Przygotowanie do treningu. Trening mentalny w sporcie – przepis na sukces!
Trening jest bardzo ważny, ale nie można zapominać, że równie ważne jest odpowiednie przygotowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić! W końcu odpowiednie przygotowanie do treningu ma bezpośredni wpływ na jakość samego treningu i jest niezwykle istotne w całym procesie treningowym.
SPIS TREŚCI:
1. Odpowiedni strój
2. Motywacja psychiczna – przygotowanie mentalne
3. Musisz mieć plan
4. Partner treningowy
5. Zabezpieczaj się przed kontuzjami
6. Odżywianie okołotreningowe
7. Rozgrzewka
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Odpowiedni strój nie powinien krępować ruchów, osoba nie może czuć choćby najmniejszego dyskomfortu. Należy jednak zwracać uwagę na dobór stroju i dostosować go do warunków, np. kiedy trening odbywa się na zewnątrz lub na siłowni. Jest to ważne, ponieważ łatwo przeziębić sobie stawy. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie ćwiczenie w odzieży termoaktywnej.
Warto pamiętać również o ręczniku, a najlepiej dwóch. Jeden posłuży do wycierania potu z czoła, drugi zaś zostanie przeznaczony do zabezpieczenia sprzętu przed potem – w końcu nie tylko ty ćwiczysz na siłowni.
Jest to również przygotowanie do tego, aby trening był bezpieczny. Istnieje ryzyko zarażenia się wieloma niebezpiecznymi chorobami pozostawionymi przez inne osoby.
2. Motywacja psychiczna – przygotowanie mentalne
Motywacja pozwoli wytrwać w realizacji sportowych założeń. Może brakować wolnego czasu, warunki mogą być niezadowalające. Jednak kiedy człowiek jest zdeterminowany, nigdy nie zabraknie mu motywacji, która pozwoli mu dążyć do celu i pokonywać wszystkie przeszkody. Trening bez motywacji nie istnieje.
Wiele osób przychodzi na siłownię, ponieważ ma cel – chce schudnąć, nabrać masy mięśniowej, poprawić wyniki siłowe lub wydolnościowe. Cel może być też bardziej ambitny, może nim być np. wystartowanie w zawodach kulturystycznych.
W związku z tym należy pamiętać o dwóch zasadach. Od samego początku ważne jest skupienie się na realnych krótkoterminowych przedsięwzięciach, które pozwolą osiągnąć sukces, oraz posiadaniu planu, dzięki któremu trening krok po kroku będzie przybliżać do celu.
Partner treningowy to osoba, która pomaga nam w trakcie treningów. Bardzo ważne jest więc, by mieć do niej zaufanie. Wpłynie to na jakość treningu. Poza tym nie może to być ktoś, kto kompletnie nie wie, czym jest trening, nie podziela pasji do ciężarów i znalazł się tutaj tylko po to, by zabić czas. Taka osoba nie tylko ma pomagać w treningu, ma być partnerem, ma budzić zaufanie, szacunek, a przede wszystkim w trakcie treningu motywować do działania, wprowadzać element zdrowej sportowej rywalizacji.
5. Zabezpieczaj się przed kontuzjami
Podczas zmagań z największymi ciężarami bardzo ważna jest ochrona zdrowia. Będzie ona możliwa, gdy poprzedzi ją odpowiednie przygotowanie do tego, aby trening stał się bezpieczny. Przede wszystkim powinno się pamiętać, by do największych ciężarów podchodzić z rozwagą w obecności osób, które w razie problemów wspomogą szybkim i zdecydowanym działaniem.
Jeśli chcemy bić rekordy, warto mieć na uwadze własne zdrowie. Wskazane jest korzystanie z pasa kulturystycznego podczas martwego ciągu, z rękawiczek oraz usztywniaczy nadgarstków i łokci w trakcie wyciskania sztangi na ławce.
Oczywiście stosowanie tych metod ma sens tylko wtedy, gdy podchodzimy do bicia własnego rekordu i ciężar stanowi niemałe wyzwanie. W pozostałych przypadkach tego typu zabezpieczenia nie są elementem prawidłowego rozwoju mięśni.
Nie należy zapominać o posiłku przed treningiem. Jest on niezbędnym źródłem składników odżywczych i energii w trakcie zmagań z obciążeniem.
W trakcie treningu obowiązkowe jest picie wody, najlepiej mineralnej, aby na bieżąco dostarczać składników mineralnych i nawadniać organizm. Warto pamiętać również o białku, a także źródle węglowodanów (bez tłuszczu w jakiejkolwiek formie!) tuż po treningu, a także posiłku potreningowym do 60–90 minut po zakończeniu ćwiczeń.
Kolejnym ważnym elementem poprzedzającym trening jest rozgrzewka, która jest etapem wprowadzającym do większych przeciążeń. Dzięki temu nie tylko unikniemy kontuzji, ale także rozgrzejemy ciało, co zapewni usprawnienie pracy mięśni, stawów, układu oddechowego, układu krwionośnego, a także odpowiednie przygotowanie układu nerwowego do ćwiczeń.
Rozgrzewka to podstawowa część każdego treningu. Jeśli pomijamy ten krok, sprawiamy, że korzyści wynikające z treningów są mniejsze, a dodatkowo zwiększamy ryzyko wystąpienia kontuzji.