Boostery testosteronu stanowią grupę suplementów, których głównym zadaniem jest zwiększenie ilości najważniejszego hormonu w organizmie każdego mężczyzny. Rynek odżywek dla osób ćwiczących posiada sporą liczbę preparatów ukierunkowanych na takie właśnie działanie. Za przykład mogą posłużyć: popularny tribulus, często wspominany kompleks mineralny ZMA czy coraz częściej wymieniana ashwagandha. W naszym tekście prezentujemy kwas asparaginowy, kolejny suplement pozwalający na utrzymanie właściwego poziomu testosteronu. Sprawdźcie czym jest DAA oraz jakie korzyści dla zdrowia, a także w kontekście sportowej suplementacji, może zapewnić jego systematyczne stosowanie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest DAA?
2. DAA – działanie
3. DAA – dawkowanie
4. DAA – opinie
5. DAA – cena

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

1. Czym jest DAA?

DAA czy też kwas d-asparaginowy, Asp lub po prostu D jest jednym z organicznych związków chemicznych zaliczanych do grona białkowych aminokwasów. DAA podobnie jak inne substancje z tej grupy wykazuje endogenny charakter, co oznacza, że ludzki organizm jest zdolny do jego samodzielnej produkcji. Proces syntezy aminokwasów proteinowych odbywa w strukturach mózgowych zawierających jądra. Mowa tu o przysadce mózgowej i podwzgórzu odpowiedzialnych też za wytwarzanie innych lecz równie ważnych substancji, takich jak chociażby GH (hormon wzrostu), endorfiny, wazopresyna czy prolaktyna.

 

2. DAA – działanie
Pomimo, że DAA jest białkowym aminokwasem, nie bierze udziału w niezwykle istotnym procesie syntezy włókien mięśniowych. Niemniej jednak kwas asparaginowy pełni niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. W związku z miejscem jego produkcji, w którym dochodzi też do syntezy wspomnianego hormonu wzrostu, DAA jest związkiem niejednokrotnie występującym w składzie preparatów zaliczanych do grona boosterów testosteronu. Wszystko za sprawą bezpośredniego oddziaływania na zwiększenie uwalniania LH – hormonu luteinizujacego, który powoduje nasilenie produkcji przez jądra wyżej wymienionego testosteronu. Odpowiedni poziom głównego hormonu androgennego u mężczyzn decyduje o kondycji seksualnej, zapewnia właściwe funkcjonowanie libido, potęguje erekcję, wpływa zarówno na jakość procesu spermatogenezy, jak i sam skład nasienia, a także umożliwia regularny wzrost masy mięśniowej. Hipertrofia mięśniowa jest nierozerwalnie związana z aktualnym poziomem testosteronu we krwi.

 

DAA oprócz zastosowania jako środek potęgujący syntezę testosteronu jest też wykorzystywany w innych celach. Jednym z przykładów jego zastosowania jest bezpośrednie oddziaływanie na mechanizmy detoksykacji i oczyszczania ustroju ze szkodliwych metabolitów wtórnych. Kwas d-asparaginowy skutecznie neutralizuje i rozkłada amoniak, który powstaje na drodze szeregu procesów biochemicznych w ludzkim organizmie. Obecność tego toksycznego związku ten jest niezwykle szkodliwa dla układu nerwowego i może skutkować zaburzeniem jego pracy czy nawet degradacją niektórych struktur. Przytoczony już parokrotnie testosteron odpowiada też za regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym. Wysoki poziom tego hormonu wpływa na jakość snu, warunkuje ogół reakcji anabolicznych skutkujących produkcją energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania, a także hamuje skutki niepożądanego katabolizmu.

  Fabryka Siły Sklep

3. DAA – dawkowanie
Warto zacząć od tego, że DAA jest suplementem skierowanym przede wszystkim dla osób pełnoletnich, u których następuje postępujący spadek poziomu testosteronu. Wiek, proces starzenia się organizmu, niezbilansowana dieta czy zmęczenie wynikające z pracy stanowią najczęstsze przyczyny ograniczonego stężenia podstawowego hormonu gonadotropowego.

 

Suplementacja DAA powinna odbywać się zarówno w dni treningowe, jak i wolne od wysiłku, podczas których zaleca się stosowanie identycznych dawek. Wielkość stosowanych porcji powinna wynosić od 1,5 do 6 g w ciągu dnia, zaleca się je przyjmować dwukrotnie. W przypadku dni z aktywnością fizyczną suplement polecany jest do stosowania przed planowanym treningiem, a także przed snem w celu nasilenia powysiłkowej regeneracji i złagodzenia skutków długotrwałego pobudzenia układu nerwowego poprzez intensywne ćwiczenia. Z kolei w dni nietreningowe pierwsza porcja preparatu powinna zostać przyjęta tuż po przebudzeniu.

 

DAA jako suplement diety najczęściej występuje jako samodzielny produkt, choć coraz częściej stanowi on jeden ze składników preparatów kompleksowych. W większości przypadków są to mieszanki naturalnych boosterów testosteronu, które zaleca się stosować przed snem jako środki o działaniu profilaktycznym. Co do samej formy –kwas d-asparaginowy znacznie częściej jest spotykany jako proszek do rozpuszczania w wodzie niż kapsułki czy tabletki.

 

4. DAA – opinie
DAA to suplement diety, który od dłuższego czasu jest postrzegany jako jeden z najskuteczniej działających boosterów do wzmożenia produkcji niezbędnego testosteronu. Dowodem na to są badania naukowe, dość jednoznacznie obrazujące niepodważalny wpływ kwasu asparaginowego na wzrost stężenia głównego hormonu androgennego u mężczyzn.

Jednym z nich jest doświadczenie z 2010 roku, które zostało przeprowadzone we Włoszech (autorem badania jest D’Aniello). Próba polegała na zaobserwowaniu efektów wynikających z systematycznej suplementacji DAA w grupie mężczyzn. Już po 12 dniach obserwacji zauważono, że stała suplementacja kwasem D w porcji 3 g na dobę pozwoliła zwiększyć całkowitą ilość testosteronu o 40%, natomiast stężenie luteinotropiny uległo poprawie o blisko 25%.

 

Choć DAA jest kojarzone przede wszystkim ze sportami siłowo-sylwetkowymi, suplementacja tym preparatem znajduje coraz szersze grono zwolenników także w innych dyscyplinach sportowych. Zawodnicy sztuk walki czy dziedzin wytrzymałościowych (np. biegi, lekkoatletyka lub wspinaczka wysokogórska) również chętnie sięgają po wsparcie kwasem d-asparaginowym, ze względu na szereg korzyści nie tylko dla swojej kondycji lecz całego zdrowia. Jednak nie tylko osoby ćwiczące powinny sięgnąć po ten suplement. Mężczyźni w średnim wieku, u których w naturalny sposób dochodzi do pogorszenia sprawności seksualnej i funkcjonowania libido, mogą z powodzeniem wykorzystać DAA jako jeden z elementów profilaktyki oraz ochrony przed skutkami postępującego procesu starzenia się organizmu.

 

5. DAA – cena
Cena suplementów diety bazujących na DAA jest dość trudna do jednoznacznego określenia z uwagi na szeregu czynników, jakie są brane pod uwagę przez producentów. Marka preparatu, forma i gramatura odżywki, a także zastosowana dawka kwasu d-asparaginowego, która przypada na pojedynczą porcję suplementu wpływa na koszt produktu. Cena DAA najczęściej waha się od 25 do ponad 100 zł, w zależności o wyżej wymienionych elementów. Preparaty wykorzystujące kwas asparaginowy są produktami ogólnodostępnymi, które można zakupić w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.