MSM jest związkiem, o którym zapewne mało kto z nas słyszał. Okazuje się jednak, że jest to nic innego jak organiczny związek siarki. Składnik ten jest magazynowany w ludzkim organizmie głównie w kościach oraz mięśniach. Jest to niezwykle istotny pierwiastek, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety obecnie związki organicznej siarki występują naturalnie w produktach spożywczych w śladowych ilościach. Największy wpływ mają na to procesy technologiczne, zbyt długie przechowywanie oraz tzw. hodowla, a nie uprawa warzyw oraz owoców. MSM jest natomiast substancją bardzo korzystną dla ludzkiego zdrowia, dlatego też warto rozważyć rozpoczęcie suplementacji.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest MSM?
2. Właściwości oraz działanie MSM
3. Zastosowanie MSM
4. Suplementacja i dawkowanie MSM
5. Objawy niedoboru MSM

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Czym jest MSM?
MSM jest skrótem pochodzącym od metylosulfonylometanu, inaczej zwanego metylosiarczanem metanu lub dimetylosulfonem. Jest to organiczny związek siarki wchodzący w skład naturalnej żywności takiej jak świeże warzywa, owoce, herbata, produkty zbożowe czy krowie mleko. MSM charakteryzuje się brakiem zapachu, wyglądem natomiast przypomina biały proszek, który jest bardzo łatwo rozpuszczalny w wodzie. Jest to trzeci pierwiastek pod względem zawartości w ludzkim organizmie, co świadczy o tym, że jest szczególnie istotnym związkiem. Zdecydowana większość siarki magazynowana jest w kościach, mięśniach oraz skórze. Niestety MSM jest związkiem bardzo delikatnym, który łatwo ulega destrukcji na przykład pod wpływem wysokiej temperatury lub na skutek przechowywania czy pasteryzacji. Znaczne ubytki MSM w produktach spożywczych obserwuje się również podczas zamrażania żywności lub na skutek działania promieni słonecznych. Niestety aktualnie większość uprawianych warzyw oraz owoców jest praktycznie pozbawiona związków siarki organicznej.

 

2. Właściwości oraz działanie MSM
Metylosulfonylometan jest związkiem o doskonałych właściwościach profilaktycznych oraz leczniczych, między innymi:
– działa odtruwająco oraz detoksykująco na organizm,
– może działać anabolicznie oraz wspomagać odbudowę tkanek,
– działa łagodząco na bóle mięśniowe,
– redukuje migrenę oraz bóle głowy,
– pomaga w leczeniu oparzeń oraz skaleczeń,
– działa wspomagająco w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów,
– skutecznie łagodzi bóle pleców,
– zmniejsza widoczność blizn,
– pomaga w budowie włosów, skóry oraz paznokci,
– skutecznie wzmacnia osłabione komórki,
– skutecznie redukuje ogólne odczuwanie bólu,
– rozszerza naczynia krwionośne oraz zwiększa przepływ krwi,
– pomaga w leczeniu artretyzmu,
– skutecznie wzmacnia tkankę łączną,
– pomaga w zwalczaniu osteoporozy,
– wspomaga funkcjonowanie jelit,
– zwalcza insulinooporność,
– zmniejsza gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach po zakończonej aktywności fizycznej,
– pomaga eliminować alergie,
– wspomaga koncentrację oraz ogólne funkcjonowanie organizmu,
– lekko wysusza skórę oraz pomaga zwalczać trądzik,
– działa przeciwpasożytniczo,
– hamuje proces niszczenia kolagenu,
– wspomaga wydalanie metali ciężkich z organizmu oraz chroni komórki przed ich wnikaniem.

 

3. Zastosowanie MSM
MSM głównie jest stosowany w celach profilaktycznych oraz leczniczych. Do tej pory nie zaobserwowano żadnych niepokojących skutków ubocznych związanych ze stosowaniem MSM. Niektóre osoby po stosowaniu MSM skarżą się na uczucie delikatnego dyskomfortu jelitowego, jednak jest to reakcja naturalna. Jeśli okaże się to zbyt uciążliwym objawem, warto zmniejszyć przyjmowaną dawkę MSM lub po prostu zaprzestać stosowania.

  Fabryka Siły Sklep

Co ciekawe, uważa się, że stosowanie metylosulfonylometanu działa jak „wzmacniacz” wielu witamin oraz składników odżywczych, głównie witaminy C, witamin z grupy B, witamin A, D i E, koenzymu Q10, selenu, wapnia, magnezu oraz aminokwasów. Metylosulfonylometan zazwyczaj dostępny jest w formie białego proszku. Zaleca się rozpuszczenie go w około 150 ml wody, wypicie, a następnie popicie dodatkową szklanką wody. Najlepsze efekty można uzyskać podczas stosowania MSM około 30 minut przed posiłkiem. Metylosulfonylometan przede wszystkim jest stosowany w profilaktyce oraz leczeniu chorób stawów. Chętnie sięgają po niego również osoby, którym doskwierają częste bóle pleców czy mięśni. MSM jest też stosowany podczas leczenia oparzeń, ran, owrzodzeń oraz w celu zmniejszenia widoczności blizn. Związek ten często jest również zalecany podczas leczenia objawów alergii.
Tu kupisz ten produkt BioTech MSM + Vitamin C - 150g -18% (4.45) BioTech MSM + Vitamin C - 150g 27 zł 32,99 zł Sprawdź Teraz!
4. Suplementacja i dawkowanie MSM
Wiele osób uważa, że MSM powinno stanowić podstawę suplementacji. W ludzkim organizmie poziom siarki wynosi około 0,2 mg/kg masy ciała. Jej ilość wydalana z organizmu przez dorosłą osobę to od 4 do 11 mg/dobę. Bez względu na zalecane normy przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, aby ustalić bezpieczną dawkę wyjściową.

 

Suplementację poleca się rozpoczynać od 1 g na dobę. Jeśli po kilku dniach nie zaobserwujemy żadnych skutków ubocznych, możemy stopniowo zwiększać dawkę. Za maksymalną dawkę uważa się 5 g metylosulfonylometanu na dobę. Można zastosować również tzw. wysycenie organizmu siarką. Wówczas można stosować nawet 15 g MSM na dobę, jednak warto podzielić dawkę na trzy mniejsze porcje. Nie należy jednak stosować takiego zabiegu dłużej niż miesiąc. Po zakończeniu kuracji warto powrócić do standardowych dawek od 3 do 5 g na dobę. Ze względu na naturalne właściwości rozrzedzające krew szczególną uwagę przed rozpoczęciem stosowania powinny zachować osoby przyjmujące takie leki jak aspiryna.

 

5. Objawy niedoboru MSM
Większość ludzi, którzy stosują prawidłowo zbilansowaną dietę, nie powinna martwić się wystąpieniem niedoborów siarki. Jeśli jednak zależy nam na profilaktyce niektórych chorób lub wspomaganiu ich leczenia, warto rozważyć suplementację metylosulfonylometanu. Uważa się, że zbyt mały poziom MSM w organizmie człowieka może powodować niekorzystne objawy, między innymi:
– obciążenie fizyczne,
– stany depresyjne,
– chroniczne zmęczenie,
– obciążenie psychiczne,
– zaburzenia funkcjonowania narządów,
– zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na choroby degeneracyjne.

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Jacob S.W. et al., The Miracle of MSM: The Natural Solution for Pain, New York 1999.
Golonka P., Suplementy a choroby stawów, „Koń Polski” 2007, 42, 2, 23–24.
Sarnowicz S., MSM – po prostu siarka, sygnaturazdrowia.pl/msm-po-prostu-siarka (22.03.2018).