O istotnym znaczeniu kwasów tłuszczowych w diecie człowieka wiadomo nie od dziś. Każda osoba interesująca się zdrowym odżywianiem zdaje sobie sprawę, że tłuszcze stanowią podstawę prawidłowego funkcjonowania metabolizmu i są głównym magazynem energii dla układu nerwowego. Co więcej, są także podstawą dla właściwego zdrowia układu krążenia. Olej MCT jest suplementem diety, którego zadaniem jest uzupełnianie naszego jadłospisu o niezwykle cenne, lecz nieco niedoceniane lub często pomijane średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Czy słusznie? O tym i innych właściwościach oleju MCT dowiecie się w dalszej części artykułu.

 

SPIS TREŚCI:
1. MCT – skład
2. MCT – działanie
3. MCT – dawkowanie
4. MCT – opinie
5. MCT – cena

 

 

1. MCT – skład
Za trzyliterowym skrótem MCT (ang. medium-chain triglycerides) kryje się grupa kwasów tłuszczowych, określanych też mianem frakcji średniołańcuchowej, pochodzących od roślin. W głównej mierze pozyskiwane są z oleju kokosowego, bijącego ostatnimi czasy rekordy popularności wśród osób dbających o zdrowe odżywianie. Oprócz tego olej MCT może być otrzymywany na bazie tłuszczu palmowego lub nabiału (choć w jego przypadku są to naprawdę niewielkie ilości).

 

Przykładami tłuszczów średniołańcuchowych są związki, które posiadają w swojej budowie chemicznej od 6 do maksymalnie 10 atomów węgla. Dzięki temu dość łatwo jest określić, jakie związki wchodzą w skład oleju MCT i je rozgraniczyć. Przykładami są kwasy: kapronowy(6), kaprylowy(8), kaprynowy(10) i wyjątkowo laurynowy(12). Suplementy w postaci wspomnianego już oleju MCT okazują się wygodnym i prostym sposobem na uzupełnienie naszej gospodarki lipidowej o cenne składniki.

 

2. MCT – działanie
Średniołańcuchowe kwasy, podobnie zresztą jak i większość związków tłuszczowych, stanowią źródło energii dla ludzkiego organizmu. Ze względu na całkiem inny sposób ich rozkładu i przyswajania w naszym systemie pokarmowym olej MCT oraz zawarte w nim składniki można z powodzeniem wykorzystać jako środek dostarczający dodatkowej mocy do ćwiczeń. W praktyce okazuje się, że odpowiednio zastosowana suplementacja olejem ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych pozwala znacząco ograniczyć zużycie glikogenu mięśniowego i zachować go na czas intensywniejszego wysiłku. To świetna droga do poprawy zdolności wysiłkowej, a także nieco inne podejście do pracy mięśniowej, co pozwala na uzyskania wymarzonej sylwetki.

 

Olej MCT znajduje też świetne zastosowanie jako środek wspomagający proces odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej. Nikt nie powinien być tym zdziwiony, wszystko to za sprawą dwóch fundamentalnych właściwości tego suplementu. Po pierwsze, kwasy średniołańcuchowe są całkowicie rozkładane przez ludzką wątrobę. W efekcie zyskujemy dużą ilość skondensowanej energii bez zbędnego ryzyka odkładania się tkanki tłuszczowej w naszej sylwetce. Oprócz tego spożycie oleju MCT na noc jest skutecznym sposobem na ograniczenie głodu i zapobieganie wieczornym podjadaniom, które, jak dobrze wiadomo, stanowią częsty problem wśród osób w okresie redukcji tkanki tłuszczowej i walki z nadprogramowymi kilogramami. Co więcej, olej MCT pozwala na znacznie szybsze tempo redukcji tkanki tłuszczowej. Wszystko za sprawą posiadania blisko dwukrotnie większej energii spalania, niż mają białka czy węglowodany.

  Fabryka Siły Sklep

To jednak nie koniec korzystnych właściwości oleju MCT. Ten preparat z łatwością zwiększa efektywność pracy naszego mózgu i całego systemu nerwowego, a jest to możliwe przez nasilenie wydzielania ciał ketonowych.

 

Oprócz tego olej MCT jest polecany w kontekście:

– wzmocnienia odporności,
– usprawnienia funkcjonalności tarczycy,
– minimalizacji ryzyka chorób serca i układu krążenia,
– ogólnej poprawy metabolizmu i tempa przemiany materii,
– normalizacji poziomu cukru we krwi i obniżenia nadmiernego stężenia glukozy.

 

3. MCT – dawkowanie
Choć wcześniej zostało wspomniane, że olej MCT nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, to jednak warto stosować go w umiarkowany sposób. Pamiętajmy o tym, że jego skład bazuje na kwasach tłuszczowych, które stanowią jeden z trzech głównych makroskładników naszego odżywiania. Dlatego też stosowanie nadmiernych ilości może odbić się na naszej sylwetce.

 

Olej MCT, podobnie jak każdy suplement, najlepiej przyjmować w zgodzie z założeniami producenta. W przypadku preparatu firmy Olimp, który można znaleźć na stronie naszego sklepu internetowego, producenci określają pojedynczą porcję preparatu jako 14 ml. W ciągu dnia polecają zastosować od 1 do 4 dawek, które najlepiej przyjmować jako dodatek do posiłków ubogich w tłuszcze.

 

4. MCT – opinie

Wbrew dużej ilości korzyści, jakie niesie ze sobą suplementacja olejem MCT, suplement ten jest traktowany nieco po macoszemu. Większość osób na pierwszym miejscu stawia popularne kwasy omega, którym oczywiście nie można odmówić prozdrowotnego charakteru dla ludzkiego organizmu. Niemniej jednak średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju MCT są również dobrym źródłem „zdrowego tłuszczu” dla naszej gospodarki lipidowej. Płynna forma preparatu pozwala uniknąć problemów z trawieniem i wpływa na szybszą przyswajalność zawartych w nim wartości odżywczych.

 

Olej MCT to świetny suplement dla osób ćwiczących, które w prosty i wygodny sposób mogą uzupełnić swój dzienny bilans o bogatą dawkę niezbędnych tłuszczów. Dzięki efektywnemu i intensywnemu rozkładowi w układzie pokarmowym tempo uwalniania energii jest o wiele szybsze niż w przypadku innych suplementów z tej kategorii. Olej MCT może być stosowany w porze nocnej, co zostało już wspomniane w tekście, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go także przed wysiłkiem fizycznym. W połączeniu z kawą, która stanowi źródło kofeiny, otrzymujemy popularny bulletproof coffe – domowy i naturalny sposób na solidny zastrzyk energii przed planowaną aktywnością fizyczną.

 

Niewątpliwą zaletą oleju MCT jest także pozytywny wpływ na naszą gospodarkę lipidową. Okazuje się, że systematyczna suplementacja tym preparatem znacząco minimalizuje ryzyko rozwoju chorób serca i całego układu krążenia, działa korzystnie na poziom naszego cholesterolu, a także wzmacnia cały system nerwowy podczas intensywnej pracy umysłowej. Dlatego też olej MCT można potraktować jako środek profilaktyczny i zabezpieczający nasz metabolizm.

 

5. MCT – cena

Olej MCT jest suplementem diety, który z łatwością można kupić w większości punktów zajmujących się sprzedażą odżywek dla osób ćwiczących czy preparatów prozdrowotnych. Możecie go także kupić w naszym sklepie internetowym, w którym oferujemy preparat firmy Olimp. W cenie 24,50 zł otrzymujemy opakowanie o pojemności 400 ml, co jednocześnie przekłada się na obecność 28 sugerowanych porcji preparatu (14 ml).