Kim jest optymista? To z pewnością osoba widząca świat przez różowe okulary. W dodatku ktoś taki łatwiej nawiązuje nowe znajomości, odnosi większe sukcesy zawodowe, więcej zarabia, mniej choruje, zakłada szczęśliwsze związki, częściej się uśmiecha oraz dłużej żyje. To chyba na tyle wystarczające powody, że warto zmienić swoje nastawienie, jeśli do tej pory było się jak typowy, ciągle narzekający pesymista. Pojawia się jednak pytanie: jak być optymistą?


SPIS TREŚCI:

1. Optymista – piękne są tylko chwile

2. Małe rzeczy, a cieszą

3. Złe myśli należy zwalczać

4. Lista pozytywów na koniec dnia

5. Tydzień bez zrzędzenia – to działa!

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.



1. Optymista – piękne są tylko chwile

"W życiu piękne są tylko chwile" - te słowa piosenki autorstwa nieżyjącego już Ryszarda Riedla, tak jak sam utwór, można uznać za ponadczasowe. Niestety, w tym miejscu rozczaruję zarówno tych, którzy liczą na to, że życie to pasmo ciągłych sukcesów, jak i tych, którzy uważają, że składa się ono

z nieustannych porażek.


Życie tak naprawdę nie rozpieszcza nikogo, ale niepoprawny optymista jest w stanie nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji znaleźć dobre strony. Dzięki temu nie łamie się on tak łatwo i idzie przez życie z podniesioną głową. Nic więc dziwnego, iż osoby mające pozytywne nastawienie do świata, o wiele łatwiej osiągają sukcesy oraz zapewniają sobie życiowe spełnienie.


Istotne jest również to, aby nie wracać myślami do przeszłości, która często niepotrzebnie wstrzymuje rozwój. Przeszłość najlepiej zostawić tam, gdzie jej miejsce, a więc za sobą. Należy mocno postawić na teraźniejszość i cieszyć się z tego, co już się posiada, starając się żyć każdego kolejnego dnia tak, aby zapewnić sobie możliwie najlepszą przyszłość. Samo myślenie

o przyszłości bez braku konsekwentnego działania może z kolei nieść rozczarowanie.


2. Małe rzeczy, a cieszą

Optymista to także osoba potrafiąca dostrzegać piękno w codziennych sytuacjach i czerpiąca szczęście z małych rzeczy. Oczekiwanie samych wielkich niespodzianek od życia może przynosić jedynie smutek, dlatego warto obrać inną drogę i cieszyć się zwykłymi, dobrymi gestami ze strony innych oraz małymi sukcesami.


Czasami dobre słowo usłyszane od jednego klienta jest więcej warte niż cierpkie uwagi dziesięciu innych osób, które mają skłonności do ciągłego narzekania na wszystkich wokół, tylko nie na siebie. Pochwała wymagającego szefa może znaczyć więcej niż złowrogie spojrzenia leniwych współpracowników.


Fabryka Siły Sklep

Plotki ze strony innych mogą być dowodem na to, że wyszło się przed szereg, a osoby o mniej ciekawym życiu po prostu za wszelką cenę chcą ściągnąć wybijającą się jednostkę w dół. Takich przykładów można podać setki! Codziennie trafia się więc masa pozytywnych sytuacji, których pesymista bądź realista nie są w stanie dostrzec.


3. Złe myśli należy zwalczać

Negatywne myślenie może odbić się na życiu. W związku z tym należy walczyć z tym głosem w głowie, który mówi, że nie da się rady, że to zbyt duże wyzwanie, że jest się za słabym, że co powiedzą inni itd.


W życiu należy kierować się marzeniami, które obrane w cele

z konsekwentnie realizowanym planem działania, mogą się bardzo szybko ziścić. Wystarczy tylko chcieć i nastawić się na ciężką pracę. Z kolei negatywne myśli należy wyeliminować, stosując np. afirmację, a więc powtarzanie kilka razy sformułowań, które mają utrwalić się w ludzkiej podświadomości.


Przykładowo, taką afirmacją może być powtarzanie słów:

– "ja jestem optymistą";

– "ja ciężko pracuję, aby być bogatym";

– "ja jestem panem swego losu".


Bardzo ważne jest, aby przed każdą wypowiedzią jednoznacznie wskazać osobę, do której się mówi bądź powtarza w myślach sformułowanie. Istotne więc będzie dodanie przed każdą wypowiedzią wyrazu "ja".


4. Lista pozytywów na koniec dnia

Dodać otuchy można sobie również w inny sposób. Codziennie wieczorem przed zaśnięciem warto dla pokrzepienia serca zrobić sobie listę pozytywnych rzeczy, jakie spotkały nas w ciągu całego dnia.


Przy tworzeniu listy warto zwrócić uwagę nie tylko na same, nawet najmniejsze pozytywy, ale również wypisać rzeczy, które można było wykonać lepiej. Warto wyciągać pozytywne wnioski na przyszłość nawet

z przykrych wydarzeń, jak utrata pracy czy rozstanie po wieloletnim związku.


Tworzenie listy ma na celu uzmysłowienie, iż życie nie jest takie złe i nawet najbardziej męczący dzień tak naprawdę wniósł coś dobrego. Optymista świetnie to widzi, dlatego też uśmiech i pozytywne nastawienie są w jego życiu wszechobecne.


5. Tydzień bez zrzędzenia – to działa!

Jeśli nadal podchodzisz sceptycznie do siły, jaką niesie pozytywne myślenie, zafunduj sobie tydzień bez narzekania. Nie jest to proste zadanie, ale na przestrzeni siedmiu dni, starając się zatrzymać negatywne myśli, narzekanie, ocenianie innych i wszystko, co wywołuje negatywne emocje, zobaczysz, jak komfort życia może się poprawić.


Warto zmienić swoje życie na lepsze już dziś. Podejmij wyzwanie tygodnia bez narzekania i zobacz, jak zmieniła się twoja codzienność. Poczuj, jak możesz być szczęśliwszy, wprowadzając tylko kosmetyczne zmiany!


Czy po przeczytaniu tego artykułu masz jeszcze jakieś wątpliwości, co do tego, dlaczego warto być optymistą?