Wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem życia coraz częściej pojawiają się praktyki żywieniowe, które wywołują wiele dyskusji. Jedną z nich są posty i głodówki. Niektórzy uważają je za skuteczne narzędzie wspierające zdrowie i kontrolę masy ciała, podczas gdy inni kwestionują ich sens oraz wpływ na organizm. W obliczu tych różnic warto przyjrzeć się dokładniej zarówno potencjalnym korzyściom, jak i zagrożeniom związanym z ich stosowaniem, aby móc podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest głodówka

2. Rodzaje głodówek

3. Wpływ restrykcyjnych głodówek na zdrowie

4. Głodówki w leczeniu otyłości

 

 

1. Czym jest głodówka
Głodówka, zamiennie nazywana postem, to praktyka żywieniowa polegająca na świadomym ograniczaniu spożycia pokarmów przez określony czas. Głodówki mogą przyjmować różne formy. W zależności od indywidualnych preferencji i celów mogą oznaczać np. całkowite powstrzymanie się od spożywania pokarmów (głodówka całkowita), spożywanie tylko płynów (np. wody, herbaty) lub ograniczenie spożycia pokarmów do bardzo niskiej kaloryczności (np. głodówka warzywna).

 

Posty mogą być stosowane z różnych powodów, w tym w celach zdrowotnych, duchowych, jako forma oczyszczania organizmu, a także w kontekście diet odchudzających (A. Attinà i wsp. 2021).

 

2. Rodzaje głodówek
Głodówka lecznicza
Głodówka lecznicza, znana również jako terapeutyczna, to praktyka polegająca na ograniczeniu spożywania pokarmów przez określony czas lub całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia w celu poprawy zdrowia lub leczenia pewnych schorzeń. Na ten moment nie ma jednak żadnych badań naukowych potwierdzających zasadność stosowania głodówek „leczniczych” i żadne towarzystwa naukowe nie rekomendują ich wprowadzania.

 

Post przerywany
W ostatnich latach post przerywany (ang. intermittent fasting, IF) cieszy się ogromną popularnością. Jest to metoda stosowana głównie w celu redukcji masy ciała. Polega na cyklicznym przeplataniu okresów spożywania pokarmu z okresami głodówki.


Wyróżnia się kilka rodzajów:
– okno żywieniowe – zakłada określony czas, w którym dana osoba ma możliwość spożywania posiłków. Dla przykładu – w popularnym schemacie 16/8 okno żywieniowe obejmuje 8 godzin, podczas których można jeść. Pozostałe 16 godzin to okres postu;
– post całodniowy – rodzaj diety, która obejmuje kilkudniowe okresy jedzenia przeplatane jednym lub dwoma dniami postu lub ograniczonego spożycia kilokalorii;
– post naprzemienny – jednego dnia nie wprowadza się żadnych restrykcji, a następnego ogranicza spożycie kilokalorii lub przechodzi na post całkowity (I. Vasim, C.N. Majeed, M.D. DeBoer 2022). Fabryka Siły Sklep

 

3. Wpływ restrykcyjnych głodówek na zdrowie
Najbardziej oczywistym skutkiem głodówki jest utrata kilogramów. Rzeczywiście, ścisły post wiąże się z bardzo szybkimi efektami. W ciągu tygodnia można stracić nawet do 5% masy ciała. Tak naprawdę nie dochodzi jednak do realnego spalania tkanki tłuszczowej w tak dużym stopniu. Większość tych kilogramów to woda i glikogen, które po powrocie do zwyczajowego sposobu żywienia zostaną odzyskane. Warto również podkreślić, że spożywanie nieodpowiedniej liczby kilokalorii wiąże się także ze zmęczeniem i osłabieniem organizmu, co znacząco obniża poziom aktywności fizycznej. W efekcie po dłuższym czasie dochodzi do utraty tkanki mięśniowej i tym samym obniżenia tempa metabolizmu i podstawowej przemiany materii.

 

Podczas stosowania głodówki dochodzi do wielu zmian metabolicznych. Ponieważ brakuje głównego źródła energii, jakim są węglowodany, organizm zaczyna czerpać ją z białek i tłuszczów, które są elementami budulcowymi wszystkich narządów. Pierwszym objawem jest spadek stężenia glukozy we krwi objawiający się wilczym głodem, osłabieniem, drżeniem mięśni, kołataniem serca, a nawet omdleniami.

 

Przy dłuższym stosowaniu negatywne skutki są znacznie poważniejsze. Mogą pojawić się niedobory witamin i składników mineralnych, a w konsekwencji m.in. obniżenie odporności organizmu, utrata masy kostnej, upośledzenie funkcjonowania nerek i wątroby, zaburzenia gospodarki hormonalnej, obrzęki, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia trawienia, dna moczanowa i wiele innych (F. Wilhelmi de Toledo i wsp. 2020).

 

Niektóre badania pokazują, że jednorazowa głodówka, trwająca nie więcej niż 7 dni, może wiązać się z pewnymi korzyściami dla zdrowia, ale nie można na ich podstawie wyciągnąć konkretnych wniosków, ponieważ były to pojedyncze obserwacje przeprowadzone na niewielkich grupach.

 

Zdrowie psychiczne
Głodówki mogą mieć zróżnicowany wpływ na zdrowie psychiczne. Dla niektórych osób mogą być źródłem stresu i napięcia, zwłaszcza jeśli prowadzone są w sposób ekstremalny lub długotrwały. Ciągłe myślenie o jedzeniu, kontrolowanie spożycia kilokalorii i obawy związane z utratą masy ciała mogą prowadzić do wzrostu stresu i napięcia psychicznego, a w niektórych przypadkach nawet do rozwinięcia zaburzeń odżywiania.

Ponadto głodówki mogą wpływać na nastrój i emocje. Wiele osób stosujących post doświadcza uczucia irytacji, złości, smutku lub lęku w związku z uczuciem głodu. Jednakże u niektórych głodówki mogą także wywoływać uczucie euforii lub poczucie kontroli nad własnym ciałem.

Niektórzy doświadczają także zmienności nastrojów podczas głodówki, co może prowadzić do wahania między uczuciem euforii a poczuciem zniechęcenia lub przygnębienia. Długotrwałe stosowanie głodówek, zwłaszcza w sposób ekstremalny, może zwiększać ryzyko rozwoju depresji i innych zaburzeń psychicznych. Ograniczanie spożycia kilokalorii może prowadzić do niedoboru składników odżywczych i zaburzeń hormonalnych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne (Y. Wang, R. Wu 2022).

 

Co z postem przerywanym?
W przeciwieństwie do ścisłych głodówek post przerywany może niekiedy okazać się dietą całkiem korzystną dla zdrowia. Badania jasno pokazują, że metoda ta przyczynia się do umiarkowanej utraty masy ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu tzw. złego cholesterolu LDL, triglicerydów, poziomu glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej oraz do zwiększenia insulinowrażliwości tkanek.

 

Należy jednak podkreślić, że post przerywany w porównaniu ze zwykłą, zdrową dietą redukcyjną nie wykazuje lepszych efektów. Utrata masy ciała wynika z większej kontroli diety i z wygenerowania deficytu energetycznego dzięki zmniejszeniu liczby spożywanych kilokalorii. Co więcej, post przerywany nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przez osoby cierpiące na zaburzenia gospodarki węglowodanowej czy zaburzenia odżywiania (D.K. Song, Y.W. Kim 2023).

 

4. Głodówki w leczeniu otyłości
Głodówki są często postrzegane jako metoda leczenia otyłości ze względu na ich potencjalny wpływ na utratę masy ciała. W rzeczywistości jednak ich skuteczność w długoterminowym ujęciu jest ograniczona, a potencjalne korzyści muszą być zrównoważone z ryzykiem dla zdrowia.

 

Należy pamiętać, że głodówka nie uczy zdrowego podejścia do żywienia, a po jej zakończeniu często dochodzi do powrotu do dawnych nawyków i ponownego przybrania na masie ciała. Zamiast głodówek skuteczne leczenie otyłości zazwyczaj obejmuje zmiany stylu życia takie jak zrównoważona dieta o odpowiednich proporcjach makroskładników i kilokalorii, regularna aktywność fizyczna oraz wsparcie psychologiczne i edukacyjne. Włączenie tych elementów może pomóc w utracie masy ciała w sposób zdrowy i zrównoważony oraz zmniejszyć ryzyko powrotu do nadwagi w przyszłości.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Attinà A. et al., Fasting: How to Guide, „Nutrients” 2021, 13(5), 1570.
Cybulska C., Marcinkowska E., Grzymisławski M., Głodowanie z wyboru – konsekwencje zdrowotne, „Varia Medica” 2018, 2(3), 181–186.
Li C. et al., Metabolic and psychological response to 7-day fasting in obese patients with and without metabolic syndrome, „Forschende Komplementärmedizin” 2013, 20(6), 413–420.
Song D.K., Kim Y.W., Beneficial effects of intermittent fasting: a narrative review, „Journal of Yeungnam Medical Science” 2023, 40(1), 4–11.
Vasim I., Majeed C.N., DeBoer M.D., Intermittent Fasting and Metabolic Health, „Nutrients”, 2022, 14(3), 631.
Wang Y., Wu R., The Effect of Fasting on Human Metabolism and Psychological Health, „Disease Markers” 2022, 5653739.
Wilhelmi de Toledo F. et al., Unravelling the health effects of fasting: a long road from obesity treatment to healthy life span increase and improved cognition, „Annals of Medicine” 2020, 52(5), 147–161.