Czy można ćwiczyć codziennie? Takie pytanie zadają zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy. Większość z nas w dążeniu do osiągnięcia swojego celu gotowa jest całe dni spędzać na siłowni. Ale czy to jest prawidłowe?

 

SPIS TREŚCI:

1. Codzienny trening – plan treningowy

2. Codzienny trening – osoba początkująca

3. Codzienny trening – przetrenowanie

4. Codzienny trening – dzień wolny

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc


 

1. Codzienny trening – plan treningowy

Pomyślmy, jakie może być wyjście dla osób chcących za wszelką cenę trenować codziennie? Odpowiedź wydaje się prosta: należy stworzyć taki plan treningowy, aby każda grupa mięśniowa była ćwiczona raz w tygodniu. Tego typu programy oparte są głównie na zasadzie pracy mięśni antagonistów. Na przykład jeżeli na pierwszym treningu ćwiczysz mięśnie klatki piersiowej, to na następnym będziesz trenował mięśnie pleców lub na pierwszym treningu biceps, to na kolejnym triceps itp. Po prostu standardowy plan treningowy podzielony na 3 dni dzielisz na mniejsze części, wiążąc w pary mięśnie antagonistyczne.


2. Codzienny trening – osoba początkująca

Jeżeli jesteś osobą początkującą i dopiero stawiasz pierwsze kroki na siłowni, to powyższy plan treningowy absolutnie nie będzie się nadawał. Na początku twoim celem jest dostosowanie organizmu do nowego trybu życia, musisz poczuć potrzebę wzrostu mięśni, nauczyć się techniki wykonywania ćwiczeń i absolutnie nie ma żadnej potrzeby tak obciążać swoje ciało. Natomiast celem codziennych treningów jest maksymalne przećwiczenie każdej grupy mięśniowej, która już przyzwyczaiła się do obciążeń z powodu stażu treningowego.

 


3. Codzienny trening – przetrenowanie

Jeżeli nie jesteś początkujący i trenujesz nie pierwszy rok, a masz potrzebę codziennych treningów, to proszę uprzejmie – wybór należy do ciebie. Jednak jest jedno wielkie „ale”. Rozpoczynając codzienne treningi, wielu oczywiście prawidłowo rozkłada obciążenie na każdą grupę mięśniową, ale całkowicie zapominają o rozkładzie obciążenia na organizm, traktowany jako całość. Dajmy na to, że ćwiczysz trzy dni w tygodniu, w tym ogólnie wykonujesz dwa ćwiczenia na biceps. Teraz, przy codziennych treningach, biceps ma swój osobny dzień i oczywiście wykonujesz stanowczo więcej niż dwa ćwiczenia. Tak samo sprawa wygląda z innymi mięśniami. Co z tego wychodzi? W ramach trzydniowego programu treningowego potrafiłeś całkowicie zmęczyć swoje mięśnie. Trenując codziennie z rosnącym obciążeniem i większą liczbą ćwiczeń, możesz osiągnąć tylko jedno – przetrenowanie, a w konsekwencji nie zwiększenie masy mięśniowej,

a raczej zahamowanie rozwoju mięśni. Stąd musisz pamiętać, że odpoczynek jest potrzebny nie tylko poszczególnym grupom mięśniowym, ale również organizmowi jako całości.


4. Codzienny trening – dzień wolny

Dzień wolny od treningów nie oznacza, że musisz leżeć na kanapie i nic nie robić. Oznacza to, że w tym dniu absolutnie nie powinieneś wykonywać treningu siłowego. Możesz oczywiście przyjść na siłownię, ale wtedy skup się bardziej na rozciąganiu, na pracy nad gibkością. Jeżeli chcesz zrobić swoje ulubione ćwiczenia, które robisz na normalnym treningu, to zmniejsz liczbę serii o połowę. Obciążenie w pierwszej serii powinno zmniejszyć się

o 30% standardowego, a w kolejnej o 50%. Jak widać, nie ma to nic wspólnego z treningiem siłowym. W tym przypadku głównym celem jest zwiększenie elastyczności mięśni i ułatwienie procesu regeneracji. Taki trening da pozytywne wyniki w kolejnym, siłowym.

 

I wreszcie – jeżeli masz nieodparte pragnienie katować się treningami codziennie, to wybierz inny rodzaj aktywności fizycznej. Na przykład możesz biegać, pływać, jeździć na rowerze itp. Najważniejsze jest, abyś pamiętał

o głównym celu – harmonijny i zrównoważony wzrost masy mięśniowej. Stąd wymienione powyżej rodzaje alternatywnej aktywności w twój dzień wolny od treningu siłowego powinny mieć charakter regeneracyjny, a nie stanowić pracę do wyczerpania. Wykonywanie takich treningów bardzo korzystnie wpływa na wzrost twoich mięśni. Jeżeli ćwiczysz siłowo trzy razy w tygodniu, to nie oznacza to, że resztę dni powinieneś poświęcić na spanie i wpychanie w siebie jak największej ilości białka. Ruch jest potrzebny, ale wszystko z rozsądkiem i umiarkowaniem.