O roli aminokwasów w organizmie człowieka pisano już naprawdę wiele. Znaczna część tych egzogennych związków została już przedstawiona na wszelkie sposoby. Udowodniono, że histydyna stanowi element wsparcia dla osób trenujących. Jest jedną z tych substancji, która jest niesłusznie pomijana i nieco zapomniana w stosunku do pozostałych aminokwasów. Czy słusznie? Więcej w poniższym tekście, który pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest histydyna?
2. Histydyna – działanie
3. Histydyna – dawkowanie
4. Histydyna – opinie
5. Histydyna – cena

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Czym jest histydyna?
Histydyna to kolejny związek chemiczny, który zaliczany jest do 20 aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować histydyny. W związku z tym niezbędne jest, by dostarczać ją wraz z pożywieniem. Źródłem jej występowania są mięso (przede wszystkim drób), jaja, ryby i produkty mleczne. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po suplementy diety.

 

Histydyna często stanowi dodatek do odżywek białkowych, ponieważ jest jednym z niezbędnych prekursorów do syntezy cząsteczek proteinowych. Z drugiej strony histydyna jest także niejednokrotnie występującym składnikiem boosterów treningowych czy formuł ukierunkowanych na poprawę mechanizmów potreningowej regeneracji organizmu. Warto jednak dodać, że dzienne zapotrzebowanie na histydynę jest niewielkie, a w większości przypadków dodatkowa suplementacja jest ukierunkowana na osiągnięcie nadprogramowych rezultatów podczas kształtowania sylwetki.

 

2. Histydyna – działanie
Cząsteczki histydyny odgrywają dużą rolę w procesie wytwarzania nowych białek. Oprócz oczywistego wpływu na syntezę protein tworzących tkankę mięśniową nie sposób zapomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli udziale w produkcji hemoglobiny. HGB jest białkiem występującym w erytrocytach, czerwonych krwinkach, mówi się o niej jako o barwniku krwi. Niemniej jednak podstawowym zadaniem hemoglobiny jest transport tlenu z płuc do naszych tkanek, co odbywa się poprzez cały system krążenia. Dzięki temu metabolizm naszego ustroju działa prawidłowo, i to na poziomie komórkowym. Niedobory hemoglobiny skutkują wieloma problemami, jak chociażby bladość skóry, ospałość czy chroniczne zmęczenie. Niski poziom HGB może świadczyć o obecności poważnej choroby, jak chociażby anemia sierpowata, niedokrwistość czy białaczka.

 

Histydyna ma jeszcze jedno zastosowanie w aspekcie układu krążenia. Ten egzogenny aminokwas jest niebywale skutecznym transporterem wielu ważnych pierwiastków, jak chociażby cynku czy żelaza. Oba te mikroelementy stanowią jeden z niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania nie tylko serca, ale też całego metabolizmu. Niedobory histydyny bardzo często wiążą się z niską zawartością wymienionych metali, a to z kolei ma swoje odzwierciedlenie w zachwianiu homeostazy organizmu człowieka – ograniczenie ilości energii, upośledzenie pracy niektórych narządów wewnętrznych czy znaczny spadek naturalnej odporności.

  Fabryka Siły Sklep

Aminokwas histydynowy, podobnie jak beta-alanina, jest prekursorem niezwykle istotnego związku dla ćwiczących. Mowa oczywiście o karnozynie, dipeptydzie, który ma bardzo ważne znaczenie dla mięśni. Okazuje się bowiem, że karnozyna ma wpływ na prawidłowość pracy tworzących je włókien. Poprawa amplitudy skurczów w jednoznaczny sposób przekłada się na zwiększenie tempa rozrostu mięśnia, a także wzrost jego siły. Karnozyna wykazuje też skuteczne działanie antyoksydacyjne, co pozwala na skuteczne usuwanie szkodliwych wolnych rodników. Dzięki temu nasz organizm zostaje pozbawiony zbędnych metabolitów wtórnych, a to z kolei przekłada się na stworzenie idealnych warunków do efektywnej pracy mięśniowej i pozwala na szybsze osiągnięcie zamierzonych celów. Można więc śmiało przyjąć, że histydyna jest przykładem profilaktyki katabolizmu mięśniowego.

 

3. Histydyna – dawkowanie
Ze względu na fakt, że histydyna nie występuje w postaci samodzielnego preparatu, nie ma też skonkretyzowanych informacji na temat jej skutecznego dawkowania. W większości przypadków ten egzogenny aminokwas stanowi składnik odżywek białkowych oraz formuł przedtreningowych. Coraz częściej można też napotkać obecność histydyny w suplementach bazujących na beta-alaninie, co ma swoje uzasadnienie w nasileniu wspomnianej już produkcji wartościowej karnozyny.

 

4. Histydyna – opinie
Histydyna jest postrzegana jako prekursor hemoglobiny, o wiele rzadziej wspomina się o jej zastosowaniu w suplementacji u osób ćwiczących. Wszystko za sprawą niedostatecznej ilości badań w tym kierunku, które pozwoliłyby na określenie precyzyjnych dawek, jakie można zastosować w celu sprawdzenia jej dokładnych efektów wśród sportowców. Inną sprawą jest brak preparatów bazujących tylko na tym aminokwasie, co również uniemożliwia zbadanie jej samodzielnego wpływu na rozwój masy oraz poprawę funkcjonalności.

 

5. Histydyna – cena
Jeśli ktoś chce kupić histydynę, póki co musi zadowolić się preparatami zawierającymi ją w swoim składzie. W naszym sklepie internetowym znajduje się spora liczbę produktów – suplementów białkowych i boosterów treningowych – których formuła wykorzystuje ten egzogenny aminokwas. Ich cena jest uzależniona od całego składu, ilości porcji, gramatury oraz zastosowania i marki samego producenta.