W artykułach o beta-alaninie i histydynie wspomnieliśmy, że jednym z produktów ich działania w ludzkim organizmie jest związek określany mianem karnozyny. W niniejszym tekście postanowiliśmy nieco dokładniej przyjrzeć się temu związkowi chemicznemu, który oprócz bezpośredniego wpływu na układ mięśniowy przynosi również wiele innych korzyści. Dowiedz się, na czym polega działanie karnozyny, i w jaki sposób karnozyna może pomóc twojemu zdrowiu!

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest karnozyna?
2. Karnozyna – działanie
3. Karnozyna – dawkowanie
4. Karnozyna – opinie
5. Karnozyna – cena

 

 

1. Czym jest karnozyna?
Karnozyna, czy też beta-alanylo-L-histydyna, jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy dipeptydów. Substancja ta uzyskiwana jest przez połączenie dwóch aminokwasów, które są bardzo dobrze znane osobom zainteresowanym sportową suplementacją. Chodzi, rzecz jasna, o beta-alaninę, która jest jednym z fundamentalnych związków prowadzących do wzrostu siły i wytrzymałości mięśniowej, a także histydynę, która bierze udział w syntezie wielu białek, jak chociażby hemoglobiny. Sama karnozyna występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jej największe skupiska znajdują się w tkance mięśniowej, w neuronach w mózgu oraz w całym układzie nerwowym. Związek ten został odkryty ponad 100 lat temu przez rosyjskiego uczonego W.S. Gulewicza.

 

2. Karnozyna – działanie
Zastosowanie karnozyny jest niezwykle szerokie, a wszystko za sprawą wielopoziomowego oddziaływania na organizm człowieka. Okazuje się, że karnozyna reguluje i intensyfikuje pracę mięśni poprzez poprawę kurczliwości ich włókien. Zróżnicowana i zwiększona amplituda wspomnianych skurczów powoduje rozrost mięśni, co przyczynia się do zwiększenia ich suchej, beztłuszczowej masy. Występowanie karnozyny we wspomnianych włóknach nasila odżywianie mięśni, dzięki czemu zyskują one jeszcze lepsze warunki do rozwoju.

 

Karnozyna to także potężny antyoksydant i preparat nasilający oczyszczanie organizmu ze szkodliwych metabolitów. L-karnozyna wykazuje szczególnie silne działanie wobec chloraminy, rodnika peroksynitrylowego oraz tlenu singletowego. Dodatkowo wykazuje właściwości hamujące względem procesu peroksydacji lipidów, co niweluje ryzyko uszkodzenia błon komórkowych. Pozostając w temacie utleniania związków tłuszczowych, karnozyna znacząco obniża zawartość dialdehydu malonowego, będącego wskaźnikiem tego procesu. Antyoksydacyjny charakter karnozyny jest oczywiście powiązany z usuwaniem wolnych rodników. Wszystko za sprawą wiązania metali ciężkich i ich późniejszego chelatowania, co prowadzi do całkowitej neutralizacji szkodliwych substancji i ich właściwości.

  Fabryka Siły Sklep

Beta-alanylo-L-histydyna jest także skutecznym środkiem o działaniu kardioprotekcyjnym. Wspomniane właściwości antyoksydacyjne pozwalają skutecznie zminimalizować ryzyko chorób serca o charakterze niedokrwiennym. Karnozyna stanowi więc element profilaktyki zawałów serca. W głównej mierze wiąże się to z buforowaniem stężenia kwasów, wspomnianym wychwytywaniem metali ciężkich z krwi oraz ograniczeniem zapalnego charakteru struktur komórkowych.

 

Niezwykle istotną funkcją karnozyny jest wpływ na ograniczenie procesu glikacji. Polega on na tworzeniu kompleksów glukozy z innymi cząsteczkami, np. enzymami czy białkami. Glikacja jest reakcją znacząco nasilającą proces starzenia się organizmu, głównie gdy zachodzi przy udziale struktur proteinowych. Efektem tego jest wyraźne nasilenie stresu oksydacyjnego, który wykazuje silnie szkodliwe działanie dla elementów układu nerwowego. Ograniczenie glikacji w znaczny sposób zapobiega wielu reakcjom neurodegeneracyjnym, jak chociażby chorobie Alzheimera, Parkinsona czy też krwotocznym i niedokrwiennym udarom mózgu.

 

3. Karnozyna – dawkowanie
Karnozyna jest substancją, która stanowi efekt stosowania innych suplementów diety – beta-alaniny i l-histydyny. Związek ten nie występuje w postaci monopreparatu, dlatego też nie ma informacji na temat dokładnego dawkowania karnozyny w naszym ustroju. Warto jednak zwracać uwagę na wielkość dawek wykorzystywanych w przypadku jej substratów. Dobowa dawka beta-alaniny powinna wynosić od 3 do 8 g, z kolei histydynę należy przyjmować w dawce 8 mg na każdy kilogram masy ciała.

 

4. Karnozyna – opinie
Szeroki wachlarz zastosowań karnozyny jedynie podkreśla istotne znaczenie tej substancji dla ludzkiego zdrowia. Wyraźny wpływ na ochronę i regulację systemu krążenia oraz układu nerwowego pozwala solidnie wzmocnić podstawowe funkcje życiowe. Zapewnienie organizmowi wysokiej zawartości l-karnozyny gwarantuje utrzymanie prawidłowej przemiany materii.

 

Karnozyna ma jednak niezwykle ważne znaczenie dla osób ćwiczących. Bezpośredni wpływ na jakość pracy mięśni przynosi duże korzyści dla rozwoju masy, a także oddziałuje na proces kształtowania sylwetki. Oprócz tego l-karnozyna odgrywa istotną rolę dla systemu sercowego i nerwowego. Dodatkowo intensyfikuje całość efektów, jakie niosą za sobą zbilansowana dieta i właściwie dostosowany plan treningowy. Jest to idealne uzasadnienie potrzeb oraz korzyści wynikających z suplementacji beta-alaniną i histydyną, które stanowią podstawę do rozpoczęcia syntezy karnozyny w naszym organizmie.

 

5. Karnozyna – cena
Karnozyna nie występuje w postaci samodzielnego suplementu diety, w naszym sklepie internetowym dostępna jest jednak wspomniana już beta-alanina jako monopreparat i w postaci kompleksowych odżywek, np. stacków kreatynowych czy boosterów treningowych. Z kolei histydyna jest częstym dodatkiem do powyższej beta-alaniny, a także jednym z elementów mieszanek aminokwasów pozwalających na skuteczną regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Cena tych preparatów jest uzależniona od przeznaczenia, gramatury i ilości porcji, formuły i wykorzystanych składników oraz marki producenta.