Jeśli na treningach dopadła cię monotonia, obserwujesz coraz słabsze wyniki, stosując od dłuższego czasu swój obecny plan, a twoja sylwetka nie zmienia się tak, jakbyś tego chciał – zapoznaj się z treścią tego artykułu. Z pewnością znajdziesz dla siebie rozwiązanie.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zadbaj przede wszystkim o zbilansowaną dietę i regenerację

2. Skoryguj system treningowy

3. Włącz do treningu dropsety, superserie oraz serie łączone

4. Zmiana tempa powtórzeń

5. Zmiana chwytu w ćwiczeniu

6. Zmiana ciężaru oraz tempa powtórzeń

7. Uczyń trening efektywnym

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Zadbaj przede wszystkim o zbilansowaną dietę i regenerację
Jeśli trenujecie już jakiś czas i nie zauważacie takich efektów, jakie byście chcieli, lub zauważacie, ale trening stał się monotonny, uczyńcie go bardziej efektywnym! Zarówno znudzenie treningiem, jak i brak efektów często prowadzą do całkowitej rezygnacji. Co zrobić, jeśli was to dopadło?


Najczęściej przyczyn niezadowalających efektów lub ich braku szukamy w samym treningu. Natomiast na rezultaty przede wszystkim wpływa dieta, suplementacja oraz regeneracja. Trening to bodziec – to, jak odpoczywamy, jak jemy, determinuje osiągane efekty. Jeśli nasz organizm będzie osłabiony, nie dostarczymy mu odpowiednich składników mineralnych, a także przemęczymy i niedostatecznie zregenerujemy, efektów możemy nie zauważyć lub będą one nieadekwatne do pracy, jaką włożymy w trening. Pamiętajcie, że zarówno trening, jak i dieta są niezależne. Aby zoptymalizować efektywność pracy, musicie dopilnować każdego z tych elementów. Trening to zniszczenie mięśnia, a pozostałe 23 godziny w dniu to czas, aby się odbudował.

 

2. Skoryguj system treningowy
Przychodzi taki moment, że nie widzimy efektów naszej ciężkiej pracy, o dietę, regenerację oraz suplementację zadbaliśmy, ale w czym leży problem? Prawdopodobnie nasz plan treningowy jest niedostosowany do naszych możliwości, do naszego trybu życia. Idziemy na trening, a kolejny raz podnosimy tyle samo lub mniej niż ostatnim razem? Oprócz efektów treningu nie widzimy postępu ani efektów w sylwetce?

 

Warto w takim momencie przejrzeć nasz system treningowy, czy nie wykonujemy za dużo serii na dane partie, a może za często pracujemy na siłowni? Pamiętajcie, trening na siłowni ma wam przede wszystkim sprawiać radość, jeśli dane ćwiczenie wam nie pasuje lub w ogóle nie czujecie jego działania, włączcie do swojego planu takie, które jest dla was optymalne. Nie stosujcie ćwiczeń tylko dlatego, że ktoś popularny powiedział, że to konkretne jest najlepsze. Każda osoba jest inna, inaczej jesteśmy zbudowani anatomicznie. Plan treningowy powinien być dostosowany indywidualnie.

  Fabryka Siły Sklep

3. Włącz do treningu dropsety, superserie oraz serie łączone
Pokrótce zacznę od wyjaśnienia tego, czym są te skomplikowane dla niektórych nazwy. Dropset wykonujemy w ciągu jednej serii, robimy założoną liczbę powtórzeń, zmniejszamy o 10–20% ciężar i wykonujemy maksymalną liczbę powtórzeń, taki zabieg przeprowadzamy 2–3 razy w serii. Superseria jest to wykonanie ćwiczeń jedno po drugim na dwie antagonistyczne partie, np. klatkę piersiową i plecy.

 

Gdy kończymy serię na klatkę piersiową, zamiast robić przerwę, zabieramy się bezpośrednio do serii na plecy. Kolejną metodą jest seria łączona, polega na wykonaniu dwóch ćwiczeń jedno po drugim, ale tym razem na tę samą partię mięśniową, np. wykonujemy wyciskanie na ławce płaskiej, a następnie przechodzimy bez przerwy do rozpiętek.

 

Powyższe metody nie mogą stanowić bazy waszego treningu, jednak dają nowy bodziec organizmowi oraz uatrakcyjniają naszą pracę. Dodatkowo użycie tych metod pozwala skrócić czas treningu nawet o 40%. Dlatego jeśli mamy mniej czasu na wykonanie treningu, warto zastosować którąś z wyżej wymienionych metod. Przetestujcie te metody, a będziecie zaskoczeni, jak bardzo można zaskoczyć mięsień prostą zmianą.

 

4. Zmiana tempa powtórzeń
Zmiana tempa czy, inaczej mówiąc, zmiana prędkości ruchu dla poszczególnych elementów ćwiczenia jest bardzo dobrym sposobem na przełamanie stagnacji oraz bodźcem dla ciała do adaptacji. Kluczową sprawą jest czas napięcia mięśnia. Gdy wykonamy powtórzenie wolniej, czas jego pracy automatycznie się wydłuży.


Tempo w planach treningowych zapisywane jest np. 3 1 3 0. Pierwsza cyfra to liczba sekund fazy ekscentrycznej ruchu, czyli opuszczania, kolejna cyfra wskazuje na pauzę o długości 1 sek., następnie wykonujemy 3 sek. fazy koncentrycznej, czyli wypychania ciężaru, i ostatnia cyfra oznacza czas przerwy przed kolejnym powtórzeniem, w tym zapisie robimy to od razu po skończonym ruchu.


Różnicowanie tempa dla danego ćwiczenia zwiększa napięcie wewnątrzmięśniowe, co daje nowy impuls do wzrostu oraz jest świetną metodą rozwoju siły. Kolejną zaletą stosowania zmiany tempa ćwiczeń może być poprawa techniki lub jej szlifowanie. Ciężar oraz szybkość ruchu są mniejsze, co daje nam pełną możliwość kontrolowania ciężaru i techniki.

 

5. Zmiana chwytu w ćwiczeniu

Zmiana chwytu w ćwiczeniu daje naszemu organizmowi nowy impuls do wzrostu i uatrakcyjnia trening, ponieważ wykonujemy podobne ćwiczenie, ale atakujemy mięsień pod innym kątem. Przykładem może być uginanie sztangi na biceps stojąc. Większość osób na siłowni za każdym razem wykonuje to w ten sam sposób, a jak się zastanowicie, jest wiele możliwości, możecie złapać wąsko, szeroko, nachwytem, podchwytem, i każdy z tych chwytów da nam inny bodziec. Szczególnie takie zabiegi warto stosować w przypadku mniejszych partii mięśniowych, jak triceps, biceps, przedramię, łydki.


6. Zmiana ciężaru oraz liczby powtórzeń

Jeśli dotychczas wykonywaliście trening składający się z zakresu powtórzeń 8–12 lub więcej i nie zauważacie zadowalających efektów, spróbujcie zwiększyć obciążenie i zredukować liczbę powtórzeń do 5, a nawet 3. Każdy organizm jest inny. Może właśnie na was zadziała lepiej większy ciężar z mniejszą liczbą powtórzeń lub odwrotnie. Jeśli robiliście trening na niskich zakresach ruchu i efekty były niezadowalające, spróbujcie zmniejszyć ciężar i zwiększyć liczbę powtórzeń. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by zachować objętość treningową, czyli łączny ciężar podniesiony przez nas na treningu. Jak widzicie, warto czasami zmienić zakres powtórzeń oraz ciężar, by sprawdzić, co tak naprawdę działa najlepiej na nasz organizm.

 

Pamiętajcie, że pracujecie głównie nad wyglądem swojego ciała, nie jesteście trójboistami, nie bójcie się zmniejszenia ciężaru, najważniejsze jest to, żebyście prawidłowo wykonali ćwiczenie. Niech pracuje ten mięsień, który chcemy, aby pracował.

 

7. Uczyń trening efektywnym!
Jak widzicie, jest wiele przyczyn, dlaczego wasz trening nie jest optymalny, a efekty nie są takie, jakbyście chcieli. Zadbajcie o wszystkie szczegóły tak, jak dbacie o wykonanie każdej serii na biceps. Jak już dopilnujecie diety, regeneracji i suplementacji, możecie wprowadzić zmiany w waszym systemie treningowym, dostosować go do waszego organizmu oraz sprawdzić różne metody treningowe, tak aby dać nowy impuls do wzrostu. Czasami wystarczy zmienić chwyt, aby mięsień zaczął rosnąć. Często mówicie, że robicie wszystko poprawną techniką, ale mięsień nie chce rosnąć, wypróbujcie te sposoby, a na pewno trening stanie się bardziej efektywny.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Michalski L., Metody treningowe. Kulturystyka, Toruń 2013.