Trening siłowy postrzegany jest często jako sposób na zwiększenie siły i masy mięśniowej, dlatego tak dużo osób, zwłaszcza kobiety, rezygnuje z jego wykonywania, bo boi się, że urosną im mięśnie i będą nieestetycznie wyglądać, w rzeczywistości jednak nie jest to takie proste, rozbudowanie mięśni wymaga dużo czasu i wpływ na to ma mnóstwo innych czynników takich jak m.in. odpowiednie odżywianie, trening, regeneracja. Jeżeli te 3 czynniki nie będą spełnione i nie dołączymy do tego ciężkiej pracy, nie rozbudujemy w większym stopniu naszej masy mięśniowej. Ale o tym w innym artykule, a teraz przejdźmy do korzyści wynikających z wykonywania treningu siłowego i wad, jakie ze sobą niesie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest trening siłowy?
2. Trening siłowy – korzyści dla organizmu

3. Wady treningu siłowego

4. Podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest trening siłowy?

Wiele osób zaczynających przygodę z siłownią żyje w mylnym przekonaniu, że trening siłowy służy jedynie do budowania masy mięśniowej. Ten sposób myślenia jest szczególnie popularny u kobiet, które w obawie przed pokaźną muskulaturą wybierają jedynie zajęcia fitness lub sesje cardio na bieżni. Postaram się obalić ten mit, przedstawiając wady i zalety związane z treningiem siłowym, ponieważ jest wiele fizycznych, zdrowotnych i mentalnych korzyści z dołączenia do swojego treningu sesji siłowych.

 

Poprawnie zaprogramowany trening siłowy będzie angażował całe nasze ciało. Możemy śmiało zaliczyć go do wysiłku beztlenowego, gdyż w większości przypadków treningi mają charakter interwałowy (pewien okres pracy przeplatany z okresami odpoczynku). To od nas zależy, z jaką intensywnością, objętością oraz częstotliwością będziemy go wykonywali, można w większym lub mniejszym stopniu zaangażować różne jednostki motoryczne w naszym organizmie. Warto również zaznaczyć, że jest to niesamowicie elastyczny rodzaj aktywności fizycznej. Mamy do wyboru ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, trening z wykorzystaniem sztang/hantli czy kettli, a kończymy np. na treningu z użyciem maszyn (które akurat przynoszą tutaj najmniejsze korzyści).


2. Trening siłowy – korzyści dla organizmu

Myślę, że gdyby większość osób, która zastanawia się, czy trening siłowy jest dla nich, wiedziała, że jednym typem aktywności fizycznej są w stanie wpłynąć korzystnie na swoje serce, poprawić równowagę, zniwelować wady postawy, schudnąć, a nawet sprawić, że będą czuły się lepiej, spróbowałaby jej bez namysłu. Przejdźmy jednak do szczegółów.

 

Trening siłowy pomaga utrzymać sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy
Trening siłowy nie tylko pomaga schudnąć, ale także utrzymać wypracowaną sylwetkę. Dzieje się tak m.in. dzięki spalaniu sporej liczby kalorii podczas każdej sesji. W porównaniu z długimi sesjami cardio (czasami nawet godzinnymi) uzyskamy o wiele większy wydatek energetyczny w krótszym czasie. Dodatkowo niedawne badania wykazały, że kobiety, które regularnie wykonywały ten rodzaj treningu, zwiększyły liczbę spalanych kalorii podczas normalnej codziennej aktywności z powodu wzrostu tempa metabolizmu spoczynkowego. Co za tym idzie – jadły więcej, a i tak były na ujemnym bilansie kalorycznym. Fabryka Siły Sklep

 

Trening siłowy pozytywnie wpływa na nasze kości
Po okresie dojrzewania, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, zaczynamy tracić około 1% gęstości naszych kości i masy mięśniowej każdego roku. Jednym z najlepszych sposobów na zatrzymanie  tego procesu, lub jego odwrócenie, jest właśnie trening siłowy. Uchroni nas także przed wieloma chorobami układu kostnego, takich jak np. osteoporoza.

 

Trening siłowy uczyni cię mocniejszym i sprawniejszym
Trening siłowy nazywany jest często treningiem oporowym, ponieważ polega na wzmacnianiu mięśni i powiązanych z nimi struktur poprzez kurczenie i rozciąganie ich pod wpływem siły oporowej. Pierwszym typem będzie trening izometryczny, który polega na stopniowym napinaniu mięśni bez skracania ich długości. Jeśli wykonujemy takie ćwiczenie jak plank, dodajemy elementy treningu izometrycznego do swojego planu, a odpowiednio wykonany plank poprawi naszą stabilizację w życiu codziennym. Drugim typem jest trening statyczny, podczas którego pokonujemy pewien dystans pod zadanym obciążeniem, dzięki czemu zwiększamy siłę naszych mięśni.

 

Trening siłowy pozytywnie wpływa na biomechanikę naszego ciała
Poza ładnie wyglądającymi mięśniami otrzymamy coś jeszcze, a mianowicie poprawę naszej postawy. Ponadto u osób ze słabą mobilnością i równowagą trening siłowy może zmniejszyć ryzyko upadku o 50%, co ma kluczowe znaczenie dla osób starszych.

 

Trening siłowy jako lek na choroby XXI wieku
Badania wykazały pozytywny wpływ treningu siłowego przy wielu chorobach związanych ze stawami. Pomaga skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dla milionów osób jest to także znakomite narzędzie do kontrolowania poziomu cukru w naszym organizmie – co dla osób cierpiących na cukrzycę może okazać się zbawienne.

 

Trening siłowy podnosi poziom energii i poprawia nastrój
Trening siłowy podniesie poziom endorfin, dzięki czemu poczujemy się wspaniale. Ponadto jest on znakomitym antydepresantem, pomaga w walce z bezsennością i poprawia ogólną jakość funkcjonowania w ciągu dnia.

 

Trening siłowy podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL)
Podnosimy poziom HDL i obniżamy wartość złego cholesterolu (LDL), dzięki czemu zmniejszamy ryzyko chorób układu krążenia.

 

Trening siłowy zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji
Silne mięśnie, ścięgna i stawy są mniej podatne na wystąpienie kontuzji, rzadziej ulegają obrażeniom pod wpływem stresu. Zwiększają masę mięśniową w okolicach kolan i kręgosłupa, struktury te są poddawane o wiele mniejszym naciskom ze strony środowiska zewnętrznego.

 

3. Wady treningu siłowego

Mimo niepodważalnych zalet treningu siłowego ma on także wady.

 

Trening siłowy może być niebezpieczny
Jeśli osoba jest mało doświadczona, w bardzo prosty sposób może doznać kontuzji. Warto, abyśmy wykonywali ćwiczenia, których technikę znamy, ewentualnie możemy poprosić o radę osób bardziej doświadczonych. Nie zapominajmy o rozgrzewce i dobieraniu odpowiedniego obciążenia. Przy większych ciężarach warto poprosić o asekurację.

 

Trening siłowy to także olbrzymi wysiłek dla organizmu
Nie zapominajmy, że powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Bez odpowiedniego przygotowania w okresie wstępnym złym rozwiązaniem będzie wybieranie zaawansowanego planu treningowego składającego się z wielu serii łączonych, krótkich przerw i wielu ćwiczeń na jednej sesji treningowej. Więcej nie znaczy lepiej, warto czasami poświęcić dodatkowy wolny czas na regenerację.

 

Źle zaprogramowany trening siłowy pogłębi nasze problemu strukturalne
Należy pamiętać, aby opierać swój plan treningowy na ćwiczeniach wielostawowych, globalnych. Brak równowagi w antagonistach (biceps/triceps, dwugłowe/czworogłowe) może doprowadzić do wad postawy i poważnych problemów z balansem strukturalnym.

 

4. Podsumowanie

Widzimy, jak wiele korzyści otrzymujemy, ćwicząc siłowo. Trening siłowy pozwala na osiąganie różnych celów, nie doskwiera nam nuda i monotonia, co niestety występuje w treningu cardio. Jest także znakomitym dodatkiem do innych sportów, gdyż dzięki treningowi siłowemu odnotujemy o wiele lepsze wyniki. Niezależnie, w jakim jesteśmy wieku, każdy z nas może wykonywać trening siłowy, czy to na siłowni, czy w domowym zaciszu.