Bądź jak Bruce Lee – trenuj sztuki walki!
Robienie pompek na kciukach, zadawanie ciosu w 0,05 sekundy, skakanie 8 m w dal z miejsca, aż wreszcie – pokonanie Chucka Norrisa. Bruce Lee jest legendą. Prawdopodobnie sam nigdy nie zliczył, ile rekordów w sporcie, walce i kasowych sukcesów Hollywood udało mu się pobić. Ważył nie więcej niż 72 kg, a był jednym z najsilniejszych ludzi na świecie.
SPIS TREŚCI:
4. Kickboxing, taekwondo, muay thai
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Adepci, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności wojownika, mają duży wybór szkół. Od japońskich poprzez koreańskie, chińskie aż do typowo europejskich. Co ciekawe, pierwszą amerykańską sztukę walki utworzył Bruce Lee. Nosi nazwę jeet kune i jest efektem wieloletnich eksperymentów sportowca, jakie przeprowadził na własnej skórze.
Słynny aktor i trener uważał bowiem, że najważniejsza w walce jest skuteczność. By znaleźć najbardziej efektywne uderzenia, uczył się karate, taekwondo, kickboxingu, tai chi i mnóstwa innych stylów. Poznane ciosy wypróbowywał w domu i udoskonalał je.
Nie każdy jednak jest w stanie spędzić każdą wolną chwilę na treningu, tak jak czynił to Bruce Lee. Jaką sztukę walki wybrać? Oceń sprawiedliwie swój temperament i zastanów się, czego oczekujesz po zajęciach.
Tai chi jest w dużej mierze oparte na filozofii, sztuce wykorzystywania energii i estetyce ruchów. To odpowiednia opcja dla osób, które wolą uniknąć sparingów i urazów ciała. Każdy zawodnik sam decyduje o po-ziomie trudności ćwiczeń. Choć trening wydaje się bardzo spokojny, mistrzowie tai chi byli od zawsze uważani w Chinach za ekspertów walki. Ta aktywność może jednak znudzić, a wręcz jest niewskazana dla osób mocno ambitnych.
Capoeira to częsty wybór pań, ponieważ u jej podstaw leży taniec. Historia tej sztuki walki sięga czasów niewolnictwa w średniowieczu. Czarnoskórzy służący chcieli nabyć umiejętności samoobrony i ataku, lecz mieli ograniczoną swobodę. Szkolili się więc w walce, ale udawali, że tylko wykonują tańce plemienne. Wbrew pozorom capoeira jest wysoce skuteczna w walce. Używa kopnięć, ciosów ręką, wyskoków, uników, obrotów i podcięć. Jej zaletą jest nauka płynnych przejść pomiędzy poszczególnymi ruchami. Uczy kontrolowania swojego ciała, zwinności i zgrabności w poruszaniu się.
Boks jest doskonałym wyborem dla osób, które cenią sobie rygor zasad walki. Jego rozbudowany kodeks zachowań i szerokie ograniczenia w ru-chach (zakaz kopania, używania głowy) sprawiają, że to sport odpowiedni dla dżentelmenów. Jest niesamowicie wymagający kondycyjnie i świetnie rozwija wszystkie partie mięśni.
Karate, podobnie jak boks, uczy koncentracji i pozwala opanować agresję. To sztuka walki, która uczy dyscypliny i wykorzystuje sporo elementów teoretycznych w trakcje zajęć. Karate ma niewielką konkurencję w porów-naniu z innymi stylami względem technik samoobrony.
4. Kickboxing, taekwondo, muay thai
Gdy czujesz, że po prostu musisz się wyskakać i masz wielką potrzebę konfrontacji, wybierz kickboxing. Wykorzystuje kopniaki, wyrzuty, obroty, ciosy proste, podbródkowe – słowem, większość ruchów znanych z boksu plus te, które wymagają użycia nóg. Bez elementów kickboxingu praktycznie nie istnieją mieszane sztuki walki typu MMA. Nie należy jednak obawiać się nadmiernie tej dyscypliny – z powodzeniem trenują ją kobiety i mężczyźni
w różnym wieku.
Taekwondo zmusza zawodników do zwiększenia elastyczności ciała. Bez zdolności podniesienia nogi wystarczająco wysoko trenujący nie będzie mógł wykonywać dużej części ruchów. Omawiany styl opiera się na sile
i szybkości. Jest to sztuka walki, która wymaga maksymalnego zaangażowania, nie tylko fizycznego, ale również emocjonalnego i psy-chicznego. Kiedy masz zamiar trenować na pół gwizdka – daruj sobie taekwondo.
Jeśli określić kickboxing mianem ostrego boksu, muay thai trzeba nazwać agresywną odmianą kickboxingu. Poza ruchami wykorzystywanymi we wspomnianych sztukach walki boks tajski dokłada użycie łokci i kolan. Jest to sport najbardziej konfrontacyjny ze wszystkich wymienionych w artykule. Uczy w równym stopniu samoobrony co ataku. Podobnie jak taekwondo, wypracowuje dobry refleks.
Jeśli spędzamy wiele godzin na siłowni, możemy osiągnąć siłę, zdrowie i piękne ciało, ale nie wykorzystamy maksymalnie swojego potencjału. Bruce Lee był przekonany i wielokrotnie to udowadniał, że w uzyskaniu pełnej satysfakcji ze swoich możliwości jest wytrenowanie refleksu.
Nawet genialny technicznie i najsilniejszy zawodnik na świecie nie będzie miał szans w walce z rywalem, który będzie od niego szybszy. Dlatego warto trenować sztuki walki, pozwalające nabierać prędkości, zwinności i myślenia
w trakcie ruchu.