Nie da się ukryć, że zwiększanie stosowanych na treningu obciążeń daje ogromną radość i satysfakcję. Dzięki temu widzimy wyraźnie postępy, a włożona ciężka praca z całą pewnością zaprocentuje w trakcie metamorfozy naszej sylwetki. Niewątpliwie większe ciężary wpłyną pozytywnie na naszą sylwetkę. Ale czy tylko one są potrzebne do uzyskania atletycznej sylwetki?

 

SPIS TREŚCI:
1. Wpływ progresji ciężaru na kompozycję ciała
2. Czy progresja ciężaru jest jedynym wyznacznikiem postępów?
3. Jak zadbać o prawidłową progresję ciężaru?
4. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Wpływ progresji ciężaru na kompozycję ciała
Jakie korzyści w kształtowaniu sylwetki przyniesie nam progresja ciężaru? Niezależnie od tego, czy dieta ukierunkowana jest na budowanie masy mięśniowej, czy na spalanie tkanki tłuszczowej – zwiększone obciążenia wymuszają na organizmie pewne zmiany. Jakie?

 

Zwiększanie stosowanych obciążeń na diecie ukierunkowanej na wzrost masy ciała jest jednym z najważniejszych bodźców do rozbudowy muskulatury zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Pamiętajmy jednak, że kobiety nie są w stanie uzyskać typowo męskiej kulturystycznej sylwetki, więc mówimy tu o delikatnej rozbudowie muskulatury.

 

Jakie procesy zachodzą w organizmie podczas progresji ciężaru? Nasz organizm jest przystosowany do ciągłych adaptacji – nie tylko treningowych, lecz również do tych w sytuacjach codziennych. Przy zwiększaniu stosowanych obciążeń organizm będzie starał się ułatwić sobie pracę, m.in. poprzez zwiększenie przekroju poprzecznego mięśni oraz ilości komórek w nich zawartych. Ponadto większe obciążenia wymuszają bardziej wytężoną pracę układu nerwowego, a to właśnie on jest odpowiedzialny za siłę skurczu mięśni.

 

Zwiększanie stosowanych obciążeń na diecie redukcyjnej jest dosyć trudnym zadaniem, jednak w pewnych przypadkach wykonalnym i przynoszącym bardzo dobre rezultaty. U kobiet możemy zaobserwować zwiększenie jędrności ciała poprzez mocniejsze naprężenie skóry.

 

Natomiast u mężczyzn można zobaczyć wyraźną poprawę gęstości mięśni. W obu przypadkach dzięki zwiększeniu stosowanych obciążeń zwiększamy również ilość wydatkowanej na treningu energii, a to również przekłada się na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

 

2. Czy progresja ciężaru jest jedynym wyznacznikiem postępów?
Kiedy wymienia się korzyści wynikające ze zwiększania stosowanych obciążeń, można by pomyśleć, że jest to niezbędny parametr do zmian w budowie sylwetki. Jednak mamy w zanadrzu jeszcze wiele innych możliwości.

 

Zmiany w kompozycji ciała możemy również wywołać dzięki skróceniu przerw wypoczynkowych pomiędzy seriami, stosować oczywiście takie same obciążenia oraz taką samą liczbę serii i powtórzeń. Taka sztuczka również diametralnie zwiększy intensywność naszego treningu.

  Fabryka Siły Sklep

Kolejnym sposobem na wymuszenie zmian w sylwetce bez modyfikacji w stosowanych obciążeniach będzie wykonanie większej liczby powtórzeń przy takiej samej liczbie serii oraz takim samym czasie trwania przerw wypoczynkowych.


Można również zastosować takie same obciążenia, identyczny czas trwania przerw wypoczynkowych oraz liczbę powtórzeń i zwiększać stopniowo liczbę wykonanych serii. Dzięki temu zwiększymy objętość treningu, co wpłynie na wzrost masy mięśniowej oraz zwiększy deficyt kaloryczny, jeśli zastosujemy tę metodę podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

 

3. Jak zadbać o prawidłową progresję ciężaru?
Przede wszystkim należy wybrać metodykę treningową dostosowaną do stażu treningowego i możliwości. Bardzo ważne jest, by trzymać się jednej strategii przez określony czas, a nie żonglować metodami z treningu na trening. Istotnym elementem w większości strategii treningowych jest niedopuszczanie do wykonywania serii do upadku, chyba że dana strategia taką ewentualność przewiduje.

 

Należy pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz wystarczająco długim śnie, gdyż są to czynniki kluczowe w większości sportów, w których dość mocno angażowany jest układ nerwowy.

 

4. Podsumowanie
Jak widać, progresja ciężaru jest jednym z najważniejszych, lecz nie jedynym czynnikiem w procesie kształtowania sylwetki. Pamiętajmy o tym, by odpowiednio różnicować mikro- i makrocykle treningowe i aby nie popaść w stagnację. Dołóżmy do tego odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regenerację, a z całą pewnością po pewnym czasie będziemy się cieszyć wspaniałą sylwetką.