chęci, kreatywności oraz wolnego czasu, aby od podstaw stworzyć swój worek bułgarski. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy pieniądze (cena worka niekiedy przekracza nawet 1000 zł!), ale również do własnej siłowni dodamy jeden sprzęt, który ze względu na szeroki wachlarz zastosowań może okazać się nieoceniony w budowie umięśnionego, sprawnego, silnego ciała, a także zdrowia na długie lata.

 

W celu stworzenia worka wystarczy zaopatrzyć się w starą dętkę samochodową, piasek, ściskacze oraz taśmę izolacyjną. Czym wypełnić worek treningowy? Najlepiej piaskiem! Jest to w zasadzie najlepsze rozwiązanie mające bezpośredni wpływ na jakość treningu. Uchwyt na worek treningowy należy stworzyć z wygodnego oraz trwałego materiału.

 

Dla osób, które jednak nie zamierzają oszczędzać – jaki worek treningowy kupić? Odpowiedź jest prosta. Należy kierować się wysokiej jakości materiałem oraz ceną – im jest wyższa, tym worek bułgarski okaże się lepszą inwestycją.

 

5. Worek treningowy bułgarski – warto wiedzieć

Osobą, która do perfekcji opanowała sztukę treningową z tym sprzętem, jest Matthew Palfrey. Swoje spostrzeżenia dotyczące treningu, ćwiczeń, gotowych planów treningowych, a nawet wskazówki dotyczące stworzenia własnego sprzętu zamieścił w swojej książce.

 

Wiele informacji można również znaleźć w sieci. Nie pozostaje nic innego, jak trenować i cieszyć się z dobrodziejstw worka bułgarskiego. Dzięki własnej kreatywności można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też miejsce. Stojak na worek treningowy jest zbędny. Można go trzymać w garażu lub szafie.