Medycyna naturalna oraz organiczne suplementy diety zyskują nowych odbiorców ze względu na bezpieczeństwo ich stosowania oraz brak ryzyka występowania objawów niepożądanych. Co więcej, są dobrze tolerowane przez organizm i przyczyniają się do wielu korzyści dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest czystek – niewielki kwiat, którego detoksykacyjne działanie z pewnością pomoże naszemu organizmowi.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest czystek?

2. Czystek i jego właściwości

3. Zastosowanie

4. W jaki sposób go spożywać?

 

 

1. Czym jest czystek?

Czystek to jeden z rodzaju krzewów wpisujących się do rodziny czystkowatych, która liczy aż 50 różnych gatunków. Głównymi terenami, na których występuje ta roślina, są Azja Zachodnia, kraje z rejonów basenu Morza Śródziemnego oraz Wyspy Kanaryjskie. W Polsce można go spotkać wyłącznie na uprawach. Kwiaty czystka zazwyczaj osiągają od 2,5 do 7,5 cm wysokości. Z kolei barwa płatków jest zróżnicowana i uzależniona od konkretnego gatunku.

 

Najczęściej spotykanymi odmianami hodowlanymi są:

– czystek kreteński → różowe kwiaty;

– czystek szary → nazywany też siwym, wbrew nazwie kolor jego kwiatów jest różowy, ale posiada charakterystycznie pomarszczone, jajowate liście;

– czystek ladanowy → znany też jako żywicowy, charakteryzuje się białymi kwiatami z ciemnym oczkiem;

– czystek wawrzynolistny → figurujący też pod nazwą laurolistnego, jego kwiaty są również białe, ale środek pokrywa żółty kolor.

Tu kupisz ten produkt Czystek - 200g -21% (4.9) Czystek - 200g 19,00 zł 24,00 zł Sprawdź Teraz!
2. Czystek i jego właściwości

Podstawową właściwością czystka jest przede wszystkim wysoka zawartość polifenoli – związków wykazujących silny charakter antyoksydacyjny. Substancje te odpowiadają przede wszystkim za wymiatanie wolnych rodników, które prowadzą do nasilenia szkodliwych procesów utleniania. Reakcje oksydacyjne przyczyniają się w głównej mierze do przedwczesnego starzenia naszego organizmu poprzez stopniowe zaburzenie pracy zarówno naszego metabolizmu, jak i większości funkcji życiowych. Efektem tego jest pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.


Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy możemy być pewni, iż nasz organizm nie będzie narażony na rozwój stanów zapalnych, a układ odpornościowy zyska dodatkową ochronę przed przeziębieniami. Polifenole wykazują również silne działanie detoksykacyjne, dlatego poleca się czystka w przypadku kuracji oczyszczających ze zbędnych i szkodliwych metabolitów, a także grzybów czy innych drobnoustrojów.


Oprócz tego polifenole zapobiegają rozwojowi miażdżycy, co jest podyktowane zwiększoną ochroną naczyń krwionośnych, a także nie dopuszczają do wspomnianego już utlenienia cholesterolu LDL. Natomiast dzięki blokowaniu uwalniania histaminy można stwierdzić, iż czystek

i zawarte w nim antyoksydanty przejawiają właściwości antyalergiczne. Warto też wspomnieć o działaniu antyseptycznym i ściągającym w obrębie skóry. Równie istotna informacja to fakt, że suplementacja czystkiem nie niesie za sobą ryzyka występowania objawów niepożądanych bądź reakcji mogących zaszkodzić naszemu zdrowiu.


3. Zastosowanie

Powyższe informacje potwierdzają wykorzystanie czystka w licznych jednostkach chorobowych. Najczęściej jednak kuracja tą rośliną jest polecana w poniższych przypadkach:

– alergie;

– borelioza;
– choroby nowotworowe → choć nie istnieją oficjalne badania bądź dowody wskazujące na realny wpływ czystka na ten rodzaj schorzeń;

– problemy dermatologiczne → choroby skóry o podłożu bakteryjnym

i grzybiczym, stany zapalne, rany;

– reumatyzm i inne choroby zapalne w obrębie narządu ruchu;

– schorzenia układu krążenia, w tym przede wszystkim miażdżyca; 
– zaburzenia oddechowe;

– zmiany w obrębie jamy ustnej.


4. W jaki sposób go spożywać?

Suplementacja czystkiem bądź preparatami wykorzystującymi lecznicze właściwości tej rośliny najczęściej odbywa się na drodze trzech sposobów. W dzisiejszych czasach istnieją już produkty w postaci kapsułek czy tabletek, których dawka jest na tyle wysoka, iż pojedyncza porcja dostarcza do naszego organizmu nawet 500 mg ekstraktu z tej rośliny. Oznacza to, że jednorazowa dawka zawiera aż 100 mg niezwykle pomocnych polifenoli. Oprócz nich bardzo często można spotkać liczne kosmetyki w formie kremów czy maści przeznaczonych głównie do zewnętrznego stosowania. Niejednokrotnie w ich składzie możemy znaleźć inne i równie pomocne składniki – takie jak gliceryna, oleje roślinne czy wosk.


Mimo to najbardziej powszechną i zarazem najstarszą formą stosowania czystka jest herbata bazująca na suszu z tej rośliny. Dokonując zakupu ziela, należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia. W pierwszej kolejności należy wybierać te produkty, które zostały sprowadzone z terenów, gdzie czystek zazwyczaj występuje. W Polsce najczęściej są to herbaty sprowadzane z Cypru oraz Grecji. W celu wykonania prozdrowotnego naparu zaleca się zalanie 1 czubatej łyżki suszu wrzącą wodą. Czas zaparzania powinien wynosić od 5 do maksymalnie 10 minut.

Tu kupisz ten produkt Czystek - 200g -21% (4.9) Czystek - 200g 19,00 zł 24,00 zł Sprawdź Teraz!