Plastikowa obręcz hula-hop stała się popularna zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym. Dorośli także bardzo chętnie wybierają ćwiczenia z hula-hop jako formę aktywności fizycznej. Przypisuje się im zbawienny wpływ zwłaszcza na proces redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha czy wysmuklenie talii. Czy kręcenie hula-hop rzeczywiście przynosi znakomite efekty? Czy ta aktywność fizyczna jest odpowiednia dla każdego?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest hula-hooping

2. Czy dzięki hula-hop można spalić tkankę tłuszczową z okolic brzucha

3. Zagrożenia związane z regularnymi ćwiczeniami z hula-hop

4. Podsumowanie

 

 

1. Czym jest hula-hooping?
Nazwę hula-hop wymyślili brytyjscy marynarze. Tańce z obręczami skojarzono z hawajskim tańcem hula, z kolei słowo „hoop” w języku angielskim oznacza obręcz. Swoją popularność ćwiczenia z wykorzystaniem hula-hop zyskały w latach 50. XX wieku, najpierw w USA, a następnie w Europie.

 

Hula-hooping to złożona aktywność fizyczna, która wymaga odpowiedniej synchronizacji ruchu ciała w celu utrzymania niestabilnego obiektu podczas stabilnego ruchu oscylacyjnego. Podczas ćwiczeń hula-hop porusza się w obrębie pasa, równolegle do podłoża. W czasie ruchu wymagana jest synchronizacja pracy kolan, bioder i kostek. Tułów jest ułożony w pozycji niemal prostej lub neutralnej.

 

Podczas treningu z wykorzystaniem hula-hop do pracy zaangażowane są mięśnie tułowia, prostowniki grzbietu, a także mięśnie okolic bioder, kolan i kostek, dlatego uważa się, że jest to doskonała forma treningu aerobowego dla mięśni tułowia. W licznych badaniach wykazano, że tego rodzaju aktywność fizyczna może pozytywnie wpłynąć na utratę masy ciała, spadek obwodów talii i bioder, a także poprawę profilu lipidowego czy składu ciała (S. Kiatkulanusorn, N. Luangpon, B.P. Suato 2018; M. Lahelma i wsp. 2019).

 

Co ciekawe, w badaniach wykazano również, że ćwiczenia z hula-hop mogą poprawić funkcjonowanie mięśni poprzecznych brzucha oraz stabilność odcinka lędźwiowego (S. Kiatkulanusorn, N. Luangpon, B.P. Suato 2018; S. Kiatkulanusorn i wsp. 2020). Jest to szczególnie istotne dla osób, których odcinek lędźwiowy jest mało stabilny. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać rozmiar hula-hop – zapobiegnie to wystąpieniu kontuzji kręgosłupa oraz pozwoli skupić się na prawidłowej technice.

 

2. Czy dzięki hula-hop można spalić tkankę tłuszczową z okolic brzucha
Wśród osób, które chcą zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, panuje przekonanie, że dzięki wykonywaniu ćwiczeń na daną partię mięśniową można nasilić lipolizę z danego obszaru. Niestety jest to mit, a to, z których obszarów ciała zostanie spalona tkanka tłuszczowa, niekoniecznie zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

 

Oczywiście regularne treningi są bardzo ważne w procesie utraty masy ciała. Dla przykładu – trening siłowy pozwala na zachowanie masy mięśniowej, co jest szczególnie istotne, gdyż nieumiejętnie przeprowadzona redukcja, w której doszło do spadku beztłuszczowej masy ciała, może doprowadzić do zmniejszenia podstawowej przemiany materii, a co za tym idzie – wzrostu ryzyka wystąpienia efektu jo-jo. Z kolei aktywność aerobowa może posłużyć jako narzędzie do pogłębiania deficytu energetycznego.

  Fabryka Siły Sklep

Aby mogło dojść do redukcji tkanki tłuszczowej, niezbędne jest zastosowanie diety z ujemnym bilansem energetycznym. Trwała zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna, jednak jeśli ktoś chce utrzymać wypracowane efekty, zmiana stylu życia jest niezbędna (L. Ostrowska i wsp. 2010).

 

W licznych badaniach wykazano, że trening z wykorzystaniem hula-hop może przyczynić się do redukcji tkanki tłuszczowej, jednakże nie jest to magiczne narzędzie, które spowoduje miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Każda aktywność fizyczna wykonywana w sposób regularny przyczynia się do pogłębiania deficytu kalorycznego, a co za tym idzie – utraty nadprogramowych kilogramów.

 

3. Zagrożenia związane z regularnymi ćwiczeniami z hula-hop
Niezależnie od korzyści, które mogą przynieść regularne treningi z wykorzystaniem hula-hop, warto zaznaczyć, że tego rodzaju aktywność fizyczna niesie ze sobą pewne zagrożenia wynikające głównie z niedbałego bądź nieodpowiedzialnego użycia sprzętu.

 

Niektóre z problemów zostały opisane w literaturze naukowej (A. Garcia-Falgueras 2016). Należy zaznaczyć, że hula-hop nie kręci się jedynie w obrębie talii, w wielu treningach zaangażowane są również kończyny górne, dolne czy też szyja. Podczas treningów z hula-hop warto zwrócić szczególną uwagę na technikę, a także intensywność, aby nie doprowadzić do urazu.


Jeżeli celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, oprócz wykonywania treningów należy zadbać o dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, dzięki temu osiągnięcie założonego celu będzie możliwe.

 

4. Podsumowanie

Ćwiczenia z wykorzystaniem hula-hop są bardzo popularną formą aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci, chociaż wielu dorosłych również uwzględnia je w swoim treningu. Angażują do pracy wiele grup mięśniowych jednocześnie. Wykazano, że dzięki wykonywaniu tego typu aktywności można poprawić stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także zredukować tkankę tłuszczową.

 

Warto jednak zaznaczyć, że miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej to mit! Aktywność fizyczna z hula-hop (tak jak każda inna) prowadzi do pogłębienia deficytu kalorycznego, który jest niezbędny, aby proces utraty masy ciała był możliwy. Jeżeli ćwiczenia z hula-hop sprawiają komuś przyjemność, może je oczywiście wykonywać, jednak należy zwrócić uwagę na poprawną technikę.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Balasubramaniam R., Turvey M.T., Coordination modes in the multisegmental dynamics of hula hooping, „Biological Cybernetics” 2004, 90(3), 176–190.
Kiatkulanusorn S., Luangpon N., Suato B.P., Effects of hula hooping exercise on core muscle strength and lumbar stability level, „Christian University of Thailand” 2018, 24(1), 85–97.
Lahelma M. et al., Effects of weighted hula-hooping compared to walking on abdominal fat, trunk muscularity, and metabolic parameters in overweight subjects: A randomized controlled study, „Obesity Facts” 2019, 12(4), 385–396.
Kiatkulanusorn S. et al., Effects of Hula Hooping Exercise on Lumbar Stability Level and Transversus Abdominis Function in Asymptomatic Individuals with Poor Lumbar Stability, „Journal of Exercise Physiology” 2020, 23(1), 1–15.
Nicharojana L.O., Singsawad S., Effects of aerobic hula hoop exercise on waist circumference and blood HDL cholesterol in health care personnel, The International Academic Research Conference in Milan 2016.
Ostrowska L. et al., Wpływ leczenia dietą redukcyjną na skład ciała i modyfikację składników odżywczych w dziennej racji pokarmowej u otyłych kobiet, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2010, 6(4), 179–188.
Garcia-Falgueras A., Hula hoop in fitness and the centripetal force, „Psychology” 2016, 7(13), 1503.