Kto choć raz próbował zrzucić wagę – wie, że odchudzanie to bardzo długa

i pełna wyrzeczeń droga, która jest do osiągnięcia nie tylko dzięki samozaparciu. Ważne jest wiedzieć, co należy robić, by nasze odchudzanie było efektywne, ale i bezpieczne dla naszego zdrowia. Sekret tkwi

w prawidłowym nakierowaniu metabolizmu na intensywniejszą pracę.

W praktyce okazuje się, że wystarczy spełnić trzy podstawowe kryteria, aby mówić o skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest metabolizm?

2. Wysiłek fizyczny to podstawa

3. Dobrze zbilansowana dieta

4. Suplementy diety

 

 

1. Czym jest metabolizm?

Metabolizmem, czy też podstawową przemianą materii, określa się ogół wszystkich procesów fizjologicznych w ludzkim organizmie, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W przypadku właściwego działania powstają rozmaite produkty, które są niezbędne do życia naszego organizmu – począwszy od hormonów, neurotransmiterów czy składników odżywczych przez odpowiednią temperaturę ciała, a skończywszy po prostu na energii, która później znów zostanie wykorzystana przez nasz ustrój. Właściwie funkcjonujący metabolizm skutkuje niezachwianym wręcz stanem zdrowia, a także równowagą określaną mianem homeostazy. Warto też dodać, iż intensywna przemiana materii stanowi podstawową drogę do zdrowego i bezpiecznego odchudzania.


2. Wysiłek fizyczny to podstawa

Ruch od dawien dawna jest uznawany za jeden z najlepszych środków odchudzających oraz podkręcających pracę naszego metabolizmu. Wysiłek fizyczny powoduje szereg korzyści dla naszego zdrowia. Przykładowo – zwiększenie ciśnienia krwi powoduje wzmożenie jej przepływu, a to z kolei warunkuje szybszy transport odpowiednich składników do miejsca ich zapotrzebowania. To natomiast nasila procesy anaboliczne, które są niezmiernie cenne dla ludzkiego organizmu i pomagają w procesie modelowania sylwetki.


Pod pojęciem ruchu nie musi kryć się uciążliwy i morderczy trening na siłowni czy przebiegnięcie wielu kilometrów na bieżni. Główna idea wysiłku fizycznego ukierunkowanego na wzmożenie przemiany materii oraz intensyfikację metabolizmu polega na tym, że musi on być wykonywany systematycznie i przede wszystkim z pełnym zaangażowaniem. Sesja treningowa odbywająca się raz w tygodniu, choćby trwała i trzy godziny, nie będzie tak efektywna jak codzienne spacerowanie przez trzydzieści minut. Podobnie jest z brakiem sportowego zacięcia. Nieobecność motywacji będzie prowadziła przede wszystkim do wydłużenia drogi do osiągnięcia naszego celu. To natomiast spowoduje obniżenie jakości naszych ćwiczeń, która stopniowo będzie się pogarszać i utrudniać spełnienie przyjętych na początku założeń.


Ruch oraz metabolizm stanowią więc dwa bardzo mocno połączone elementy. Wysiłek fizyczny przede wszystkim powoduje wzmożenie naszego trawienia, co doprowadzi do szybszego uwalniania niezbędnych dla naszego ustroju składników odżywczych z pożywienia. One natomiast są potrzebne nie tylko prawidłowego przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych naszego ustroju, ale i warunkują optymalną pracę naszej przemiany materii, co rzutuje na pracę wszystkich narządów i systemów w ludzkim organizmie. Nie bez powodu ruch określa się mianem fundamentu skutecznego odchudzania.


3. Dobrze zbilansowana dieta

Jak wiadomo, budowanie nowej sylwetki rozpoczyna się w kuchni, dlatego dieta stanowi podstawę prawidłowo działającego metabolizmu. Przyśpieszona przemiana materii jest uwarunkowana w dużej mierze przez nasze odżywianie i to, co jemy. Zdrowe i naturalne artykuły spożywcze dostarczają naszemu organizmowi o wiele więcej cennych składników odżywczych niż słone przekąski czy śmieciowe jedzenie typu fast food. Co więcej, są pozbawione szkodliwych konserwantów oraz chemicznych wypełniaczy, które z biegiem czasu będą rzutować na stan naszego zdrowia.


Pod hasłem: dobrze zbilansowana dieta kryje się tak naprawdę system żywieniowy polegający na spożywaniu odpowiednio wyliczonej ilości kalorii, jaka jest niezbędna naszemu organizmowi w ciągu dnia. Oznacza to, że spożywanie produktów o odpowiedniej gramaturze i dość równych odstępach czasu pomoże utrzymaniu prawidłowej wagi bądź skutecznie nasili procesy odchudzania. Również nasz metabolizm odniesie od tego wiele znaczących korzyści. Dzięki dostarczaniu ograniczonej ilości kalorii nasz ustrój będzie miał ograniczone zasoby energetyczne do przeprowadzenia niektórych procesów. Ów deficyt będzie natomiast pokrywał z tkanki tłuszczowej. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie tłuszcz stanowi magazyn energetyczny naszego ciała, który jest wykorzystywany

w sytuacjach zminimalizowanych możliwości. Można więc śmiało przyjąć, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest prawidłowo skomponowana

i dostosowana do naszych możliwości dieta.


4. Suplementy diety

Suplementy diety coraz częściej stanowią element większości kuracji odchudzających oraz treningów ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej. Czy ich stosowanie jednak ma znaczenie dla naszego metabolizmu? Oczywiście, że tak – lecz warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.


Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na skład preparatu, który mamy zamiar włączyć do naszej suplementacji. Większość suplementów diety wykorzystuje kofeinę, która jest naturalnym środkiem stymulującym

i zwiększającym naszą pobudliwość. Celem jej obecności jest wzrost intensywności i efektywności naszych ćwiczeń oraz nasilenie metabolizmu na proces spalania tkanki tłuszczowej. Dowodem tego mogą być profesjonalni zawodnicy, którzy niejednokrotnie podkreślają, iż filiżanka kawy jest bardzo dobrym sposobem na odchudzanie. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysokie dawki kofeiny mogą powodować pojawienie się objawów niepożądanych takich jak dekoncentracja, nadpobudliwość nerwowa czy zawroty głowy. Obecność takowych symptomów z pewnością nie będzie korzystna dla naszego organizmu oraz utrudni wykonanie treningu.


Oprócz kofeiny bardzo często można zaobserwować szereg innych składników, które niejednokrotnie są syntetycznymi związkami. Takie substancje mogą niekorzystnie działać na osoby nie mające wcześniej kontaktu z suplementami diety. Dlatego warto wybierać preparaty składające się tylko i wyłącznie z czynników o naturalnym pochodzeniu. Preparat Trizer posiada 15 związków, które dzięki organicznemu charakterowi zapewniają bezpieczne działanie oraz brak ryzyka występowania niekorzystnych oznak. Niewielki rozmiar tabletki ułatwia jego stosowanie, nie powoduje obciążenia żołądka oraz z pewnością znajdzie zastosowanie w trakcie odchudzania a dodatkowo producent zapewnia profesjonalną, indywidualną dietę układaną przez dietetyków - gratis.


Ostatnią i równie ważną właściwością preparatów odchudzających jest nasilenie ciepłoty naszego ciała. Ludzki organizm wykazuje zdolność do termogenezy, czyli utrzymania stałej temperatury ustroju. Suplementy diety ukierunkowane na redukcję tkanki tłuszczowej dzięki swoim składnikom winny ją zwiększać. Im wyższa temperatura, tym większe tempo pracy naszego metabolizmu. To z kolei spowoduje intensywniejszą pracę naszego organizmu do jej obniżenia poprzez wzmożenie potliwości i wzrost poboru energii z nagromadzonego tłuszczu. Istotną sprawą jest również to, by związki prowadzące do wzrostu temperatury naszego ciała charakteryzowały się organicznym pochodzeniem. Za przykład może posłużyć chociażby kapsaicyna, EGCG czy synefryna, które możemy znaleźć w suplemencie Trizer z firmy Fitlabs. Dobry suplement diety charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do innych preparatów na odchudzanie przyniesie efekty dopiero z czasem i nie gwałtownie. Ma to wielkie znaczenie dla naszego organizmu, który niezbyt dobrze reaguje na bardzo intensywne zmiany bądź nieoczekiwane efekty w krótkim czasie.

Plany dietetyczne i treningowe