Lucky iron fish – sposób na walkę z anemią
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na niedobór żelaza dostarczanego z pożywienia może cierpieć ok. 2 mld ludzi na całym świecie. Deficyt tego cennego składnika mineralnego stanowi poważny globalny problem, szczególnie wśród ludności zamieszkującej kraje Trzeciego Świata. Kanadyjscy naukowcy zaniepokojeni tym stanem rzeczy wynaleźli tani i skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu – to lucky iron fish. Według badaczy wynalazek ten może skutecznie zwalczyć anemię, która wiąże się głównie z deficytem żelaza.
SPIS TREŚCI:
2. Lucky iron fish – sposób na walkę z anemią
3. Zastosowanie żelaznej rybki w żywieniu
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Problem niedoboru żelaza
Żelazo stanowi jeden z niezwykle cennych mikroelementów, ważnych dla naszego zdrowia. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek i narządów. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć żelaza, dlatego też konieczne jest dostarczanie tego pierwiastka z codzienną dietą. Zaburzenia wchłaniania żelaza lub jego zbyt niska podaż z pożywieniem przyczyniają się do zubożenia zapasów tego składnika w naszym organizmie. Do częstych symptomów niedoboru żelaza należą osłabienie mięśni, senność, bóle głowy, nadmierne zmęczenie, trudności w zapamiętywaniu, bladość skóry i warg, łamliwość włosów i paznokci, słabszy rozwój psychiczny u dzieci, zmniejszona odporność czy ograniczony wzrost. Wśród poważniejszych skutków zbyt niskiej podaży żelaza wymienia się anemię, czyli niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Jak już wspomniano na wstępie, niedokrwistość dotyczy ok. 2 mld ludzi na świecie. Anemia to problem występujący zarówno w krajach rozwijających się, jak i zaawansowanych cywilizacyjnie. Jednak największy odsetek chorych stwierdza się w krajach słabo rozwiniętych, wynosi on 30–70% i jest związany głównie z niedoborami pokarmowymi. Wśród najbardziej narażonych na deficyt żelaza wymienia się kobiety, zwłaszcza przy obfitych cyklach menstruacyjnych i w czasie ciąży, dzieci i młodzież w okresie wzrostu, osoby z częstymi krwawieniami, przewlekłymi stanami zapalnymi czy nowotworami, osoby z upośledzonym wchłanianiem żelaza, sportowców, wegan, wegetarian, osoby stosujące diety nieprawidłowo zbilansowane i odżywiające się monotonnie.
2. Lucky iron fish – sposób na walkę z anemią
Problem niedokrwistości z niedoboru żelaza, który jest powszechny w krajach słabo rozwiniętych, wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Faktem tym zaniepokoili się naukowcy z Kanady, którzy zaczęli szukać taniego, a zarazem skutecznego sposobu na zwalczenie anemii. W rejonach dotkniętych biedą, takich jak Kambodża, zakup suplementów diety zawierających żelazo jest zbyt kosztowny, nie wspominając o małej dostępności tego typu preparatów. Wynaleziono zatem inny sposób – kawałek żelaza w kształcie ryby, nazywany lucky iron fish. Pomysłodawca tego wynalazku dr Christopher Charles nadał żelazu formę rybki, gdyż według mieszkańców Kambodży przynosi ona szczęście.
Badania kliniczne przeprowadzone przez naukowców i niezależne firmy wykazały, że stosowanie żelaznej rybki minimum 3 razy w tygodniu przez 3–12 miesięcy pozwoliło obniżyć liczbę klinicznych przypadków anemii w Kambodży nawet o połowę. Według badaczy stosowanie żelaznej rybki w sposób prawidłowy nie przynosi skutków ubocznych. Ponadto pozwala pokryć 75% dziennego zapotrzebowania na żelazo dla osoby dorosłej, a w przypadku dzieci nawet więcej.
3. Zastosowanie żelaznej rybki w żywieniu
Żelazna rybka to bezpieczny i niezwykle łatwy sposób na wzbogacenie posiłku o żelazo. Na początku rybkę należy dokładnie umyć mydłem i wodą, dzięki czemu jej zastosowanie nie wpłynie na smak potrawy, a pojedyncza rybka będzie mogła służyć nawet do 5 lat. Tę czynność należy wykonywać przed każdym użyciem rybki. Następnie do wody lub zupy należy dodać 2–3 krople kwaśnego płynu (np. sok z cytryny), doprowadzić do wrzenia, wrzucić do garnka żelazną rybkę i gotować przez 10 minut, po czym wyjąć. To niepozorne rozwiązanie pozwala na uwolnienie do wody 6–8 mg dobrze przyswajalnego żelaza. Tak przygotowaną wodę można następnie wykorzystać w dowolny sposób.
Aktualnie lucky iron fish stała się nieodłączną częścią życia wielu rodzin zamieszkujących Kambodżę. Biorąc pod uwagę niedoborową dietę mieszkańców krajów rozwijających się, która opiera się głównie na ryżu i niewielkiej ilości ryb, można stwierdzić, że wynalezienie żelaznej rybki rozwiązuje w znacznym stopniu problem anemii wynikającej z niedożywienia.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
The Lucky Iron Fish is a Natural Source of Iron, luckyironfish.com/ (12.06.2019).
Żelazna rybka szczęścia, kampaniespoleczne.pl/zelazna-rybka-szczescia/ (12.06.2019).
Główka B., Żelazo w diecie dzieci – jak zapobiegać anemii, uzupełniać niedobory i co ma wspólnego ryba z gwoździem?, barbara.glowka.pl/zelazo-diecie-dzieci-zapobiegac-anemii-uzupelniac-niedobory-wspolnego-ryba-gwozdziem/ (12.06.2019).
Roxby P., Why an iron fish can make you stronger, bbc.com/news/health-32749629 (12.06.2019).
Płecha M., Niedobory żelaza – powszechny problem?, kcalmar.com/blog/2016/07/14/niedobory-zelaza-powszechny-problem/ (12.06.2019).
Kuthan R., Bonek Z., Zapobieganie i leczenie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, „Lek w Polsce” 2014, 24(5), 30–34.
Włodarek D., Dietoterapia, Warszawa 2015, 150–153.
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2009, 161–172.