Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów o działaniu anabolicznym. Zwiększenie jego produkcji można osiągnąć przez dostarczenie odpowiednich dawek saponin steroidowych. Testosteron ma olbrzymi wpływ na rozwój beztłuszczowej masy mięśniowej oraz siły fizycznej. Wpływa także na tempo spalania tkanki tłuszczowej (przyśpiesza metabolizm) oraz poprawia regenerację organizmu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Struktura testosteronu
2. Suplementacja
3. Top 5 najlepszych boosterów testosteronu

 


1. Struktura testosteronu
Testosteron to hormon steroidowy należący do androgenów. Produkowany jest głównie w jądrach oraz w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy.

 

Wzór strukturalny testosteronu

Źródło: shutterstock.

 

Podwyższony poziom testosteronu występuje najczęściej u młodych mężczyzn. Hormon ten odpowiada za utrzymanie sprawności fizycznej oraz seksualnej (zwiększa libido), warunkuje także poczucie pewności siebie. Niestety podwyższony jego poziom może przekładać się na znaczne zwiększenie agresywności – jest to jednak aspekt zależny od indywidualnego charakteru człowieka. Obecność testosteronu wpływa na poprawę przyswajania wapnia, co ogranicza ryzyko wystąpienia osteoporozy, przyczynia się także do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii. Bardzo ważne jest utrzymanie jego poziomu w ryzach, ponieważ gdy jego naturalne maksimum zostaje przekroczone, organizm człowieka może być narażony na osłabienie odporności oraz problemy zdrowotne.

 

Naturalna produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem, dlatego też wprowadzenie boosterów warto przemyśleć jedynie w przypadku stwierdzenia niskiego poziomu tego niezwykle anabolicznego hormonu (dotyczy młodych sportowców). Warto podkreślić, że problem szybkości spadku naturalnej produkcji tego hormonu jest indywidualny, jednak przyjmuje się, że między 20 a 80 rokiem życia jego poziom spada o przeszło 50%. Wpływ na ten aspekt ma wiele czynników, np. styl życia, aktywność fizyczna, dieta oraz stan zdrowia. Ograniczenie stężenia testosteronu może być wywołane także przedłużającym się stresem czy przesadzaniem z używkami typu alkohol i papierosy.

 

2. Suplementacja
Wysoki poziom testosteronu wpływa u mężczyzn na wiele aspektów takich jak dobre samopoczucie, pewność siebie, szybszy i beztłuszczowy rozrost muskulatury oraz podkręcenie metabolizmu. Boostery testosteronu dostępne na rynku są produkowane na bazie legalnych i bezpiecznych substancji aktywnych oraz naturalnych wyciągów roślinnych. Ich skład może być prosty bądź bardzo rozbudowany (co nie zawsze jest gwarancją kompleksowego i skutecznego działania).

 

Testosteron jest jednym z najbardziej anabolicznych hormonów u mężczyzn, który często utożsamiany jest jedynie z wykształceniem się cech płciowych, co jest daleko idącym uogólnieniem. Wśród boosterów testosteronu wiodą prym złożone preparaty, których skład został oparty na składnikach naturalnego pochodzenia, kwasie d-asparaginowym (DAA) bądź wysoko standaryzowanym na zawartość saponin ekstrakcie z Tribulus terrestris (buzdyganka ziemnego).

 

Podczas wyboru preparatu dla siebie warto zwrócić uwagę na renomę marki, opinie oraz poczytać o zastosowanych w składach substancjach. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych boosterów testosteronu o wielu pozytywnych opiniach wśród sportowców na poziomie średnio zaawansowanym oraz profesjonalnym.

 

3. Top 5 najlepszych boosterów testosteronu
Lista ta zawiera sprawdzone i skuteczne boostery testosteronu, których składy charakteryzują się nie tylko silnym działaniem, ale także bezpieczeństwem suplementacji.

 

1. Universal ANIMAL Stak 21 sasz. 
2. Hi-Tec Black Devil
3. Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK 60 tabl.
4. 7Nutrition VOLCANO 120 kaps.
5. Trec Tribulon Black 120 kaps.


1. Universal ANIMAL Stak 21 sasz.

Tu kupisz ten produkt Universal Nutrition Animal Stak - 21sasz. -7% (4.21) Universal Nutrition Animal Stak - 21sasz. 184,80 zł 199,00 zł Sprawdź Teraz!
Kultowy booster testosteronu z elitarnej linii suplementów ANIMAL, których składy należą do najlepiej dopracowanych w swoich kategoriach. Podnosi poziom testosteronu przy wykorzystaniu naturalnych mechanizmów. Zastosowano tu substancje naturalnego pochodzenia, które zostały podzielone m.in. na grupy podnoszące poziom testosteronu i hormonu wzrostu oraz inhibitory aromatazy. Formuła obejmuje także kilka witamin i magnez, którego niedobór może uniemożliwić sprawne funkcjonowanie organizmu sportowca. Sporą zaletą omawianego produktu jest forma saszetek, każda stanowi przygotowaną porcję (wpływa to na higienę oraz komfort suplementacji). Animal Stak maksymalizuje procesy anaboliczne i wzmaga syntezę nowych białek, hamuje katabolizm oraz pomaga w utrzymaniu dodatniego bilansu azotowego.

 

2. Hi Tec Black Devil

Tu kupisz ten produkt Hi Tec Nutrition Black Devil - 240kaps. -32% (4.76) Hi Tec Nutrition Black Devil - 240kaps. 74,53 zł 109,99 zł Sprawdź Teraz!

Jest to jeden z topowych produktów w swojej kategorii, który został przetestowany przez wielu sportowców i zdobył ich przychylne opinie. Zwiększa poziom testosteronu, jednak w granicach naturalnego maksimum. Nie zawiera prohormonów ani innych nielegalnych substancji. Suplementacja tym preparatem jest w pełni bezpieczna i nie powoduje żadnych przykrych skutków ubocznych. Formuła preparatu to kombinacja naturalnych ekstraktów roślinnych (maca, Tribulus terrestris, kozieradka pospolita), opatentowanego ZMA oraz DAA. Kompleksowy skład i wielotorowe działanie sprawiają, że jest to jeden z najsilniejszych boosterów testosteronu dostępnych legalnie na rynku suplementów.

 

3. Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK 60 tabl.

Tu kupisz ten produkt Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60tabl. -11% (4.17) Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60tabl. 46,29 zł 52,00 zł Sprawdź Teraz!
Bardzo dobry booster testosteronu, który pomimo relatywnie prostego składu, opartego głównie na DAA (kwas d-asparaginowy), zapewnia skuteczne podniesienie stężenia testosteronu we krwi do bezpiecznego poziomu. Zaobserwowano, że DAA prowadzi także do sekrecji z przysadki mózgowej hormonu luteinizującego i hormonu wzrostu, natomiast z podwzgórza GnRH (gonadotropin-releasing hormone, hormon uwalniający gonadotropinę). Producent zadbał o dodatek witaminy E, B6 oraz cynku w rewelacyjnej formie chelatu aminokwasowego Albion. DAA może wpływać na podniesienie poziomu prolaktyny, co może negatywnie oddziaływać na organizm – by tego uniknąć, zastosowano jej naturalny inhibitor, jakim jest witamina B6, w zwiększonej dawce.

 

4. 7Nutrition VOLCANO 120 kaps.

Tu kupisz ten produkt 7Nutrition VOLCANO - 120kaps. (0) 7Nutrition VOLCANO - 120kaps. 103,95 zł Sprawdź Teraz!
Przemyślana i skuteczna formuła, którą wyróżnia złożony skład i odpowiedni dobór substancji aktywnych. Preparat ten umożliwia szybkie podniesienie poziomu testosteronu, co wspomoże regenerację powysiłkową i przyśpieszy przyrost masy mięśniowej. Jest to jeden z niewielu boosterów testosteronu o tak przemyślanym i złożonym składzie. Ciekawe dodatki w postaci ZMA (opatentowana mieszanka cynku, witaminy B6 oraz magnezu) i żeń-szenia dodatkowo podnoszą witalność organizmu. Warto zwrócić uwagę na obecną w składzie piperynę, która zwiększa szybkość przyswajania substancji aktywnych.

 

5. Trec Tribulon Black 120 kaps.

Tu kupisz ten produkt Trec Tribulon Black - 120kaps. -8% (4.51) Trec Tribulon Black - 120kaps. 77,99 zł 85,00 zł Sprawdź Teraz!
Jest to jeden z niewielu boosterów testosteronu o dużej skuteczności, którą zawdzięcza bardzo wysokiej zawartości standaryzowanego ekstraktu z Tribulus terrestris (zawiera aż 95% bioaktywnych saponin steroidowych). W naturalny sposób wspiera podniesienie poziomu testosteronu, który jest jednym z najbardziej anabolicznych męskich hormonów. Jednoczesne wsparcie przyrostów beztłuszczowej masy mięśniowej oraz przyspieszenie metabolizmu przyczyniają się do osiągnięcia bardzo dobrego efektu.

 

Zauważmy jeszcze, że powyższy ranking to nie są pozycje od najlepszej do najgorszej, tylko są w nim wymienione produkty, które rekomendujemy.

 

Ranking został przygotowany na podstawie najlepiej sprzedających się produktów z uwzględnieniem składów.


Bibliografia
Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Supplementation in sport, „Nowiny Lekarskie” 2011, 80, 3, 199–204.