Jak wybrać dobry laptop?
Pragniesz kupić nowy laptop. Stary to same problemy – nie działa klawiatura, bo niestety wylałeś na niego przypadkiem kubek kawy. Poza tym zalany laptop sam się wyłącza, gdy pracujesz nad ważnymi dokumentami do firmy. Złośliwość rzeczy martwych, na to nic się nie poradzi – jedyne rozwiązanie to zakup nowego przenośnego komputera. Jaki laptop wybrać? Co jest najważniejsze w laptopie i na co się patrzeć podczas zakupu? O tym poniżej.
SPIS TREŚCI:
1. Dobry laptop do gier czy coś innego?
2. Patrz na procesor oraz pamięć RAM – to ważne
3. Jaki wybierasz ekran laptopa? Wielkość matrycy ma znaczenie
4. Biały laptop czy czarny? Dla wielu osób kolor jest istotny
5. Cena sprzętu to również ważny determinant przy zakupie
6. Czy opłaca się kupować używany sprzęt?
7. Na co dodatkowo zwrócić uwagę?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Dobry laptop do gier czy coś innego?
Pierwszy krok przy zakupie nowego laptopa powinien dotyczyć jego przeznaczenia. Innymi słowy należy uwzględnić wszystko to, do czego sprzęt będzie najczęściej wykorzystywany – czy będzie to sprzęt typowo dla graczy i ma zapewnić długą oraz wydajną rozrywkę czy raczej mobilny komputer dla osoby, która lubi mieć zawsze i wszędzie kontakt z wirtualną społecznością.
Od przeznaczenia komputera zależy tak naprawdę wiele ważnych wytycznych. Przykładowo komputer do gier wymaga bardziej wydajnego procesora oraz karty graficznej, wskazany byłby także większy ekran oraz designerska podświetlana rozbudowana o dodatkowe przyciski dla graczy klawiatura. Należy wziąć pod uwagę również to, że lepsza jakość to większe koszty zakupu.
Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia na wstępie – przy wyborze laptopów nie należy kierować się marką. Przykładowo utarło się, że najlepsze na rynku są produktu spod logo ASUS oraz Lenovo, a słabsze i tańsze są produkty marki TOSHIBA. Nie ma to wiele wspólnego z prawdą, gdyż podzespoły są zazwyczaj podobne i należy w wyborze kierować się danymi technicznymi, a nie logiem.
Poza tym warto poznać trzy podstawowe rodzaje laptopów:
– netbook – jak sama nazwa wskazuje jest to komputerów głównie do przeglądania internetu, przez to ma słabsze parametry;
– laptop – tradycyjny sprzęt, z napędem do płyt, w zależności od przeznaczenia można wybrać laptopy o słabszych bądź mocniejszych parametrach;
– ultrabook – łączy w sobie wygodę oraz wydajność – ultrabook jest sprzętem o dobrych osiągach, a przy tym zapewnia mobilność dzięki lekkości, gdyż rozmiary zbliżony jest do tradycyjnego laptopa w zakresie 15–17”;
– laptop 2w1 – posiada on odłączany dotykowy ekran, z którego można pod demontażu korzystać identycznie jak z tabletu. Świetnie sprawdza się w przypadku osób, które na co dzień korzystają z systemu Windows 8.
2. Patrz na procesor oraz pamięć RAM – to ważne
Dwie najważniejsze składowe laptopa to procesor oraz karta graficzna. Bez nich niemożliwa byłaby wydajna praca komputera przenośnego.
Zdecydowanie najważniejszym punktem, który odpowiada za sprawność całego systemu, jest procesor. To w tym miejscu wszystkie dane zostają przeliczane i trafiają na ekran monitora. W laptopach najczęściej można spotkać procesory dwu- oraz czterordzeniowe. Na rynku można również rzadziej spotkać laptopy z procesorami trzy- bądź nawet sześcio-rdzeniowymi. Analogicznie im więcej rdzeni w laptopie, tym jest on bardziej wydajny. Ponadto bardzo ważne są gigaherce (GHz). Oczywiście czym większe wartość GHz, tym komputer działa szybciej i nie będzie dla niego problemem poradzenie sobie z programem do obróbki graficznej czy nową grą.
Wymagane minimum to 2 GB pamięci RAM, ale komfortowe korzystanie z nowego sprzętu zapewnia już 3 GB pamięci RAM. Można również spotkać wersje bardziej rozbudowane wynoszące nawet 4 czy 6 GB, aczkolwiek za tym będzie również w parze szła wyższa cena. Warto pamiętać również o tym, że pamięć RAM można samemu zwiększyć i będzie to z pewnością tańsze rozwiązanie niż zakup lepiej wyposażonego komputera. Więcej pamięci RAM to również szybsze działanie.
Obecnie standardem jest już pamięć podręczna Cache – jej obecność dodatkowo odciąża procesora i zapewnia sprawniejsze funkcjonowanie sprzętu.
3. Jaki wybierasz ekran laptopa? Wielkość matrycy ma znaczenie
Wielkość matrycy jest ściśle powiązana z przeznaczenie komputera. Przykładowo laptop z matrycą 17” czy 20” idealnie sprawdzi się w przy-padku osób, które zakupują sprzęt z myślą o grach komputerowych, obróbce graficznej czy tworzeniu fotografii oraz filmów. Jest to idealne rozwiązanie do małego biura, aczkolwiek większa przekątna matrycy ogranicza czas pracy na jednym ładowaniu baterii.
Dla osób, które cenią sobie komfort pracy i wygodę, najlepszym rozwiązaniem będzie laptop 15”. Jest on lżejszy oraz bardziej wygodny podczas transportu, więc można z niego korzystać również poza domem.
Z kolei klienci ceniący sobie wygodę mogą zdecydować się sprzęt 12” – tak małogabarytowe oraz lekkie urządzenie można ze sobą zabrać dosłownie wszędzie.
Warto pamiętać o tym, iż klawiatura do laptopa jest tych samych rozmiarów co ekran. W przypadku, gdy dojdzie do zalania sprzętu konieczna może być wymiana klawiatury w laptopie bądź zakup sprzętu zewnętrznego, który można podłączyć do urządzenia za pomocą wejścia USB bądź bluetooth.
4. Biały laptop czy czarny? Dla wielu osób kolor jest istotny
Pragniesz kupić przenośny komputer swojej dziewczynie? Pamiętaj, że dla kobiet ogromne znaczenie ma kolor. Z pewnością odpowiadają barwy mdłe jak brązy czy szary kolor. Dylemat pojawia się między dobrze wyglądającym biały a głęboką czernią. Warto w tym przypadku przekonać kobietę, że lepszym rozwiązaniem jest laptop w kolorze ciemnym, gdyż nie widać na nim odcisków palców etc.
5. Cena sprzętu to również ważny determinant przy zakupie
Przy zakupie decydujące mogą okazać się ceny laptopów. Oczywiście czym sprzęt lepszy, tym więcej należy za niego zapłacić. Przykładowo dobre biurowe komputery zapewniające pełnię możliwości z procesorami Intela i7 bądź i5 zapewniają komfort użytkowania, lecz najlepsze sprzętu potrafią kosztować nawet grubo ponad 3000 złotych.
Do domowego użytku, a więc do przyglądania internetu, przeglądania oraz podstawowej obróbki zdjęć, niezaawansowanych graficznie gier czy pisania dokumentów wystarczy słabszy komputer, który można już zakupić za 1200–1500 złotych.
6. Czy opłaca się kupować używany sprzęt?
Kupno używanego laptopa to z całą pewnością oszczędność, lecz taki sprzęt warto poddać podstawowym czynnościom – jak formatowanie dysku oraz czyszczenie wewnątrz urządzenia. Jeżeli nie wie się, jak sformatować laptopa bądź jak wyczyścić laptopa – to można go zawsze oddać do zaufanego informatyka bądź salonu ze sprzętem elektronicznym.
Z czasem sprzęt staje się ponadto coraz mniej wydajny i może dochodzić do przegrzewania się. W celu lepszego chłodzenia niezbędna może być chłodząca podstawka pod laptopa. Wystarczy podłączyć ją pod wejście USB, aby urządzenie chłodzące rozpoczęło swoją pracę.
Jeżeli jednak celem zakupu jest nowszy i lepszy sprzęt, to zawsze można wziąć laptop na raty.
7. Na co dodatkowo zwrócić uwagę?
Oczywiście wszystkie informacje ujęte powyżej są ważne, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na dodatkowe rzeczy w swoim laptopie, tj.:
System operacyjny
Najpopularniejszy jest oczywiście system Windows. Wiele osób chwali sobie również korzystanie z produktu Linux, aczkolwiek niektóre programy, aby poprawnie na nim działały, wymagają emulatora. Dodatkową zaletą jest także to, iż na ten system nie ma wirusa w przeciwieństwie do Windows, gdzie jeden trojan może zaważyć o działaniu całego sprzętu.
Mniej popularne w Polsce, ale chwalone są również systemy Chrome znajdujące się na Chromebookach oraz system OS X charakterystyczny dla produktów marki Apple.
Wejście USB
Obecnie coraz mniej popularne jest tradycyjne wejście USB 2.0. Większość nowszych laptopów posiada już nowocześniejsze wejście USB 3.0, które zapewnia szybszą transmisję danych. Warto szukać sprzętu mającego w sobie oba rodzaje wejść USB.
Nośnik danych
Najpopularniejszy jest tradycyjny dysk twardy HDD, zapewnia on największą pojemność, aczkolwiek nie jest to jedynie rozwiązanie, z jakim można się spotkać w laptopach. Wiele komputerów 2w1 posiada mniejsze pod względem pojemności danych, ale za to sprawniej działające dyski SSD bądź dyski. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które korzystają jedynie z in-ternetu bądź większość danych przechowują na zewnętrznym nośniku w po-staci zewnętrznego dysku twardego bądź pendrive.
Na rynku można również spotkać laptopy wyposażone zarówno w dysk HDD, jak też dysk SSD. Na dysku HDD zazwyczaj znajdują się system operacyjny oraz większe pliki, zaś na dysku SSD warto trzymać ważne dokumenty, gdyż jest on mniej podatny na uszkodzenia.
Typ matrycy
Podstawowe wyróżnienie to podział na matrycę IPS oraz matrycę podświetlaną za pomocą technologii LED. Pierwsze rozwiązanie zapewnia lepsze kolory i jest to obecnie najbardziej chwalone na rynku ze względu na duży kąt widzenia, zaś z kolei technologia LED potrzebuje mniej energii do pracy, więc zapewnia dłuższą pracę na jednym ładowaniu baterii.
Dodatkowo matryce dzielą się na błyszczące oraz matowe. Różnica jest jedna – matowe mają nieco bledszą paletę kolorów, ale za to praca w nasło-necznionym pomieszczeniu nie jest problemem. Z kolei matryca błyszcząca odbija promienie słoneczne, co może utrudniać pracę np. w ciągu dnia, gdy słońca wpada przez okno wprost na ekran laptopa.
W komputerach przenośnych typu 2w1 wyróżnia się ekran dotykowy. Jest to ostatni hit, choć w ogólnych danych dotyczących sprzedaży laptopów te
z dotykowym ekranem stanowią zaledwie marne 10% całości. Oznacza to również to, iż większość użytkowników nadal woli system Windows 7 niż Windows 8. Rozwiązaniem może okazać się najnowsza wersja z cyferką 10 na końcu, która łączy w sobie zalety pierwszej oraz drugiej opcji.
Rozdzielczość wyświetlacza
Im większa rozdzielczość tym dokładniejszy obraz widziany na ekranie. Jest to również powiązane z wielkością matrycy. Komputery o większym ekranie zazwyczaj mają również większą rozdzielczość. Nie jest to jednak wymierna składowa możliwości komputera, gdyż w wielu przypadkach piksele są upychane wręcz na siłę i pomimo stosunkowo dużej rozdzielczości obraz wcale nie jest lepszy.
Jak widać, wszystko ma swoje granice, choć prawdopodobnie technologia
i na ten problem znajdzie swoje rozwiązanie.