Triathlon – bądź najlepszy!
Triathlon to sport dla wyjątkowo twardych zawodników. Polega na pokonaniu wielokilometrowej trasy wpław, rowerem i biegiem. Istnieje wiele odmian triathlonu, które różnią się między sobą długością odcinków. Na czym polegają zawody i od czego zacząć trening?
SPIS TREŚCI:
1. Triathlon – zasady uczestnictwa
2. Rodzaje triathlonu
3. Jak wygląda trening?
4. Jak zacząć ćwiczyć do triathlonu?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Triathlon – zasady uczestnictwa
W triathlonie wygrywa zawodnik z najlepszym czasem. Wszystkie odmiany tej dyscypliny opierają się na zawodach indywidualnych, nigdy zespołowych. Nie ma jednogłośnych, spójnych zasad uczestnictwa. Jest to spowodowane dużą różnorodnością terenów, na których przeprowadzane są zawody. Można jednak uogólnić, że większość reguł jest zgodna z tymi, które obowiązują w poszczególnych dyscyplinach, a więc w pływaniu, kolarstwie i maratonie.
Zawodnikom nie wolno wspomagać się żadnymi gadżetami – ich jedynym ekwipunkiem może być zegarek i woda. Odpadają więc płetwy do pływania czy maski z rurką do oddychania. Nie mogą również korzystać z asysty. Jedyna pomoc, jaka przysługuje uczestnikom, to ta, która wypłynie od specjalnie wyznaczonych wolontariuszy. Zazwyczaj ogranicza się do przekazywania zawodnikom pożywienia.
2. Rodzaje triathlonu
Istnieje wiele odmian triathlonu. Podział wynika wyłącznie z długości poszczególnych odcinków, które uczestnicy muszą pokonać.
Według stopnia trudności wyróżnia się
Super Sprinterski (0,6 km pływania, 15 km jazdy rowerem, 3 km biegu)
Sprinterski (0,75 km, 20 km, 5 km)
Olimpijski (1,5 km, 40 km, 10 km)
1/4 Ironman (0,95 km, 45 km, 10,55 km)
Dystans Długi (3 km, 80 km, 20 km)
International Triathlon Union (4 km, 130 km, 30 km)
Half-Ironman (1,9 km, 90 km, 21 km)
Ironman i Iron (3,8 km, 180 km, 42 km)
Ultra Triathlon (10 km, 421 km, 84 km)
3. Jak wygląda trening?
Trening przygotowujący do triathlonu jest wymagający. Nie daje komfortu skupienia się wyłącznie na sile nóg, obręczy barkowej czy nóg. By zdołać ukończyć choćby najkrótszą trasę, trzeba wylać hektolitry na siłowni i basenie. Plan treningowy opiera się oczywiście na jeździe na rowerze, regularnym uczęszczaniu na pływalnię i uprawianiu joggingu. Nie można jednak traktować tych aktywności po macoszemu. Wszystkie trasy należy od początku pokonywać ze stoperem i z każdym treningiem starać się poprawiać poprzedni wynik.
Nie oznacza to bynajmniej, że harmonogram może ograniczyć się do roweru, pływalni i biegania. Niezbędne jest wprowadzenie ćwiczeń plyometrycznych, czyli takich, które budują jednocześnie prędkość i siłę. Zawodnicy przygotowujący się do Ironmana muszą wystrzegać się kontuzji. Nawet tydzień przerwy robi w ich przypadku ogromną różnicę.
4. Jak zacząć ćwiczyć do triathlonu?
Na początku należy zająć się zwiększeniem kondycji i dobrą motywacją. Warto przygotować się psychicznie na to, że pokonanie najkrótszej odmiany triathlonu to co najmniej godzina bardzo intensywnego wysiłku. Żeby mu podołać, lepiej przygotować zapas czasowy i być gotowym na co najmniej dwie godziny zwykłego cardio. Zabieg ten pozwoli wypracować sobie lepszą objętość płuc. Zadyszka to największa zmora początkujących triathlonistów.
Kolejnym krokiem powinno być stopniowe wdrażanie do planu pływania, jazdy na rowerze i biegu. To nieprawda, że nie da się wytrenować do zawodów na rowerze stacjonarnym i bieżni. Wielu olimpijczyków z tego korzysta. W ten sposób łatwiej kontrolować wyniki. Nie można jednak wykluczyć treningu na zewnątrz. Warunki pogodowe robią dużą różnicę w poziomie trudności ćwiczenia.
Warto wykonywać też ćwiczenia z ciężarami. Serie powinny być wykonywane z bardzo krótkimi przerwami lub bez nich. Ich celem jest nie budowa masy mięśniowej, lecz wytrzymałości. Trening triathlonisty to co najmniej 5 godzin tygodniowo. Nie należy jednak przekraczać granicy 8 godzin, jeśli w grę nie wchodzi pokonanie trasy np. Ironmana. Pokonanie odcinka niemal 226 km zajmuje mistrzom ponad 9 godzin. Początkujący cieszy się, jeśli w ogóle dobrnie do mety.