Każdy pragnie, aby jego treningi były maksymalnie skuteczne. Dzisiaj postaram się wam przybliżyć temat pompek na poręczach i klasycznych pompek na podłodze, oraz czy można je wzajemnie zamieniać. Jak już wcześniej pisałem, te dwa ćwiczenia są jednocześnie efektywne

i efektowne.


SPIS TREŚCI:

1. Jestem na wakacjach – co mam robić?

2. Jakie mięśnie pracują?

3. Pompki na poręczach a pompki klasyczne – które skuteczniejsze?

4. Dylemat zostaje

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Jestem na wakacjach – co mam robić?

Pytanie odnośnie tych ćwiczeń często pojawia się na forum. Wam może wydać się to dziwne, ale większość ludzi zadaje to pytanie przed sezonem wakacyjnym. A zadają to pytanie dlatego, że wyjeżdżają na wakacje i nie będą wtedy mieć możliwości wykonywania pompek na poręczach.

Zastanawiają się, czy mogą zamienić je na klasyczne pompki na podłodze. Od razu powiem tak: lepiej wykonywać jakiekolwiek pompki, niż w ogóle nic nie robić.


2. Jakie mięśnie pracują?

Aby dobrze przeanalizować omawiane ćwiczenia, musimy najpierw ustalić, jakie partie mięśniowe są zaangażowane w ruch. To da nam możliwość zrozumienia, które z wyżej wymienionych ćwiczeń jest efektywniejsze.

Właśnie tym postaram się teraz zająć. Dokładnie opiszę też, jakie mięśnie zostają zaangażowane podczas wykonywania tych pompek, ale nie będę opisywał ich funkcji.


Pompki klasyczne na podłodze: Fabryka Siły Sklep

– duże mięśnie klatki piersiowej;

– tricepsy;

– barki;

– proste mięśnie brzucha;

– kaptury;

– zębate mięśnie.


Pompki na poręczach:

– duże mięśnie klatki piersiowej;

– tricepsy;

– barki;

– mały mięsień klatki piersiowej;

– mięsień czworoboczny;

– dźwigacz łopatki.


3. Pompki na poręczach a pompki klasyczne – które skuteczniejsze?

Jak widzimy, w trakcie wykonania obu ćwiczeń, pracują praktycznie te same mięśnie. Ale nie można pomijać faktu, że jednak są pewne różnice

– przeanalizujmy to szczegółowo. Te ćwiczenia przeważnie są traktowane jako dobry sposób na rozwój klatki piersiowej i tricepsów, i do tego celu właśnie są wykorzystywane. Często osoby je wykonujące, nie zdają sobie sprawy, że podczas wykonywania tych ćwiczeń pracują również inne mięśnie.


Rodzaj pompek, który bardziej oddziałuje na klatkę i triceps, został przedstawiony poniżej: 


Pompki klasyczne na podłodze:

– duże mięśnie klatki piersiowej;

– tricepsy.


Pompki na poręczach:

– duże mięśnie klatki piersiowej;

– tricepsy;

– mały mięsień klatki piersiowej.


Z tego wynika, że dla klatki piersiowej pompki na poręczach są bardziej efektywne niż pompki klasyczne na podłodze. W pierwszym przypadku dodatkowo pracuje jeszcze mały mięsień. Myślę, że jeśli chodzi

o triceps, wszystko jest jasne - osoby, które próbowały jednej i drugiej metody, zgodzą się, że pracuje on w obu przypadkach.


4. Dylemat zostaje

Nie napisałem tego artykułu, w celu zniechęcenia was od wykonania pompek na podłodze. Jeżeli szukacie sposobu na kaptury, to wykonujcie pompki normalne lub z obciążeniem. Zakładajcie kamizelkę obciążeniową lub poproście partnera na treningu, aby położył się na waszych plecach. Wskazane są pompki na podwyższeniu, żeby móc schodzić niżej.


Co do pytania, które padło na początku - czy można zamienić jedno ćwiczenie na drugie, moja odpowiedź będzie niedokładna. I tak, i nie. Obydwa ćwiczenia musimy dodawać do treningu, żeby rozwijać się proporcjonalnie i wszechstronnie. Każdy wybiera sam, co jest dla niego lepsze. Uważam, że na wakacjach lepiej wykonać po 50 pompek w każdym rozstawie rąk, niż siedzieć bezczynnie.