Każdy wiek jest dobry na pracowanie nad właściwą relacją z jedzeniem, jednak najlepsze efekty przyniesie dbanie o nią od początku, czyli od dzieciństwa. W tym przypadku kluczowa jest postawa rodzica, gdyż dzieci to doskonali obserwatorzy. Nawyki żywieniowe opiekunów będą zatem istotnie wpływać na nawyki żywieniowe ich podopiecznych.

 

SPIS TREŚCI:
1. Dobra relacja z jedzeniem – czyli jaka?
2. Co robić, aby relacje dziecka z jedzeniem były właściwe?
3. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

 

 

1. Dobra relacja z jedzeniem – czyli jaka?
Dobrą relację z pożywieniem cechuje brak kategoryzowania żywności na dozwoloną i zakazaną oraz przyzwalanie sobie na spożywanie różnych – także mniej zdrowych – produktów bez wyrzutów sumienia oraz obsesyjnego liczenia kilokalorii. Kluczowy jest umiar w restrykcjach i zasadach, bo nawet w zdrowym odżywianiu można przesadzić. Dbanie o prawidłowe relacje z jedzeniem przekłada się na inne aspekty życia i sprawia, że ta naturalna czynność może dostarczać wiele przyjemności. Szczególnie ważne jest to u dzieci, gdyż nawyki żywieniowe dopiero się u nich kształtują.

 

2. Co robić, aby relacje z jedzeniem były właściwe?
Oto kilka wskazówek dla opiekunów, które mogą pomóc dziecku zbudować właściwą relację z pożywieniem.

 

Pozwól na swobodną naukę jedzenia i poznawania smaków
Już na etapie rozszerzania diety warto zadbać o to, aby maluch mógł sam smakować i dotykać jedzenia, poznawać jego teksturę i zapach. Podawanie dziecku produktów do samodzielnego spożywania wiąże się ze sporym bałaganem, ale ma też wiele zalet: rozwija zmysł dotyku, wzroku i węchu, uczy podejmowania decyzji i rozwija świadomość, że jedzenie może być przyjemnością. Warto pamiętać, że dzieci uczą się poprzez zabawę i potrzebują czasu, aby zrozumieć, że żywnością można się najeść.

  Fabryka Siły Sklep

Nie zmuszaj do jedzenia
Dla rodziców ważne jest, aby dziecko się najadało. Często zakładają, że posiłki muszą zostać spożyte do końca, a w ten sposób okazują swoją troskę. Zmuszanie dziecka do jedzenia przynosi jednak negatywne skutki – traci ono wówczas naturalną zdolność do oceniania swoich potrzeb oraz sygnałów głodu i sytości płynących z organizmu. Warto zadbać, aby jedzenie nie było źródłem stresu zarówno dla dziecka, jak i rodzica oraz pamiętać, że opiekun decyduje o tym, co maluch zje, ale to dziecko decyduje, ile zje. Jeśli dziecko jest zdrowe, a jego wyniki badań mieszczą się w normie, słabszy apetyt na niektórych etapach rozwoju jest całkowicie normalny.

 

Zadbaj o świadome jedzenie
Istotne jest, aby dziecko spożywało posiłek bez dodatkowych rozpraszaczy w postaci telewizora, książeczek czy zabawek. Najlepiej, aby danie spożywane było przy stole. Karmienie malucha podczas oglądania bajki czy zabawy sprawi, że nie będzie on skupiony na jedzeniu, nie będzie zauważał, co je, jaki to ma smak, kolor czy konsystencję oraz nie zaobserwuje, czy się najadł.

 

Nie traktuj jedzenia jako nagrody lub kary
Należy uważać, aby nie budować zbyt emocjonalnych skojarzeń z żywnością. Nie warto traktować produktów spożywczych jako nagrody poprzez mówienie: „jeśli będziesz grzeczny, dostaniesz czekoladę” lub jako kary – „nie pójdziesz na plac zabaw, dopóki nie zjesz obiadu”. Jedzenie powinno być czynnością naturalną, a nie wykonywaną pod presją.

 

Zaproś dziecko do kuchni i wspólnego gotowania
Wspólne gotowanie może dawać wiele satysfakcji, uczy współpracy, a ugotowane przez dziecko potrawy zazwyczaj będą chętniej zjadane. Nawet maluch może uczestniczyć w procesie gotowania, gdy czynności zostaną dostosowane do jego wieku. Wspólne przygotowanie posiłków to prosta droga do poznania składników i nauki kolejnych, nowych umiejętności – warto z niej skorzystać. Dziecko może mieszać, kroić, rozbijać jajka, ugniatać ciasto i wykonywać wiele innych ciekawych dla niego czynności, które będą również wspierać jego rozwój sensoryczny.

 

Posiłki zjadajcie wspólnie
Wspólne jedzenie z dzieckiem to okazja do budowania rodzinnych więzi. Niekiedy pory posiłków to jedyna chwila w ciągu dnia na spokojną rozmowę i podzielenie się tym, co działo się w szkole czy pracy. Warto zadbać o miłą atmosferę przy stole.

 

Szanuj wybory dziecka
Każdy z nas ma kilka produktów, których nie lubi – to zupełnie naturalne. Najmłodsi również mają swoje preferencje smakowe, zapachowe lub związane z konsystencją pokarmu. Ważne, aby nie zmuszać dzieci do jedzenia potraw, które im nie smakują, oraz uszanować ten fakt. Warto jednak co jakiś czas proponować nielubianą potrawę – niekiedy preferencje smakowe się zmieniają i w tym również nie ma nic dziwnego.

 

Zmiany wprowadzaj stopniowo
Złe nawyki żywieniowe warto naprawić. Jeżeli do tej pory posiłki spożywane były w biegu, każdy z domowników jadł obiad osobno czy przed telewizorem – nigdy nie jest za późno, aby to zmienić. Nie należy jednak wprowadzać tych modyfikacji radykalnie, lepiej zrobić to małymi kroczkami. Na początek dobrym pomysłem jest ustalenie jednego dnia w tygodniu, w którym wszystkie posiłki zjadane są wspólnie, a następnie zwiększanie liczby takich dni. Zmiany warto wprowadzać tak, aby wszyscy domownicy byli w ten proces zaangażowani – bez nakazów.

 

3. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
Są sytuacje, w których warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Gdy dziecko ma problem z gryzieniem i żuciem pokarmów, odruch wymiotny i krztuszenie pojawiają się bardzo często, a jedyną akceptowalną konsystencją posiłków są papki, to już na etapie rozszerzania diety dobrze zwrócić się o pomoc do pediatry lub neurologopedy. Jeśli małe dziecko konsekwentnie i przez dłuższy czas odmawia jedzenia oraz nie przybiera na masie ciała, warto taką sytuację omówić z dietetykiem dziecięcym. U starszych dzieci i nastolatków niekiedy pojawia się problem z akceptacją swojej sylwetki. Przy znacznej utracie masy ciała i niechęci do spożywania wspólnych posiłków warto skonsultować dziecko z psychodietetykiem, gdyż może to być oznaka rozwijających się zaburzeń odżywiania. Wczesne zauważanie różnych problemów dotyczących żywienia pozwoli na łatwiejsze ich rozwiązanie i szybszy powrót na drogę dobrych relacji z jedzeniem.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Jachimowicz K., 6 pytań do dietetyka: kształtowanie dobrych relacji z jedzeniem, zdrowedziecko.com/ksztaltowanie-dobrych-relacji-z-jedzeniem/ (05.08.2022).
Marciniak A., Wspólne jedzenie posiłków. O rozwój dziecka możesz dbać przy stole, porozmawiajmyodzieciach.pl/wspolne-jedzenie-posilkow-o-rozwoj-dziecka-mozesz-dbac-przy-stole/ (05.08.2022).
Piszczek A., Co może zrobić rodzic, żeby dziecko chciało zdrowo jeść?, dziecisawazne.pl/co-moze-zrobic-rodzic-zeby-dziecko-chcialo-zdrowo-jesc/ (05.08.2022).