Kryty basen – wskazówki dla pływających
Kąpiel w krytym basenie to jedna z form rekreacji fizycznej, a także odnowy biologicznej po okresie intensywnych treningów. Kilka praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z basenu może uchronić cię od niepożądanych konsekwencji zdrowotnych czy finansowych.
SPIS TREŚCI:
1. Najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo
2. Basen – przeczytaj regulamin
3. Przed wejściem weź prysznic, aby nie tylko zmyć brud i pot
4. Chlor – czy chronić przed nim oczy?
8. Woda w nosie – jak sobie z tym radzić?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo
Jeśli wchodzisz do wody, musisz znać swoje umiejętności. Gdy ich nie masz, wybierz płytką wodę, abyś mógł sięgnąć dna, a woda sięgała ci co najwyżej do klatki. Jeszcze lepiej wziąć lekcje nauki pływania i dopiero po odpowiednim przygotowaniu wybrać się na trening na basen.
2. Basen – przeczytaj regulamin
Wiele osób bagatelizuje regulamin. Po prostu nie lubimy, gdy ktoś zakłada nam pęta ograniczające naszą swobodę poruszania się. Jednak regulamin kryje w sobie wiele przemyśleń i wiedzy opartej na doświadczeniu. Ma działanie zapobiegawcze, chroniące twoje zdrowie.
Z regulaminu możesz dowiedzieć się, że nie należy biegać wokół basenu. Rzeczywiście, kafelki są śliskie. Poślizg potęguje wypluskiwana z basenu i spłukiwana z ciała woda. W biegu łatwiej o niekontrolowany poślizg, stratę przyczepności stopy z podłożem. Zauważ, że większość przedmiotów martwych wokół niecki basenu jest twarda. Zderzenie z nimi w upadku to niebezpieczeństwo porządnego stłuczenia, ale także rozbicia głowy, co może doprowadzić nawet do śmierci.
Regulamin zwraca uwagę na niebezpieczeństwa związane z nieprawidłowym użytkowaniem danej pływalni. Korzystając z różnych ośrodków, czasami nie zauważasz różnic. Idziesz do ośrodka jak na basen i automatycznie zakładasz, że jest to taki sam basen, na jakim byłeś, np. w innym mieście. Zdrowy rozsądek podpowiada, że należy mieć oczy szeroko otwarte, a regulamin może w tym pomóc.
Zalecenia dotyczące obowiązku zażywania natrysku przed wejściem do wody, zabraniające korzystania z basenu w przypadku otwartych, niezagojonych ran, chorób zakaźnych, mają służyć bezpieczeństwu zdrowia wszystkich uczestników pływalni, także twojego. Przestrzeganie higienicznych zasad przez wszystkich pozwala korzystać z tej niewątpliwie przyjemnej i regenerującej nasze ciało formy spędzania wolnego czasu w sposób bezpieczny.
3. Przed wejściem weź prysznic, aby nie tylko zmyć brud i pot
Prysznic to też zabieg zapobiegający wysuszaniu się skóry. Woda
w basenach jest chlorowana. Chlor potęguje wysuszenia naskórka. Prysznic przed wejściem do basenu nie tylko zmywa z ciała brud i pot, który zawsze w jakimś stopniu towarzyszy naszemu ciału, ale także powoduje, że skóra przyswaja niewielką ilość wody spod prysznica. Dzięki temu chlorowana woda nie oddziałuje tak intensywnie.
Można oczywiście stosować mleczka i balsamy, które także będą redukować wysuszanie się skóry w kontakcie z chlorem, ale zawsze trzeba brać pod uwagę to, że część tych środków zostanie zmytych w wodzie. W wodzie, w której często otwieramy oczy, pływamy my, pływają inni.
4. Chlor – czy chronić przed nim oczy?
Oczy przed działaniem chloru należy chronić, używając okularów. Oczywiście dobrze jest umieć pływać i otwierać oczy w wodzie bez tej ochrony. Nawet najlepsze okulary potrafią spaść i wtedy umiejętność patrzenia w wodzie pozwala lepiej orientować się w sytuacji na basenie i lokalizować położenie swojego ciała.
Dłuższy pobyt w chlorowanej wodzie powoduje podrażnienie oczu, ich zaczerwienienie. Jest także źródłem wielu mimowolnych, automatycznych ruchów przecierania oczu. Dlatego aby temu zapobiec, dobrze jest mieć okulary.
Wybór odpowiedniego sprzedawcy jest pierwszym krokiem do zakupu dobrych okularów. Sklep, który zezwoli na przymierzenie okularów przed ich zakupem lub na zwrot, w razie gdyby nie spełniały należycie naszych oczekiwań, będzie najlepszym wyborem miejsca zakupu.
Okulary można przymierzyć i sprawdzić na sucho. Należy nie zakładać gumki okularów na głowę, lecz jedynie przycisnąć je do oczu tak, aby wytworzyć podciśnienie. Dopasowane okularki powinny utrzymać się na swoim miejscu nawet powyżej jednej minuty.
Problemem okularów może być parowanie szkieł. Dlatego warto zapytać, czy okulary mają powłokę zapobiegającą parowaniu. Gdy jesteś w basenie
i parują ci szkła, zawsze możesz trochę je poślinić, dodać im wilgoci
i problem może ustąpić. Uważaj, żeby nie zetrzeć powłoki zapobiegającej parowaniu, jeśli twoje okulary ją posiadają.
Oczywiście nie chodzi tu o okazały kapelusz. Taki przyda się na basenie otwartym, by chronić cię przed słońcem. Na krytej pływalni zazwyczaj obowiązkowo, ale nie wszędzie tak jest, na głowie trzeba mieć czepek. Pływanie bez niego powoduje dostawanie się włosów do wody. Osoby, które mają długie włosy, bez czepka i odpowiednio upiętych włosów borykają się z ciągiem nieświadomych i niepotrzebnych ruchów ich odgarniania.
Najlepiej wybrać czepek płócienny lub silikonowy. Taki czepek umożliwi ci dłuższe korzystanie i uchroni cię przed szybkim kolejnym zakupem. Gumowe i lateksowe czepki nie wytrzymują próby czasu, a raczej działania wody i wilgoci. Deformują się, zrywają. Stają się nieużyteczne wcześniej, niż byś tego chciał.
Jednym z największych atrybutów krytej pływalni jest występująca tam woda. Wody jest dużo, nie tylko w nieckach basenu, ale także wokół nich, pod prysznicami, w szatniach. Cieknie na podłogę, która jest ciągle mokra
i stanowi idealne środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii i grzybów. Noszenie klapek może uchronić cię przed chorobami paznokci i skóry.
8. Woda w nosie, jak sobie z tym radzić?
Jeśli nie brałeś porządnych lekcji nauki pływania i bazujesz na umiejętnościach intuicyjnych i naśladowczych, możesz nie wiedzieć, jak radzić sobie z wodą wdzierającą się w nozdrza. Woda wlewa się do nosa
w sytuacjach, gdy twoja głowa znajdzie się w pozycji innej niż twarz skierowana do dna basenu.
Gdy dbasz o swoje bezpieczeństwo i wybrałeś nieckę basenu z płytką wodą, zazwyczaj wystarczy złapanie kontaktu stóp z dnem i dojście do siebie. Niektóre osoby radzą sobie z tym przez zatykanie nosa. Nie jest to dobre, bo upośledza wydychanie powietrza do wody. A zatykanie nosa ściskając go palcami, to już całkiem zły pomysł. Naraża cię na wystąpienie krwawień.
Najlepszym sposobem jest nauczenie się wydechu powietrza ustami i nosem równocześnie. Aby się tego nauczyć, nie potrzeba instruktora pływania. Wystarczy kilka ćwiczeń przy brzegu przed zabawami w wodzie, zanurzania twarzy, głowy i wydychania powietrza samym nosem, nosem i ustami równocześnie i pamiętanie o takim zachowaniu podczas pływania.
Nie każdy reaguje w wodzie tak samo na temperaturę wody i wychłodzenie organizmu. Trzeba powiedzieć, że nie licząc specjalnych basenów z ciepłą wodą, zazwyczaj jej temperatura jest niższa niż ludzkiego ciała. Ponadto woda stanowi dobry przewodnik ciepła, więc nasz organizm oddaje jego sporą ilość.
Sygnałem do postępującego nadmiernego oziębienia organizmu jest subiektywne odczucie marznięcia. Także pojawiająca się gęsia skórka. Kolejne to dreszcze, skurcze mięśni twarzy, szczękanie zębami. Dłonie skłaniają się wówczas wokół ciała w uścisku, chcąc przykryć jak kocem wyziębione ciało. Skóra blednie, sinieje na skutek odpłynięcia krwi z naczyń powierzchniowych do głębokich.
Czasami zdarza się, że jesteśmy na basenie w gronie rówieśników, w grupie znajomych. W stanie wskazującym na nadmierne oziębienie organizmu nie należy kontynuować pobytu w wodzie z jakichkolwiek powodów. Oziębienie wpływa na gorsze ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego. Oddech staje się przyspieszony, wzrasta ciśnienie krwi i częstość pracy serca. Konsekwencją może być nawet niedotlenienie mózgu i omdlenie.
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wtedy wyjść z wody. Zaprzestać kąpieli. Wytrzeć się ręcznikiem, okryć ciepłym ubraniem, napić gorącej
i osłodzonej herbaty. Stosując te i inne wymienione w artykule porady, można uniknąć zarówno sytuacji niebezpiecznych dla życia, jak i zdrowia.