W sklepach ze zdrową żywnością możesz spotkać całe półki przeróżnych herbat oczyszczających, jednak nie wszystkie są warte uwagi i tak samo skutecznie. Co więcej, picie niektórych z nich może nawet szkodzić zdrowiu. Zobacz, jakie herbaty oczyszczające będą strzałem w dziesiątkę! Herbata oczyszczająca wcale nie musi być „herbatą”– tak naprawdę taka nazwa może wprowadzać w błąd, gdyż nie wszystkie sygnowane tą nazwą produkty mają w swoim składzie herbatę, czyli wysuszone liści roślin z rodzaju Camellia. Herbatki oczyszczające w niczym nie przypominają zwykłej ekspresowej herbaty, którą lubimy pić do śniadania – to specjalnie wyselekcjonowany susz odpowiednio dobranych roślin… no właśnie, jakich?

 

SPIS TREŚCI:

1. Dobra herbata oczyszczająca – co to znaczy?

2. Jaki skład powinna mieć dobra herbata oczyszczająca?

3. Dlaczego możesz potrzebować detoksu?

4. Jak NIE oczyszczać swojego organizmu? Pułapki

5. Jak poprawnie zabrać się do oczyszczania organizmu?

6. Dieta a oczyszczanie organizmu

 

 

1. Dobra herbata oczyszczająca – co to znaczy?

Najlepsze herbaty oczyszczające zawierają naturalne, organiczne i dobrze wyselekcjonowane składniki pochodzące z ekologicznych hodowli. Jeśli chcesz usunąć ze swojego organizmu toksyny, czy zasadne będzie stosowanie preparatu, którego składniki rosły w pobliżu autostrad bądź nawożone były chemicznymi substancjami? Podczas wyboru herbaty oczyszczającej zwróć uwagę, czy posiada odpowiednie eko-certyfikaty, które zapewniają, że metoda uprawy i zbierania roślin oraz produkcji finalnego produktu jest ściśle kontrolowana.

 

Skład dobrej herbaty oczyszczającej powstaje po konsultacjach z dietetykami, farmaceutami i technologami żywienia, a także botanikami i innymi specjalistami. Profesjonalnie opracowany skład ma za zadanie wszechstronnie stymulować procesy oczyszczania organizmu. Pudełko wysokiej jakości herbaty oczyszczającej to tak naprawdę specjalnie zaprojektowana „żywność funkcjonalna” wywierająca pozytywny wpływ na nasz organizm, wspierająca procesy detoksykacyjne i utratę zbędnej tkanki tłuszczowej, a także poprawiająca stan naszej skóry, włosów czy paznokci. Większość najlepszych preparatów tego typu na rynku połączonych jest z indywidualnymi konsultacjami i opieką dietetyka.

 

2. Jaki skład powinna mieć dobra herbata oczyszczająca?

W składzie godnych zaufania i wartościowych mieszanek oczyszczających powinny się znaleźć rośliny działające moczopędnie, tzw. diuretyki, które pomagają pozbyć się obrzęków i nagromadzonej wody w organizmie. Najlepsze właściwości diuretyczne ma m.in. fiołek trójbarwny. W dobrej mieszance nie powinno również zabraknąć ziół, które chronią wątrobę, pobudzają jej działanie i przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu. Hepatoprotekcyjnie działa np. korzeń mniszka lekarskiego.

 

Równie ważne jest stymulowanie naszego układu immunologicznego, by lepiej radził sobie z infekcjami oraz skuteczniej walczył z wirusami, bakteriami i grzybami. Działanie wzmacniające odporność wykazuje szczególnie hibiskus, który dodatkowo wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i zapobiega powstawaniu zespołu metabolicznego. Jest to szczególnie istotne, kiedy oczyszczanie organizmu chcemy połączyć z racjonalnym odchudzaniem. Większość dobrych herbat oczyszczających zawiera składniki wspierające redukcję tkanki tłuszczowej – najlepsze i bezpieczne naturalne składniki, które stymulują utratę zbędnej tkanki tłuszczowej, to kora cynamonowca i yerba mate. Równie istotne jest zachowanie odpowiedniego stosunku „dobrego” cholesterolu HDL do „złego” cholesterolu LDL – może w tym pomóc np. wspomniany już mniszek.
Podstawą w kuracjach oczyszczających jest dbałość nie tylko o swoje zdrowie metaboliczne, aby nie dopuścić do zmęczenia nadnerczy, ale również o kondycję układu pokarmowego. Warto zwrócić uwagę, aby preparaty oczyszczające zawierały takie składniki jak siemię lniane działające osłonowo na jelita i wspierające rozwój dobrej mikroflory bakteryjnej.

 

3. Dlaczego możesz potrzebować detoksu?

Zanieczyszczone powietrze, metale ciężkie znajdujące się w wysokoprzetworzonym jedzeniu, konserwanty w detergentach i kosmetykach, z którymi stykamy się na co dzień… To wszystko sprawia, że w naszym organizmie znajduje się sporo szkodliwych substancji. Do tego dochodzi często intensywny tryb życia, deficyt snu czy wszechobecny stres i nasz organizm przestaje sobie radzić, pojawiają się kłopoty z prawidłową regeneracją. Jeśli jesteś przemęczona, coraz trudniej przychodzi ci wyskoczenie z łóżka na dźwięk budzika, nie masz siły na trening, a w pracy jesteś zdekoncentrowana – mogą to być oznaki zanieczyszczenia organizmu toksynami. Każda z nas może mieć gorszy dzień, jeśli jednak objawy mgły mózgowej (takie jak trudności z formułowaniem myśli, zapamiętywaniem czy skupieniem uwagi) utrzymują się stale, do tego cera jest szara i zmęczona, a ty czujesz się wiecznie wyczerpana, być może czas na podjęcie zdecydowanych kroków i oczyszczenie organizmu.

 

4. Jak NIE oczyszczać swojego organizmu? Pułapki

Ośrodki wellness potrafią nas kusić pobytami oczyszczającymi i zachęcać do krótkich diet, które mają na celu błyskawiczny detoks naszego organizmu, najczęściej przez picie soków owocowo-warzywnych i powstrzymywanie się od określonego typu jedzenia. Niestety, tego typu „kuracje” są najczęściej mało skuteczne. Nie dość, że intensywnie „drenują” nasze portfele, to ich efekty najczęściej polegają na chwilowej redukcji wagi spowodowanej odwodnieniem organizmu. Podobnie picie herbatek oczyszczających z supermarketu za kilka złotych nie jest w stanie przynieść pożądanych efektów – najczęściej znajduje się w nich mieszanka kilku pospolitych ziół, jak np. pokrzywy czy mięty, które możemy znaleźć również w innych preparatach. Nie warto oczekiwać po nich zadowalających efektów przede wszystkim dlatego, że nie posiadają odpowiednich substancji czynnych wspomagających organizm w pozbywaniu się zanieczyszczeń.

 

5. Jak poprawnie zabrać się do oczyszczania organizmu?

Pamiętajmy, że oczyszczanie organizmu jest długotrwałym procesem i polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych i stylu życia. Jednodniowe kuracje oczyszczające nie są w stanie zapewnić znaczącej poprawy zdrowia i samopoczucia ani naprawić wieloletnich błędów żywieniowych. Przede wszystkim oczyszczanie organizmu powinno zostać zaplanowane jako regularne działanie i włączone na stale do naszego planu dnia, podobnie jak trening i zdrowa dieta. Oczyszczanie organizmu działa najlepiej, kiedy jest przeprowadzane jako element holistycznego dbania o swoje ciało, w połączeniu z odpowiednim odżywianiem się i aktywnością fizyczną. Jednodniowe zrywy mogą poprawić nasze samopoczucie i uspokoić sumienie, jednak będzie to złudne wrażenie, iż robimy „coś” dla naszego organizmu – w istocie o prawidłowe oczyszczanie organizmu powinniśmy dbać nie tylko od święta, ale regularnie.

 

 

6. Dieta a oczyszczanie organizmu

Aby picie herbat oczyszczających przyniosło najlepsze efekty, należy zmienić swoje relacje z jedzeniem. Przede wszystkim powinnyśmy odrzucić wysokoprzetworzone produkty, jedzenie typu fast–food, nadmiar soli i cukru, a szczególnie produkty sztucznie dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym. W diecie postawmy na różnorodność, świeże warzywa i owoce oraz odpowiednią ilość dobrych tłuszczów bogatych w kwasy omega-3 (np. stosujmy olej lniany, jedzmy awokado). Nadmiar używek takich jak mocna kawa czy alkohol również niweluje efekty diet i herbat oczyszczających. Oczywiście odpowiednia dieta powinna zostać dobrana indywidualnie do naszych potrzeb i stanu zdrowia organizmu – aby uniknąć pułapek żywieniowych i potencjalnych niedoborów, najlepiej skonsultować swój jadłospis z dietetykiem, który zapewni profesjonalną opiekę nad naszym planem odchudzania i oczyszczania organizmu.