Spalacze tkanki tłuszczowej są niezwykle popularną grupą suplementów diety, których zadaniem jest znaczne ułatwienie procesu odchudzania i kształtowania sylwetki. Obecnie zaliczane są do jednej z najczęściej wybieranych form wsparcia dla zwolenników sportu i zdrowego trybu życia, bez względu na stopień zaawansowania czy płeć. Niniejszy tekst nieco przybliży informacje na temat ich działania, składu czy istotnych przeciwwskazań. Dowiedz się, czym są fat burnery i czy warto je stosować.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest fat burner
2. Fat burner – skład
3. Fat burner – działanie
4. Fat burner – dawkowanie
5. Fat burner – opinie
6. Fat burner – cena

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest fat burner
Fat burner jest preparatem wpisującym się do grona suplementów diety przeznaczonych do kontroli masy ciała oraz wsparcia w procesie kształtowania sylwetki. Spalacze tkanki tłuszczowej wykorzystywane są zarówno przez osoby ćwiczące różne dyscypliny sportowe, jak i te, które stosują jedynie zbilansowane plany żywieniowe. Skuteczność odżywek typu fat burner jest uzależniona właśnie od naszego stylu życia. Podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, do uzyskania ich maksymalnego działania niezbędne jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania oraz regularna aktywność fizyczna.

 

2. Fat burner – skład
Skład spalaczy tkanki tłuszczowej stanowi zazwyczaj mieszankę wielu substancji posiadających wiele zróżnicowanych właściwości. Odmienne działanie poszczególnych składników pozwala fat burnerom na dużą ilość reakcji, których ostatecznym skutkiem jest uzyskanie smukłej sylwetki. Skupiając się jednak na samej formule, komponenty tworzące spalacze można podzielić na dwie podstawowe grupy: naturalne i syntetyczne.

 

Do pierwszego grona zalicza się zazwyczaj ekstrakty roślinne (np. z korzeni, liści czy owoców), które mogą pochodzić zarówno z dobrze znanych nam gatunków (jak chociażby grejpfrut, guarana, mniszek lekarski, pietruszka czy pokrzywa), jak i odmian bardziej egzotycznych (np. bakopa drobnolistna, tamaryndowiec indyjski bądź yerba mate). Ich działanie powoduje zazwyczaj bezpieczną aktywację naturalnych procesów w ustroju, a ze względu na organiczny charakter nie niesie za sobą zbędnego ryzyka dla zdrowia.

  Fabryka Siły Sklep

Drugą grupę syntetycznych składników stanowią substancje chemiczne uzyskiwane na drodze wielu procesów laboratoryjnych. Za przykład mogą posłużyć tu m.in. efedryna, fenylopropanolamina, geramina czy klenbuterol. Grupę takowych elementów określa się potocznie sympatykomimetykami. Ich działanie jest znacznie silniejsze, ale ma to swoje konsekwencje. Sympatykomimetyki oraz fat burnery oparte na ich działaniu są przeznaczone dla zaawansowanych zawodników sportowych, a to z uwagi na duże zaangażowanie organizmu.

 

Niemniej jednak obecnie sprzedawane spalacze tkanki tłuszczowej coraz rzadziej wykorzystują syntetyczne komponenty, co jest podyktowane wieloma normami i rozwojem wiedzy na temat efektywności oraz skuteczności naturalnych składników. Producenci suplementów diety skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie i zdrowiu ćwiczących jako priorytetowych wartościach podczas procesów odchudzania i kształtowania sylwetki.

 

3. Fat burner – działanie
Jak zostało wspomniane, ostateczne działanie spalaczy tkanki tłuszczowej stanowi tak naprawdę wypadkową właściwości poszczególnych składników lub całych kompleksów zawartych w składzie tej grupy produktów. Analizując jednak większość preparatów na obecnym rynku odżywek dla osób ćwiczących, można zaobserwować, że funkcjonowanie suplementów opiera się na kilku konkretnych mechanizmach. Należą do nich:
– podwyższenie temperatury ciała i nasilenie potliwości;
– ograniczenie nadmiernego apetytu i niekontrolowanych napadów głodu;
– wzmożenie tempa przemiany materii oraz stymulacja pracy jelit do sprawniejszego trawienia;
– poprawa przyswajalności składników odżywczych z pożywienia;
– przekierowanie metabolizmu na pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej, co powoduje intensyfikację jej utraty;
– normalizacja poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi;
– stabilizacja poziomu cukru we krwi;
– zwiększenie skupienia i wzrost całkowitej ilości energii,
– ograniczenie zmęczenia potreningowego i zabezpieczenie przed powysiłkowym katabolizmem,
– wzrost diurezy, czego efektem jest przyspieszona utrata wody podskórnej.

 

4. Fat burner – dawkowanie
Ze względu na wielopoziomowe działanie fat burnerów, które w większości przypadków jest podyktowane synergistycznym oddziaływaniem licznych składników tworzących formułę preparatów, spalacze tkanki tłuszczowej wymagają odpowiedniego podejścia w kwestii dawkowania. Bezpiecznym i skutecznym sposobem korzystania z tej grupy suplementów jest przestrzeganie wytycznych zamieszczonych przez producenta na opakowaniu produktu. Dzięki temu mamy pewność, że organizm wykorzysta maksymalne właściwości odżywki. Co więcej, pozwoli to uniknąć ryzyka pojawienia się zagrażających naszemu zdrowiu objawów niepożądanych, jakie mogą wystąpić na skutek ich nieprawidłowego stosowania. Fabryka Siły Sklep

 

5. Fat burner – opinie
Spalacze tkanki tłuszczowej są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych suplementów diety zarówno przez osoby ćwiczące, jak i te stosujące jedynie zbilansowaną dietę. Uznanie zawdzięczają przede wszystkim skutecznemu i zauważalnemu działaniu w procesie kształtowania sylwetki. Należy jednak pamiętać, że stosowanie fat burnerów, podobnie jak i innych preparatów oddziałujących na pracę metabolizmu, wymaga wprowadzenia właściwie dostosowanego planu żywieniowego (bazującego na pełnowartościowych i zdrowych artykułach spożywczych), a także spersonalizowanego planu treningowego. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, stanowią jedynie uzupełnienie tych dwóch elementów, a nie jak się często błędnie postrzega – podstawę efektywnego odchudzania.

Fat burner jest odżywką, która niestety nie jest polecana każdemu. Z uwagi na wspomniane już intensywne oddziaływanie spalaczy tkanki tłuszczowej na metabolizm istnieje dość szeroka grupa przeciwwskazań wykluczających możliwość stosowania tych preparatów. Do najczęstszych ograniczeń należy zaliczyć:
– ciążę i okres laktacji;
– zaburzenia neurologiczne i psychiczne;
– patologie przewodu pokarmowego;
– problemy ze snem i nadwrażliwość na składniki zawarte w formułach termogenicznych;
– choroby serca i anomalie w obrębie układu krążeniowo-oddechowego.

 

6. Fat burner – cena
Cena suplementów określanych mianem fat burnerów jest trudna do jednoznacznego określenia. Koszty zakupu spalaczy tkanki tłuszczowej są uzależnione od szeregu czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. ilość i rodzaj składników zawartych w formule preparatu, stopień działania i efekty wynikające ze stosowania produktu, liczbę porcji znajdujących się w opakowaniu, a także samą formę odżywki, markę producenta czy też dostępność na obecnym rynku. Fat burnery można kupić w naszym sklepie internetowym, a ich wybór jest na tyle szeroki, że nawet najbardziej wymagający ćwiczący znajdą coś dla siebie.