Latem pragnienie doskwiera bardziej niż w inne pory roku ze względu na wysokie temperatury. Dla wielu osób picie samej wody jest dość problematyczne, dlatego szukają innego, nieco smaczniejszego rozwiązania. Jednym z nich są domowe lemoniady, które nie tylko dobrze orzeźwiają, ale również świetnie smakują. Poniżej 3 proste sposoby na to, jak przygotować je samodzielnie we własnej kuchni.

 

SPIS TREŚCI:

1. Nawodnienie latem
2. Przepis na tradycyjną lemoniadę
3. Przepis na lemoniadę truskawkową
4. Przepis na lemoniadę arbuzową

 

 

1. Nawodnienie latem
Ze względu na pogłębiające się zmiany klimatyczne coraz częściej zdarzają się dni upalne, w które temperatura sięga powyżej 30°C. Właśnie w tym czasie niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów w organizmie. Odgrywa również rolę w termoregulacji umożliwiającej utrzymanie względnie stałej temperatury ciała. Latem więcej się pocimy, aby organizm się nie przegrzał – tracimy wówczas sporo wody i soli mineralnych. To naturalny proces chłodzenia, jednak jeśli nie zadba się o prawidłową podaż wody i składników mineralnych, może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia. Nawodnić organizm można nie tylko poprzez picie wody – sprawdzą się również inne napoje oraz żywność bogata w wodę, np. warzywa, owoce czy zupy. W trakcie dnia bez aktywności fizycznej tracimy ok. 1–1,5 l płynów, jednak podczas upałów ta wartość może się gwałtownie zwiększać.

 

Objawy odwodnienia:
– ból głowy,
– zawroty głowy,
– wzrost temperatury ciała,
– zmniejszenie apetytu,
– rzadkie oddawanie moczu,
– zahamowanie produkcji śliny,
– zaburzenia funkcji poznawczych,
– senność,
– przyspieszone bicie serca,
– nerwowość.

 

Choć zwykle po wodę sięga się dopiero w momencie odczuwania pragnienia, należy pamiętać, że jest to już objaw odwodnienia. Najczęściej bardzo niewielkiego, bo na poziomie ok. 2%, jednak nie należy go bagatelizować, gdyż może również powodować negatywne odczucia i łatwo się pogłębia. Utrata 7–8% wody może już skutkować negatywnym dla zdrowia udarem cieplnym, dlatego dobrze jest dbać o regularne nawadnianie. Przyjmuje się, że na 1 kcal w diecie powinien przypadać 1 ml wody. Niezwykle istotne jest picie małej ilości płynów z większą częstotliwością – pozwala to na odpowiednie jej wykorzystanie przez organizm. Wypijanie całego litra w krótkim odstępie czasu nie przynosi korzyści, gdyż woda nie może się wówczas całkiem wchłonąć, przez co w większości zostaje wydalona wraz z moczem.

 

Dla wielu osób picie samej wody stanowi nie lada problem – nie ma ona smaku, przez co wydaje się mniej atrakcyjna w porównaniu z innymi napojami. Latem dobrą alternatywą są lemoniady. Te domowe przygotowuje się na bazie prawdziwych owoców (a nie zagęszczonych soków) z małym tylko dodatkiem cukru lub miodu. Produkty słodzące można również w całości zastąpić dowolnym słodzikiem, jeśli tylko jest on dobrze tolerowany – dzięki temu taki napój ma naprawdę niski indeks glikemiczny i mało kilokalorii.

 

2. Przepis na tradycyjną lemoniadę
Tradycyjna lemoniada to ta na bazie cytryn. Choć w klasycznej wersji dodaje się sporo cukru, w proponowanym przepisie jego ilość zmniejszona jest o połowę. Cukier można też zmienić na stewię lub ksylitol. Ze względu na kwaśny smak taka lemoniada jest niezwykle orzeźwiająca!

 

Składniki (na 6 porcji):
– 6 cytryn,
– ½ szklanki cukru brązowego,
– 6 szklanek wody.

  Fabryka Siły Sklep

Sposób przygotowania
1. Wodę przelać do rondla, podgrzać. Dodać cukier, mieszać do rozpuszczenia. Ostudzić.
2. Cytryny wyszorować i wycisnąć z nich sok.
3. Sok połączyć z wodą z cukrem, dobrze schłodzić.

 

3. Przepis na lemoniadę truskawkową
Latem bez problemu można kupić soczyste i świeże truskawki. Warto z nich skorzystać również podczas przygotowywania lemoniady, gdyż nadadzą jej pięknego koloru i nieco słodkiego smaku. Takie połączenie gwarantuje dużą dawkę witaminy C.

 

Składniki (na 12 porcji):
– 15 dużych truskawek,
– 2 łyżki miodu,
– 8 cytryn,
– 7 szklanek wody,
– szklanka stewii.

 

Sposób przygotowania
1. Truskawki umyć, pozbawić szypułek, wrzucić do blendera. Dodać szklankę wody oraz miód i zmiksować na gładką masę.
2. Cytryny wyszorować i wycisnąć. Sok zmieszać z truskawkami.
3. Połączone soki owocowe wymieszać z wodą oraz stewią.
4. Całość chłodzić w lodówce przez 2 godziny.

 

4. Przepis na lemoniadę arbuzową
Arbuz to dobry dodatek do większości letnich dań. Świetnie sprawdza się szczególnie w lemoniadach, gdyż jest słodki i orzeźwiający.

 

Składniki (na 12 porcji):
– ½ szklanki cukru,
– 3 szklanki wody,
– 4 szklanki wydrążonego miąższu z arbuza,
– 4 cytryny.

 

Sposób przygotowania
1. Arbuza umieścić w blenderze i zmiksować na gładką masę.
2. Cytryny wyszorować i wycisnąć. Sok zmieszać z arbuzem.
3. Wodę przelać do rondla, podgrzać. Dodać cukier, mieszać do rozpuszczenia. Ostudzić.
4. Połączone soki owocowe zmieszać z wodą. Całość schłodzić lub wrzucić kostki lodu.

 


Bibliografia
Gugała-Mirosz S., Objawy odwodnienia, ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/objawy-odwodnienia/ (2.08.2022).
Marciszewska J., Jak dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu i co najlepiej nawadnia?, dietly.pl/blog/jak-dbac-o-nawodnienie-organizmu (2.08.2022).
Parol D., Nawodnienie w diecie sportowca, ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nawodnienie-w-diecie-sportowca/ (2.08.2022).