Cysteina – sprawdź, co musisz wiedzieć
Nie od dziś wiadomo, że aminokwasy mają niezwykle istotne znaczenie zarówno dla diety, jak i całej fizjologii człowieka. Najważniejsze z nich zostały zebrane w jedną grupę, którą potocznie określa się hasłem „aminokwasów podstawowych”. Ich działanie jest niezbędne do utrzymania równowagi organizmu, a ich odpowiednia zawartość stanowi element zapobiegania przed rozwojem szeregu dolegliwości. Do grona aminokwasów biogennych zaliczana jest cysteina, która zaczyna powoli na stałe wpisywać się do codziennej suplementacji osób ćwiczących
i dbających o swoje zdrowie.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest cysteina?
2. Cysteina – działanie
3. Cysteina – dawkowanie
4. Cysteina – opinie
5. Cysteina – cena
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Czym jest cysteina?
Cysteina, N-acetylocysteina czy też kwas α-amino-β-tiolopropionowy to substancja, która w ujęciu biochemicznym jest zaliczana do grona 22 fundamentalnych aminokwasów rozgałęzionych. Cysteina wykazuje charakter endogenny, a to oznacza dwie główne właściwości. Po pierwsze, ludzki organizm jest zdolny do jej samodzielnej produkcji co w pewnym stopniu pozwala na utrzymanie jej niezbędnego stężenia. Po drugie, cysteina z uwagi na swoją przynależność do aminokwasów biogennych jest jednocześnie nieodłącznym elementem ustroju człowieka, koniecznym do utrzymania prawidłowej pracy metabolizmu i szeregu procesów fizjologicznych.
Mechanizm syntezy cysteiny odbywa się przy udziale dwóch innych ważnych związków, jakimi są metionina i seryna. Przeniesienie grupy siarkowej z pierwszej substancji na drugą poprzez czynny udział adenozynotrójfosforanu (ATP) prowadzi do powstania cząsteczki cysteiny. Śmiało więc można stwierdzić, że oprócz swego biogennego charakteru, cysteina jest także związkiem zaliczanym do grona tzw. aminokwasów siarkowych.
2. Cysteina – działanie
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech N-acetylocysteiny jest obecność grupy tiolowej, która ma niezwykle istotne znaczenie dla ludzkiego metabolizmu oraz jego prawidłowego funkcjonowania. Wspomniana frakcja bierze udział w wytwarzaniu specyficznych połączeń, które fachowo określa się mianem „mostków disiarczkowych”. Mostki te są niezwykle istotne dla cząsteczek białkowych, w tym także protein mięśniowych, z uwagi na oddziaływanie wobec ich trzeciorzędowej struktury. To natomiast wpływa na stabilizację budowy naszych białek, zwiększając ich odporność przed rozpadem wynikającym np. ze zbyt wysokiej temperatury, szkodliwych procesów oksydacyjnych czy szkodliwych reakcji o charakterze katabolicznym.
Kwas α-amino-β-tiolopropionowy jest jednak uznawany przede wszystkim za silnie działający związek detoksykacyjny. Oczyszczające właściwości cysteiny są podyktowane szeregiem czynników. Jednym z przykładów jest jej niezbędny udział podczas wytwarzania glutationu – substancji uznawanej za podstawowy przeciwutleniacz ludzkiego organizmu. Warto jednak dodać, że utrzymanie odpowiedniej ilości glutationu jest związane nie tylko z odpo-wiednim poziomem cysteiny, ale także glicyny oraz glutaminy. Innym przykładem jest wykorzystanie N-acetylocysteiny jako skutecznego środka do usuwania z organizmu szkodliwych metali ciężkich czy nagromadzonego alkoholu podczas zatruć.
Detoksykacyjny charakter cysteiny jest szczególnie widoczny zarówno w przypadku serca, jak i całego układu krążenia. Większość preparatów farmaceutycznych dla pacjentów kardiologicznych zawiera w swoim składzie ten siarkowy aminokwas. Wynika to z bezpośredniego oddziaływania cysteiny na funkcjonalność naczyń (błon, tętnic oraz żył), które w przypadku nadciśnienia tętniczego czy zmian o charakterze miażdżycowym są szczególnie narażone. Co więcej, sama cysteina jest wykorzystywana jako profilaktyczny suplement dla osób borykających się z nieprawidłową pracą serca.
Niemniej jednak, cysteina nie odpowiada jedynie za „odtruwanie” ludzkiego organizmu. Kwas α-amino-β-tiolopropionowy stanowi składnik wielu procesów twórczych, których produkty są niezwykle potrzebne. Przykładem może być kwas chondroitynosiarkowy –związek chemiczny będący jednym z elementów tworzących popularne tkanki: chrzęstną i łączną. One z kolei warunkują strukturę oraz wytrzymałość naszej skóry, włosów i paznokci.
Co więcej, cysteina ulegając procesom dekarboksylacji i oksydacji, zostaje przeobrażona do postaci tauryny – siarkowego aminokwasu stanowiącego jeden z podstawowych składników suplementów diety dla osób ćwiczących. Tauryna odpowiada za wiele istotnych procesów, takich jak: poprawa metabolizmu komórkowego, polepszenie transferu kreatyny do mięśni czy usprawnienie przewodnictwa informacji w obrębie systemu nerwowego.
3. Cysteina – dawkowanie
Suplementacja cysteiną zwykle bazuje na dawkach, które oscylują w gra-nicach od 50 do 500 mg tego siarkowego aminokwasu. Badania naukowe potwierdzają, że największa skuteczność w stałym stosowaniu cysteiny osiągana jest przy równoczesnej podaży z witaminą C. Oba preparaty zaleca się mieszać ze sobą w stosunku 1:3, co w praktyce przekłada się na porcje wynoszące 50 mg n-acetylocysteiny i 150 mg kwasu askorbinowego. Kwas α-amino-β-tiolopropionowy zazwyczaj występuje w postaci łatwych do połknięcia tabletek.
4. Cysteina – opinie
Choć cysteina w formie czystego suplementu diety wciąż stanowi swego rodzaju nowinkę, warto zadbać o prawidłową zawartość tego aminokwasu w naszym organizmie. Jej niedobór niesie bowiem z sobą poważne skutki. Zbyt niski poziom kwasu α-amino-β-tiolopropionowego będzie objawiał się między innymi osłabioną kondycją skóry oraz jej wytworów, zwiększeniem szansy na pojawienie się niebezpiecznego stresu oksydacyjnego, zaburzeniem prawidłowego środowiska do funkcjonowania metabolizmu czy też nadmiernym gromadzeniem się zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
Cysteina jako preparat występujący samodzielnie to wciąż nowość na rynku suplementów diety, ale nic straconego – siarkowy aminokwas najczęściej można napotkać w składzie konglomeratów substancji ukierunkowanych na poprawę regeneracji lub nasilenie anabolizmu mięśniowego. Dlatego najlepszym wyborem będzie sięgniecie po matriksy aminokwasów, takich jak chociażby popularne kompleksy typu BCAA, EAA czy SAA. Warto też wspomnieć że duża ilość suplementów diety ukierunkowanych na poprawę kondycji skóry, a także część kosmetyków posiada w swojej formule n-acetylocysteinę.
5. Cysteina – cena
Cysteina, jak wcześniej zostało wspomniane, to wciąż nowinka na polskim rynku suplementów diety i odżywek dla sportowców. Oznacza to, że jej cena w dużej mierze zależy od preparatu, w którym występuje. Mieszanki aminokwasów oraz suplementy wzmacniające kondycję skóry i jej wytworów oscylują w szerokim zakresie cenowym. Jest to podyktowane szeregiem czynników: formą produktu, gramaturą, zawartością poszczególnych składników czy samą marką producenta. W celu zakupu cysteiny warto sprawdzić punkty sprzedaży suplementów diety, a także nasz sklep internetowy.