Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz omega-9 to związki, których każdy człowiek bezwarunkowo potrzebuje do utrzymania dobrego stanu fizycznego i psychicznego. Suplementy zawierające je w swoim składzie są najczęściej zalecane i kupowane. Kwas oleinowy, czyli ostatni z wymieniowych związków, ukrywa się jednak w cieniu znanych ze swojego zbawiennego działania NNKT. Pomimo że mówi się o nich niezbyt często, nie umniejsza to ich wpływu na zdrowie i ogólne funkcjonowanie organizmu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Kwas oleinowy – co to jest?
2. Kwas oleinowy – działanie
3. Kwas oleinowy – dawkowanie
4. Kwas oleinowy – opinie
5. Kwas oleinowy – cena

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 29,99 zł za miesiąc

 

 

1. Kwas oleinowy – co to jest?
Kwas oleinowy to substancja chemiczna o pochodzeniu organicznym, która razem z kwasem erukowym i nerwonowym należy do grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-9 (jedno podwójne wiązanie przy 9. atomie węgla). Samodzielnie występuje zwykle w postaci oleistej, bezzapachowej oraz bezbarwnej cieczy, chociaż próbki wykorzystywane w laboratoriach mogą mieć żółtawe zabarwienie. Kwas oleinowy w pewnych ilościach znaleźć można w oliwie z oliwek, żółtku oraz oleju rybim (tranie) lub w awokado. Teoretycznie w znikomym procencie może być wytwarzany również w ciele człowieka przez zachodzące reakcje syntezy endogennej. W praktyce jednak niezbędne jest dostarczanie go z innych źródeł, aby utrzymać odpowiedni stan zdrowia. Dlatego też kwas oleinowy coraz częściej można znaleźć również w dobrej jakości suplementach diety o dopracowanej formule.


2. Kwas oleinowy – działanie
Nie od dziś wiadomo, że kwas oleinowy pomaga w sprawniejszej utracie masy ciała, zakres jego działania jest jednak o wiele szerszy. Udowodniono naukowo, że zastąpienie części spożywanych tłuszczów nasyconych kwasami omega-9 może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie i zdrowie układu krwionośnego. Odpowiada za to ich zdolność do obniżania poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji cholesterolu LDL (ang. low-density lipoprotein, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości), który w zbyt dużych ilościach wykazuje niekorzystne działanie w kontekście występowania chorób serca. Kwasy omega-9 dodatkowo redukują stężenie trójglicerydów krążących we krwi oraz sprzyjają podwyższeniu ilości cholesterolu HDL (ang. high-density lipoprotein, czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości).

 

Kwas oleinowy ma właściwości hipotensyjne, regularnie przyjmowany pozwala unormować ciśnienie tętnicze krwi. Zwiększona podaż jednonienasyconych kwasów omega-9 wspiera złożony proces kontroli stężenia glukozy we krwi u osób z zaburzoną gospodarką cukrową. Ustabilizowana glikemia pozwala znacznie zredukować zapotrzebowanie na insulinę pełniącą główną funkcję w metabolizowaniu węglowodanów, a dieta bogata w kwas oleinowy jeszcze mocniej uwrażliwia tkanki na ten hormon. Dla milionów ludzi ze zdiagnozowaną cukrzycą lub stanem prediabetycznym jest to dobry sposób na zmniejszenia przykrych konsekwencji choroby, a także dalszego jej rozwoju.

  Fabryka Siły Sklep

Nie bez znaczenia jest również funkcja budulcowa kwasów omega-9. Jako integralny składnik półprzepuszczalnych błon cytoplazmatycznych wpływa pośrednio na prawidłowe działanie komórek.

 

Kwas oleinowy zawarty w oliwie z oliwek przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu piersi u kobiet. U mężczyzn natomiast znacznie usprawnia produkcję i wydzielanie testosteronu przez komórki śródmiąższowe Leydiga występujące w jądrach. Kwas oleinowy może działać przeciwzapalnie i wspierać odpowiedź immunologiczną, co jest ściśle związane ze sprawniejszą eliminacją patogenów, które we właściwy dla siebie sposób przełamały nasze naturalne bariery ochronne i dostały się do organizmu.


Co ciekawe, kwas oleinowy znalazł również swoje zastosowanie w kosmetyce. Znajduje się w wielu produktach do pielęgnacji cery mających silne właściwości nawilżające i odżywiające. Pomaga skórze zachować miękkość oraz delikatność. Jego potencjał antyoksydacyjny jest wykorzystywany do spowalniania procesów starzenia się i zapobiega powstawaniu zmarszczek lub drobnych przebarwień. Kwas oleinowy w skuteczny sposób neutralizuje działanie wolnych rodników.

 

3. Kwas oleinowy – dawkowanie
Suplementacja kwasami omega-3, omega-6, czy omega-9 powinna być poprzedzona zapoznaniem się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu lub w ulotce. Należy wziąć również pod uwagę to, że produkt nawet o tak kompleksowym składzie nigdy nie będzie stanowił substytutu zdrowej diety, gdyż jest jedynie jej uzupełnieniem. Nienasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić ok. 10–15% kaloryczności całego jadłospisu. Niestety brakuje konkretnych wytycznych co do ich przyjmowania, szczególnie u ludzi regularnie uprawiających sport. Omega-3, omega-6 oraz omega-9 stosuje się raz dziennie zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe. W większości przypadków preparat taki spożyć należy w trakcie jednego z głównych posiłków lub po jego zakończeniu, popijając obficie wodą.

 

4. Kwas oleinowy – opinie
Kwasy tłuszczowe takie jak omega-3 i omega-6 są zdecydowanie częściej doceniane za swoje właściwości, nie należy jednak marginalizować dobroczynnego wpływu jednonienasyconych kwasów tłuszczowych MUFA (ang. Monounsaturated Fatty Acids), do których zalicza się omega-9, w tym kwas oleinowy. Jego najlepszymi naturalnymi źródłami są oliwa z oliwek, olej rzepakowy, migdały i siemię lniane. Warto jednak wdrożyć do swojego planu suplementacji odpowiednio dobrany do potrzeb kompleks, oferujący całe spektrum nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli wybierzesz wszystkie te składniki diety, zapewnisz sobie długie i zdrowe życie.

 

5. Kwas oleinowy – cena
Obecnie na rynku nie występuje preparat, który zawierałby jedynie kwas oleinowy. Dostępne są jednak suplementy, których skład uzupełniono o kwasy tłuszczowe omega-9. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdują się produkty firmy Fitness Authority Nutrition, Tested oraz Trec, które w swojej formule mają pełny pakiet kwasów omega-3, omega-6 oraz omega-9. Ich cena jest zróżnicowana i zależy głównie od gramatury, chociaż renoma marki również nie jest obojętna. W przypadku firmy Trec Nutrtition omawiany preparat występuje w dwóch wariantach – opakowanie mieszczące 60 kapsułek w cenie 17 zł oraz dwukrotnie większa paczka 120 kapsułek za 25 zł. Z kolei Tested oferuje opakowanie liczące 180 kapsułek w cenie 50 zł. FA Nutrition daje konsumentom dwie możliwości – paczkę 60 kapsułek za 20 zł albo 120 kapsułek za 25 zł. Omega-3, omega-6, omega-9 są dostępne również w aptekach i w punktach sprzedaży suplementów.