Prawidłowa praca systemu pokarmowego stanowi podstawę do czerpania korzyści z diety. Ma to istotne znaczenie dla osób ćwiczących, u których odżywianie jest podstawą do osiągnięcia wyznaczonego celu. Obecny rynek środków farmakologicznych i suplementów diety oferuje szereg preparatów pozwalających na normalizację funkcjonalności procesu trawienia. Przykładem jest pankreatyna, która stanowi mieszankę enzymów trawiennych. Dowiedz się, na czym polega działanie tego produktu, a także kto powinien z niego skorzystać w pierwszej kolejności.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest pankreatyna?
2. Pankreatyna – działanie
3. Pankreatyna – dawkowanie
4. Pankreatyna – opinie
5. Pankreatyna – cena

 

1. Czym jest pankreatyna?
Choć nazwa pankreatyna może kojarzyć się z kolejną formą popularnego anabolika, to w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z tą substancją. Mianem pankreatyny określa się charakterystyczny kompleks bazujący na wyciągu z trzustek wieprzowych, w którym odnajdziemy dużą zawartość enzymów trawiennych, takich jak amylazę, lipazę oraz proteazę. Związki te stanowią naturalne enzymy występujące w organizmie człowieka, które wykorzystywane są przez układ pokarmowy do rozkładu skrobi, związków tłuszczowych oraz cząsteczek białkowych. Pankreatyna jest aktywna w jelicie cienkim, co jest podyktowane znaczną wrażliwością tego suplementu na zasadowe pH w tej części przewodu pokarmowego. Oznacza to, że wieprzowe enzymy trawienne nie ulegają pełnemu wchłonięciu, lecz zostają strawione i wydalone wraz z kałem.

 

2. Pankreatyna – działanie
Podstawowym działaniem pankreatyny i suplementów wykorzystujących ją w swoim składzie jest poprawa oraz regulacja funkcjonalności przewodu pokarmowego. Wyciąg z trzustek wieprzowych i zawarte w nim związki enzymatyczne mają na celu uzupełnienie, a niekiedy nawet i zastąpienie działania naturalnych enzymów w organizmie człowieka. Pankreatyna wspomaga więc zewnątrzwydzielniczą pracę trzustki, a także znacząco ułatwia proces rozkładu związków białkowych, tłuszczów oraz skrobi, które dostarczamy wraz z każdym kolejnym posiłkiem.

 

Pankreatyna ma wpływ na normalizację i wyregulowanie pracy systemu trawiennego, zapobiega zaburzeniom układu pokarmowego, ogranicza występowanie niestrawności, wzdęć i zaparć. Warto też dodać, że suplementy wykorzystujące enzymy z trzustki wieprzowej pozwalają na znaczną poprawę przyswajalności składników odżywczych z pożywienia, wzrost apetytu, a także bezpośrednio oddziałują na proces zwiększania masy ciała.

  Fabryka Siły Sklep

3. Pankreatyna – dawkowanie
Z uwagi na zastosowanie pankreatyny suplementacja jest trudna do jednoznacznego określenia. W zależności od stopnia występujących zaburzeń lub celu jej wykorzystania dawkowanie pankreatyny ma charakter ściśle indywidualny. Niejednokrotnie zaleca się, aby rozpoczęcie stosowania pankreatyny skonsultować z lekarzem lub specjalistą. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wykorzystamy maksymalne właściwości, jakie może nam dostarczyć ten suplement.

 

4. Pankreatyna – opinie
Pankreatyna wspiera cierpiących na liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Środki farmakologiczne zawierające wyciąg z trzustek wieprzowych wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób związanych z zaburzeniami prawidłowej funkcjonalności układu pokarmowego. Pankreatyna jest zalecana w przypadku terapii przewlekłych stanów zapalnych trzustki oraz w trakcie rekonwalescencji po tej chorobie. Co więcej, leki pankreatynowe są często wykorzystywane w stanach pooperacyjnych, jak np. po wycięciu trzustki lub żołądka czy gastroenterostomii metodą Billrotha II.

 

Suplementacja pankreatyną jest wykorzystywana także w świecie sportu. Nasilenie działania enzymów trawiennych ma szczególne znaczenie dla osób ćwiczących, których plan żywieniowy odznacza się wysoką kalorycznością. Wówczas pankreatyna jest polecana jako środek profilaktyczny, który ma na celu minimalizację ryzyka rozwoju problemów gastrycznych związanych ze spożywaniem dużej ilości jedzenia i następującym spowolnieniem tempa całkowitej przemiany materii.

 

5. Pankreatyna – cena
Preparaty bazujące na pankreatynie są produktami ogólnodostępnymi, które można zakupić zarówno w postaci specjalnych środków farmakologicznych, jak i suplementów diety. Ich cena jest uzależniona od marki producenta, wykorzystanej dawki pankreatyny, liczby porcji, a także formy, w jakiej są sprzedawane. Produkty bazujące na pankreatynie można zakupić w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety i odżywek dla sportowców oraz w naszym sklepie internetowym.