Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów o działaniu anabolicznym. Zwiększenie jego produkcji można osiągnąć przez dostarczenie odpowiednich dawek saponin steroidowych. Testosteron ma olbrzymi wpływ na rozwój beztłuszczowej masy mięśniowej oraz siły fizycznej. Wpływa także na tempo spalania tkanki tłuszczowej (przyśpiesza metabolizm) oraz poprawia regenerację organizmu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Struktura testosteronu
2. Suplementacja
3. Top 5 najlepszych boosterów testosteronu

 


1. Struktura testosteronu
Testosteron to hormon steroidowy należący do androgenów. Produkowany jest głównie w jądrach oraz w niewielkich ilościach przez korę nadnerczy.

 

Wzór strukturalny testosteronu

Źródło: shutterstock.

 

Podwyższony poziom testosteronu występuje najczęściej u młodych mężczyzn. Hormon ten odpowiada za utrzymanie sprawności fizycznej oraz seksualnej (zwiększa libido), warunkuje także poczucie pewności siebie. Niestety podwyższony jego poziom może przekładać się na znaczne zwiększenie agresywności – jest to jednak aspekt zależny od indywidualnego charakteru człowieka. Obecność testosteronu wpływa na poprawę przyswajania wapnia, co ogranicza ryzyko wystąpienia osteoporozy, przyczynia się także do zwiększonej produkcji czerwonych krwinek, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii. Bardzo ważne jest utrzymanie jego poziomu w ryzach, ponieważ gdy jego naturalne maksimum zostaje przekroczone, organizm człowieka może być narażony na osłabienie odporności oraz problemy zdrowotne.

 

Naturalna produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem, dlatego też wprowadzenie boosterów warto przemyśleć jedynie w przypadku stwierdzenia niskiego poziomu tego niezwykle anabolicznego hormonu (dotyczy młodych sportowców). Warto podkreślić, że problem szybkości spadku naturalnej produkcji tego hormonu jest indywidualny, jednak przyjmuje się, że między 20 a 80 rokiem życia jego poziom spada o przeszło 50%. Wpływ na ten aspekt ma wiele czynników, np. styl życia, aktywność fizyczna, dieta oraz stan zdrowia. Ograniczenie stężenia testosteronu może być wywołane także przedłużającym się stresem czy przesadzaniem z używkami typu alkohol i papierosy.

 

2. Suplementacja
Wysoki poziom testosteronu wpływa u mężczyzn na wiele aspektów takich jak dobre samopoczucie, pewność siebie, szybszy i beztłuszczowy rozrost muskulatury oraz podkręcenie metabolizmu. Boostery testosteronu dostępne na rynku są produkowane na bazie legalnych i bezpiecznych substancji aktywnych oraz naturalnych wyciągów roślinnych. Ich skład może być prosty bądź bardzo rozbudowany (co nie zawsze jest gwarancją kompleksowego i skutecznego działania).

 

Testosteron jest jednym z najbardziej anabolicznych hormonów u mężczyzn, który często utożsamiany jest jedynie z wykształceniem się cech płciowych, co jest daleko idącym uogólnieniem. Wśród boosterów testosteronu wiodą prym złożone preparaty, których skład został oparty na składnikach naturalnego pochodzenia, kwasie d-asparaginowym (DAA) bądź wysoko standaryzowanym na zawartość saponin ekstrakcie z Tribulus terrestris (buzdyganka ziemnego).

 

Podczas wyboru preparatu dla siebie warto zwrócić uwagę na renomę marki, opinie oraz poczytać o zastosowanych w składach substancjach. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych boosterów testosteronu o wielu pozytywnych opiniach wśród sportowców na poziomie średnio zaawansowanym oraz profesjonalnym.

 

3. Top 5 najlepszych boosterów testosteronu
Lista ta zawiera sprawdzone i skuteczne boostery testosteronu, których składy charakteryzują się nie tylko silnym działaniem, ale także bezpieczeństwem suplementacji.

 

1. IHS Iron Gold Test 90 kaps.
2. Nutrend ZMA 120 kaps.
3. Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK 60 tabl.
4. BioTech Tribulus Maximus - 90tabl.
5. Real Pharm Tribulus 1000mg - 150kaps.

 

 

1. IHS Iron Gold Test

Tu kupisz ten produkt IHS Iron Gold Test - 90kaps. (4.88) IHS Iron Gold Test - 90kaps. 125,29 zł Sprawdź Teraz!
Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych boosterów testosteronu zajmuje preparat firmy IHS. Suplement diety Iron Gold Test wyróżnia bogaty skład, w którym znajduje się aż 10 różnych komponentów. W produkcie zawarto aż 7 ekstraktów roślinnych, z czego 2 z nich są standaryzowane – Tribulus Terrestris (80% saponin) oraz pokrzywa indyjska (20% forskoliny). Skład zawiera też chryzynę, która jest bioflawonoidem pochodzącym z zioła męczennika kwiatowego.

 

Ponadto w Iron Gold Test znalazł się cynk, który jest niezwykle cennym pierwiastkiem. Cynk odpowiada m.in. za utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu we krwi, wsparcie dla płodności czy zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Natomiast dodatek witaminy K sprzyja zdrowej kondycji kości i wspomaga proces krzepnięcia krwi. T-booster od IHS gwarantuje multiwymiarowe wsparcie codziennej diety, co jest niezwykle istotne w kontekście sprawności psychofizycznej.

 

2. Nutrend ZMA - 120kaps.

Tu kupisz ten produkt Nutrend ZMA - 120kaps. (4.4) Nutrend ZMA - 120kaps. 122,99 zł Sprawdź Teraz!
Produkt firmy Nutrend stanowi precyzyjnie dobrane proporcje cynku, magnezu i witaminy B6. Tym sposobem suplement ZMA nie tylko wspiera codzienną dietę, ale i pozwala zadbać o wiele istotnych kwestii. Magnez jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, a dodatkowo wspiera utrzymanie równowagi elektrolitowej.

 

Cynk gwarantuje wsparcie prawidłowego stężenia testosteronu, oddziałuje na metabolizm białka, glikogenu i węglowodanów oraz pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Z kolei witamina B6 redukuje uczucie zmęczenia, pomaga w utrzymaniu optymalnego metabolizmu energetycznego oraz reguluje aktywność hormonalną. Nutrend ZMA może być z powodzeniem stosowany w różnych dyscyplinach sportowych – bez względu na poziom doświadczenia, liczbę jednostek treningowych czy intensywność wykonywanych ćwiczeń.

 

3. Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK 60 tabl.

Tu kupisz ten produkt Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60tabl. (4.17) Olimp DAA Xtreme PROLACT-BLOCK - 60tabl. 57,29 zł Sprawdź Teraz!
Bardzo dobry booster testosteronu, który pomimo relatywnie prostego składu, opartego głównie na DAA (kwas d-asparaginowy), zapewnia skuteczne podniesienie stężenia testosteronu we krwi do bezpiecznego poziomu. Zaobserwowano, że DAA prowadzi także do sekrecji z przysadki mózgowej hormonu luteinizującego i hormonu wzrostu, natomiast z podwzgórza GnRH (gonadotropin-releasing hormone, hormon uwalniający gonadotropinę). Producent zadbał o dodatek witaminy E, B6 oraz cynku w rewelacyjnej formie chelatu aminokwasowego Albion. DAA może wpływać na podniesienie poziomu prolaktyny, co może negatywnie oddziaływać na organizm – by tego uniknąć, zastosowano jej naturalny inhibitor, jakim jest witamina B6, w zwiększonej dawce.

 

4. BioTech USA Tribulus Maximus 90tabl.

Tu kupisz ten produkt BioTech Tribulus Maximus - 90tabl. (4.62) BioTech Tribulus Maximus - 90tabl. 72,59 zł Sprawdź Teraz!
Buzdyganek naziemny, znany lepiej jako Tribulus Terrestris, to jeden z najpopularniejszych roślinnych boosterów testosteronu. Tribulusowi przypisuje się wartościowy wpływ na gospodarkę hormonalną, co przypuszczalnie ma związek z jego oddziaływaniem na poziom testosteronu. Suplement Tribulus Maximus od BioTech USA to tabletki, które w jednorazowej porcji dostarczają aż 1500 mg ekstraktu. Produkt może być stosowany w okresie wzmożonej aktywności psychofizycznej oraz jako dodatek do innych sportowych suplementów diety, np. odżywek typu gainer czy roślinnych adaptogenów.


5. Real Pharm Tribulus 1000mg - 150kaps.

Tu kupisz ten produkt Real Pharm Tribulus 1000mg - 150kaps. (4.41) Real Pharm Tribulus 1000mg - 150kaps. 56,29 zł Sprawdź Teraz!
Kapsułki Real Pharm Tribulus również zawierają ekstrakt z buzdyganka naziemnego. W tym przypadku wyciąg z Tribulus Terrestris jest standaryzowany na 60% zawartości cennych saponin. Saponiny są często wymieniane jako naturalne i bezpieczne wsparcie dla zachowania optymalnego stężenia testosteronu. Preparat Real Pharm Tribulus sprawdzi się jako wygodna forma uzupełnienia codziennej diety o solidną porcję cennych saponin.


Bibliografia
Dymkowska-Malesa M., Walczak Z., Supplementation in sport, „Nowiny Lekarskie” 2011, 80, 3, 199–204.