Bezpieczna jazda autem – zasady
Bezpieczeństwo w samochodzie podczas podróży to podstawa. Jeden nieostrożny lub nieprzemyślany manewr może prowadzić do nieodwracalnych w skutkach szkód. Prowadząc samochód, musisz myśleć o zdrowiu i życiu swoim, współpasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. Żaden samochód nie jest w 100% bezpieczny, a wypadek samochodowy może zdarzyć się każdemu kierowcy!
SPIS TREŚCI:
1. Bezpieczna podróż zaczyna się jeszcze przed odpaleniem silnika
3. Staraj się myśleć również za innych użytkowników ruchu
4. Jeśli nie jesteś pewien jakiegoś manewru, to go nie wykonuj
5. Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
6. Jeśli jesteś zmęczony, to odpocznij
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Bezpieczna podróż zaczyna się jeszcze przed odpaleniem silnika
O bezpieczeństwo na drodze należy zadbać jeszcze przed przekręceniem kluczyka w stacyjce samochodu. Należy sprawdzić przede wszystkim to, czy opony są odpowiednio napompowane, czy w zbiornikach znajduje się odpowiednia ilość płynu chłodniczego oraz oleju napędowego. Brak któregoś z powyższych płynów może prowadzić nie tyle do wypadku, co do uszkodzenia silnika, a to z kolei będzie kosztowało kierowcę niemałe pieniądze.
Warto zadbać również o to, aby zabrać wszystko, co może być niezbędne w czasie podróży. Obowiązkowo należy sprawdzić, czy w aucie znajduje się trójkąt ostrzegawczy, lewarek, komplet niezbędnych narzędzi naprawczych, koło zapasowe (ewentualnie koło dojazdowe) oraz apteczka samochodowa.
Na dłuższą podróż warto zabrać GPS, ładowarkę samochodową do telefonu (ewentualnie power bank) bądź do laptopa. W przypadku, gdy nawigacja zawiedzie, przyda się mapa samochodowa.
Niezbędny może okazać się także zapas gotówki m.in. na dodatkowe tankowanie auta. Zabierz w podróż kanapki i wodę to picia - zminimalizujesz wydatki i zjesz zdrowiej niż na stacji benzynowej. Jeśli autem przemieszczać będzie się również dziecko, niezbędny jest fotelik samochodowy.
W czasie jazdy autem ważne jest, aby niepotrzebnie nie rozpraszać swojej uwagi, która powinna być skupiona na tym, co dzieje się na drodze. Dobry kierowca musi mieć oczy dookoła głowy. Powinien nieustannie monitorować nie tylko to, co dzieje się przed jego autem i czy jakieś zwierzę bądź człowiek nie zbliża się do jezdni, ale również to, co dzieje się za jego autem.
Bardzo ważne jest, aby zachowywać stosowną odległość od innych użytkowników ruchu i przestrzegać przepisów.
3. Staraj się myśleć również za innych użytkowników ruchu
Bezpieczna jazda autem nierozerwalnie powiązana jest z umiejętnością kreatywnego myślenia. Kierowca powinien myśleć nie tylko za siebie, ale również starać się przewidywać wydarzenia na drodze, np. zwolnić, gdy inny kierowca, pomimo braku pierwszeństwa, zbyt szybko zbliża się do skrzyżowania bądź gdy grupka dzieci znajduje się przy przejściu dla pieszych.
Szczególną uwagę należy zachować w momencie, gdy warunki atmosferyczne nie są korzystne dla bezpiecznej jazdy autem. Śliska jezdnia może prowadzić do wielu kolizji, a mgła spowoduje, że samochody nadjeżdżające z naprzeciwka mogą być gorzej widoczne. Latem niezbędne są okulary przeciwsłoneczne.
4. Jeśli nie jesteś pewien jakiegoś manewru, to go nie wykonuj
Prosta i jasna zasada - gdy nie jest się pewnym manewru, to lepiej go nie wykonywać. Jeśli sytuacja jest niesprzyjająca, warto poczekać na bardziej dogodne warunki i wykonać manewr bezpiecznie. Nie ma nic gorszego niż brawurowa jazda autem i szybka jazda po terenie zabudowanym.
5. Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
Rozmowa przez telefon w czasie jazdy nie tylko może skutkować wysokim mandatem, ale jest przyczyną niedostatecznego skupienia kierowcy na trasie. Ograniczenie uwagi w czasie jazdy automatycznie sprawia, iż nawet prosta droga może stać się niebezpieczna.
Warto zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący. Wówczas nie tylko będzie można przeprowadzać rozmowy telefoniczne bez obaw o mandat, ale sama uwaga nadal będzie skupiona na drodze.
6. Jeśli jesteś zmęczony, to odpocznij
Długie podróże mogą być wyczerpujące. Raz na jakiś czas warto zrobić sobie postój, aby coś zjeść, uzupełnić płyny, skorzystać z toalety i przede wszystkim odpocząć. Nie warto narażać zdrowia, a nawet życia, tylko po to, aby szybciej dotrzeć do celu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku, gdy kierowca odczuwa senność. Jest to odpowiedni moment, aby zrobić sobie przerwę na drzemkę lub oddać kierownicę w ręce wypoczętego pasażera, który posiada prawo jazdy.