Zadbaj o swoje zdrowie i oczyść płuca
Stres, zbyt wiele obowiązków w pracy i domu – znasz to z autopsji? Relaksuje cię przerwa na papierosa? W pracy fajnie jest się wyrwać na krótką przerwę z papierosem, by obgadać problemy? Zrób wiosenne porządki w swoim organizmie już dziś – odkurz płuca, a zobaczysz, że brak tytoniowego nałogu może być odprężający – chociażby finansowo. Nie wiesz, jak to zrobić? To proste!
SPIS TREŚCI :
4. Modelowanie prawidłowych nawyków
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Weź kartkę i długopis. Zastanów się, co chcesz sobie kupić w najbliższym czasie. Zapisz to po lewej stronie kartki, a po prawej zaznacz, ile papierosów/paczek wypalasz dziennie. Przyjmując, że paczka kosztuje mniej więcej 14 zł, oblicz, ile zaoszczędzisz, i sprawdź, co możesz kupić ze swojej listy po lewej stronie.
Jeżeli wynik puszczonych z dymem pieniędzy cię nie przekona, szukaj pomocy w mediach. Z pewnością codziennie korzystasz z internetu – poświęć chwilę i wpisz w wyszukiwarkę: choroby układu krwionośnego, choroby niedokrwienne mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, nowotwór płuc, nowotwór języka, krtani, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Zobacz, co grozi ci, jeżeli już dziś nie zaprzestaniesz tego tytoniowego nałogu.
Czy wiesz, że dym tytoniowy zawiera około 4000 związków chemicznych,
a 40 z nich jest rakotwórczych? (m.in. aceton, arsen – trutka na szczury, benzopiren – substancja rakotwórcza, chlorek winylu – substancja do produkcji plastiku, cyjanowodór – używany przez hitlerowców do mordowania w komorze gazowej, nikotyna – obkurcza naczynia krwionośne, i wiele, wiele innych, wejdź na: http://www.pomoc2002.pl/ i poczytaj o składzie papierosa).
Jeśli nie masz silnej woli i nie dasz rady rzucić palenia z dnia na dzień, spróbuj pomału wycofać się z uzależnienia. Nie wiesz, na czym to polega? To proste, np. jeśli palisz paczkę papierosów dziennie – dziś wypal pół i trzymaj się tego przez cały tydzień. W następnym tygodniu znowu zmniejsz liczbę wypalanych papierosów o połowę. Ani się obejrzysz, a natrętne myśli nie będą ci już dokuczać.
4. Modelowanie prawidłowych nawyków
Trudno jest odmówić sobie chociażby połowy wypalanych papierosów? Zmień nawyki, a odwrócisz swoją uwagę od uzależnienia. Rano, wychodząc z domu, lubisz sobie zapalić? Samo schowanie papierosów w inne miejsce wydłuży czas, w którym możesz po nie sięgnąć. Pamiętaj, odkurzasz organizm z nikotyny.
Nie masz się czego wstydzić, dziś palenie nie jest już na topie. Dzisiaj to zdrowy styl życia jest cool. Nie ociągaj się, ogłoś wszystkim, że postanowiłeś zrobić porządek z nałogiem i od dziś nie jesteś nim zainteresowany. Osoby ci bliskie z pewnością udzielą wsparcia i nie będą namawiać do palenia. Jeśli jednak nie zawsze będą pamiętały, że ty już nie palisz – zwróć im uwagę, jak szkodzą sobie i otoczeniu. Teraz ty bądź ich aniołem stróżem.
Kiedy już znasz skład papierosa, zastanów się, czy chcesz, by dzieci, twój partner życiowy mieli kontakt z tyloma substancjami chemicznymi na co dzień. Pamiętaj, że dym tytoniowy szkodzi nie tylko tobie, ale i twojemu otoczeniu.
Choroby dróg oddechowych, nowotwory, choroby układu krwionośnego zagrażają im w tym samym stopniu, co tobie. Im młodszy organizm, tym bardziej zagrożony na wpływy szkodliwych substancji. Niech troska o zdrowie będzie priorytetem w podjętym przez ciebie wyzwaniu. Wszystko zależy od ciebie – nowe życie jest w zasięgu twoich możliwości!