Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na niedobór żelaza dostarczanego z pożywienia może cierpieć ok. 2 mld ludzi na całym świecie. Deficyt tego cennego składnika mineralnego stanowi poważny globalny problem, szczególnie wśród ludności zamieszkującej kraje Trzeciego Świata. Kanadyjscy naukowcy zaniepokojeni tym stanem rzeczy wynaleźli tani i skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu – to lucky iron fish. Według badaczy wynalazek ten może skutecznie zwalczyć anemię, która wiąże się głównie z deficytem żelaza.

 

SPIS TREŚCI:

1. Problem niedoboru żelaza

2. Lucky iron fish – sposób na walkę z anemią

3. Zastosowanie żelaznej rybki w żywieniu

 


1. Problem niedoboru żelaza
Żelazo stanowi jeden z niezwykle cennych mikroelementów, ważnych dla naszego zdrowia. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek i narządów. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć żelaza, dlatego też konieczne jest dostarczanie tego pierwiastka z codzienną dietą. Zaburzenia wchłaniania żelaza lub jego zbyt niska podaż z pożywieniem przyczyniają się do zubożenia zapasów tego składnika w naszym organizmie. Do częstych symptomów niedoboru żelaza należą osłabienie mięśni, senność, bóle głowy, nadmierne zmęczenie, trudności w zapamiętywaniu, bladość skóry i warg, łamliwość włosów i paznokci, słabszy rozwój psychiczny u dzieci, zmniejszona odporność czy ograniczony wzrost. Wśród poważniejszych skutków zbyt niskiej podaży żelaza wymienia się anemię, czyli niedokrwistość z niedoboru żelaza.

 

Jak już wspomniano na wstępie, niedokrwistość dotyczy ok. 2 mld ludzi na świecie. Anemia to problem występujący zarówno w krajach rozwijających się, jak i zaawansowanych cywilizacyjnie. Jednak największy odsetek chorych stwierdza się w krajach słabo rozwiniętych, wynosi on 30–70% i jest związany głównie z niedoborami pokarmowymi. Wśród najbardziej narażonych na deficyt żelaza wymienia się kobiety, zwłaszcza przy obfitych cyklach menstruacyjnych i w czasie ciąży, dzieci i młodzież w okresie wzrostu, osoby z częstymi krwawieniami, przewlekłymi stanami zapalnymi czy nowotworami, osoby z upośledzonym wchłanianiem żelaza, sportowców, wegan, wegetarian, osoby stosujące diety nieprawidłowo zbilansowane i odżywiające się monotonnie.

 

2. Lucky iron fish – sposób na walkę z anemią
Problem niedokrwistości z niedoboru żelaza, który jest powszechny w krajach słabo rozwiniętych, wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Faktem tym zaniepokoili się naukowcy z Kanady, którzy zaczęli szukać taniego, a zarazem skutecznego sposobu na zwalczenie anemii. W rejonach dotkniętych biedą, takich jak Kambodża, zakup suplementów diety zawierających żelazo jest zbyt kosztowny, nie wspominając o małej dostępności tego typu preparatów. Wynaleziono zatem inny sposób – kawałek żelaza w kształcie ryby, nazywany lucky iron fish. Pomysłodawca tego wynalazku dr Christopher Charles nadał żelazu formę rybki, gdyż według mieszkańców Kambodży przynosi ona szczęście.

Badania kliniczne przeprowadzone przez naukowców i niezależne firmy wykazały, że stosowanie żelaznej rybki minimum 3 razy w tygodniu przez 3–12 miesięcy pozwoliło obniżyć liczbę klinicznych przypadków anemii w Kambodży nawet o połowę. Według badaczy stosowanie żelaznej rybki w sposób prawidłowy nie przynosi skutków ubocznych. Ponadto pozwala pokryć 75% dziennego zapotrzebowania na żelazo dla osoby dorosłej, a w przypadku dzieci nawet więcej.


3. Zastosowanie żelaznej rybki w żywieniu
Żelazna rybka to bezpieczny i niezwykle łatwy sposób na wzbogacenie posiłku o żelazo. Na początku rybkę należy dokładnie umyć mydłem i wodą, dzięki czemu jej zastosowanie nie wpłynie na smak potrawy, a pojedyncza rybka będzie mogła służyć nawet do 5 lat. Tę czynność należy wykonywać przed każdym użyciem rybki. Następnie do wody lub zupy należy dodać 2–3 krople kwaśnego płynu (np. sok z cytryny), doprowadzić do wrzenia, wrzucić do garnka żelazną rybkę i gotować przez 10 minut, po czym wyjąć. To niepozorne rozwiązanie pozwala na uwolnienie do wody 6–8 mg dobrze przyswajalnego żelaza. Tak przygotowaną wodę można następnie wykorzystać w dowolny sposób.

  Fabryka Siły Sklep

Aktualnie lucky iron fish stała się nieodłączną częścią życia wielu rodzin zamieszkujących Kambodżę. Biorąc pod uwagę niedoborową dietę mieszkańców krajów rozwijających się, która opiera się głównie na ryżu i niewielkiej ilości ryb, można stwierdzić, że wynalezienie żelaznej rybki rozwiązuje w znacznym stopniu problem anemii wynikającej z niedożywienia.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

The Lucky Iron Fish is a Natural Source of Iron, luckyironfish.com/ (12.06.2019).
Żelazna rybka szczęścia, kampaniespoleczne.pl/zelazna-rybka-szczescia/ (12.06.2019).
Główka B., Żelazo w diecie dzieci – jak zapobiegać anemii, uzupełniać niedobory i co ma wspólnego ryba z gwoździem?, barbara.glowka.pl/zelazo-diecie-dzieci-zapobiegac-anemii-uzupelniac-niedobory-wspolnego-ryba-gwozdziem/ (12.06.2019).
Roxby P., Why an iron fish can make you stronger, bbc.com/news/health-32749629 (12.06.2019).
Płecha M., Niedobory żelaza – powszechny problem?, kcalmar.com/blog/2016/07/14/niedobory-zelaza-powszechny-problem/ (12.06.2019).
Kuthan R., Bonek Z., Zapobieganie i leczenie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, „Lek w Polsce” 2014, 24(5), 30–34.
Włodarek D., Dietoterapia, Warszawa 2015, 150–153.
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2009, 161–172.