5 mitów na temat papierosów
Część osób zaczyna swój dzień od kawy i papierosa. Kofeina i tytoń to dwa „pobudzacze”, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wstać wcześniej do pracy, a czas snu jest zbyt krótki. Jak palić papierosy? Najlepiej w ogóle ich nie palić, każdy o tym wie. Dlaczego tak duża część społeczeństwa pali papierosy? Przecież każdy wie, że są szkodliwe.
SPIS TREŚCI:
1. Papieros dziennie to nie nałóg
2. Palenie papierosów pomaga w odchudzaniu
3. Papierosy łagodzą stres
4. E-papierosy nie są szkodliwe
5. I tak szkodzę tylko sobie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Papieros dziennie to nie nałóg
Jeden papieros podczas zakrapianej imprezy trudno nazwać nałogiem.
Z całą pewnością nie wpływa to dobrze na nasze zdrowie. Zwłaszcza że
w ten sposób dostarczamy szkodliwych substancji do własnego organizmu. Lepiej więc z tego zrezygnować.
Z kolei regularne popalanie, chociaż jednego papierosa, dla wielu osób jest znakomitym sposobem na odprężenie podczas przerwy w pracy lub redukcję stresu po ciężkim dniu. Niestety, w ten sposób ludzki organizm uzależnia się od nikotyny. Podobnie ma się sprawa w przypadku narkotyków i alkoholu. Tak naprawdę nie liczy się ilość przyjmowanych specyfików,
a ich regularność. W związku z tym regularne wypalanie nawet jednego papierosa sprawia, że palenie papierosów staje się nałogiem.
2. Palenie papierosów pomaga w odchudzaniu
To nieprawda. Wśród palaczy można spotkać zarówno osoby bardzo chude, jak i otyłe. Wiele osób, które próbowało uporać się z nałogiem, zwraca uwagę na istotny szczegół. W momencie rzucania palenia mózg cierpi z powodu niedoboru nikotyny. Kiedy nie można sięgnąć po kolejnego papierosa, najczęściej wyciąga się rękę po słodycze, za pomocą których skutecznie oszukuje się mózg. Może to być powód przybrania na wadze.
Szczególnie wtedy, kiedy walczymy z nałogiem, jedzenie zaczyna smakować lepiej. Dzieje się tak, ponieważ wyostrzeniu ulegają zmysły smaku i węchu. W związku z tym idealnym rozwiązaniem dla osób rzucających palenie jest spożywanie potraw niskokalorycznych z dużą ilością warzyw.
3. Papierosy łagodzą stres
Palacze sięgają po papierosy w sytuacjach stresogennych. Ich zdaniem takie zachowanie pomaga się odstresować. Czy faktycznie tak jest? Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, palenie nie jest czynnikiem, który łagodzi stres.
Pod lupę należy wziąć nikotynę. Jej spadek powoduje uczucie głodu nikotynowego. Zapalenie papierosa pomaga temu zapobiec. Osoba, która zapali papierosa, staje się momentalnie szczęśliwsza i bardziej pobudzona. Zachowanie to można porównać do postawy osób ze zdiagnozowaną nerwicą. Osoby te w sytuacjach wywołujących stres mogą zachowywać się w różny sposób. Jedne będą przestępować z nogi na nogę, inne nerwowo mrugać powiekami, a jeszcze inne sięgną po papierosa.
4. E-papierosy nie są szkodliwe
Wiele osób uważa, że tak nie jest. Są jednak w błędzie. Przez wiele lat uważano, że e-papierosy stanowią ratunek dla osób, które chcą palić i chcą robić to zdrowo. Jak dowodzą naukowe badania, substancje, które znajdują się w odpowiednikach tradycyjnego papierosa, nie są zdrowe.
Podczas zaciągania się popularną „e-fajką” również wprowadzane są do organizmu niebezpieczne substancje. Czy e-papierosy są szkodliwe? Tak, papierosy elektryczne są szkodliwe. Potwierdzają to liczne badania naukowe.
5. I tak szkodzę tylko sobie
Również i te osoby, które uważają, że skutki palenia papierosów dotykają wyłącznie ich samych, są w błędzie. Narażone są także osoby z najbliższego środowiska palacza. Bez znaczenia jest to, czy pali się papierosy mentolowe, light czy inne papierosy smakowe. „Tykającą bombą” są także tanie papierosy zza wschodniej granicy. Tak zwane „ruskie papierosy” są niedrogie, ale za to niezwykle szkodliwe. Można pokusić się o stwierdzenie, że szkodzą bardzie niż te, które można kupić praktycznie w każdym kiosku.
Nieważny jest rodzaj papierosów. Palenie szkodzi zarówno palaczowi, jak i innym osobom. Dym papierosowy zawiera w sobie wiele niebezpiecznych, rakotwórczych substancji. Są one absorbowane z dymem nawet przez osoby, które na co dzień nie palą.