Chleb tradycyjny bądź ulepszony – jaki wybrać?
Pogarszająca się jakość pieczywa to od jakiegoś czasu bolączka osób pragnących zdrowo się odżywiać. Niestety często jest to produkt wzbogacany o polepszacze smaku i konserwanty, niemające wiele wspólnego z tradycyjnym pieczywem.
SPIS TREŚCI:
1. Chleb – ulepszony znaczy lepszy?
2. Rodzaje chleba tradycyjnego
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Chleb – ulepszony znaczy lepszy?
Dodatki znajdujące się w chlebie mają poprawiać konsystencję
i przedłużać jego trwałość. Najczęściej dodawane są guma guar, syrop glukozowo-fruktozowy, węglan sodu czy emulgatory ułatwiające połączenie składników ciasta.
Teraz niestety oprócz mąki, wody i naturalnego zakwasu czy czasem dodatku drożdży często w składzie chleba znajdują się olej, emulgatory i środki do przetwarzania mąki. Wśród chemicznych dodatków znajdują się także spulchniacze, wybielacze, sztuczne kwasy, odpleśniacze, konserwanty czy karmel (nadający ciemny kolor pieczywu).
To zakwas sprawia, że chleb ma smak i zapach. Miąższ chleba na zakwasie jest zwarty, nie rozpada się przy krojeniu, a czerstwiejąc, nie pleśnieje, ale wysycha z zachowaniem przy tym aromatu.
Biorąc pod uwagę wspomniane aspekty, nie należy kupować chleba na stacjach benzynowych ani w marketach. W takich miejscach pieczywo jest wypiekane z głęboko zamrożonego ciasta. Częste spożywanie takiego pieczywa może prowadzić np. do niestrawności, powstawania alergii, zaburzeń wchłaniania, chorób metabolicznych czy polipów jelit.
2. Rodzaje chleba tradycyjnego
Mąka z jednorazowego przemiału bez odsiewania otrąb to mąka razowa, pełnoziarnista, jej skład jest najbardziej zbliżony do składu ziarna.
Pieczywo z niej upieczone zawiera wszystkie wartościowe składniki znajdujące się w ziarnie, czyli witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, miedź, cynk. Jest bogate w białko, lecytynę oraz przede wszystkim błonnik, którego jest nawet 5 razy więcej niż w białym pieczywie. Razowe pieczywo ma także mało skrobi, dzięki czemu nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jest więc produktem, który powinien zostać wprowadzony do codziennej diety na stałe.
Wybierając pieczywo, należy także zwracać uwagę na dodatki. Chleb pszenny z dodatkiem mąki żytniej jest smaczniejszy, a dodatkowo bogatszy w witaminę B2, mangan i cynk, które są obecne w mące żytniej. Otręby to kolejny wartościowy dodatek pieczywa. Otręby mogą być pszenne, żytnie, ryżowe, sojowe, owsiane. Są bogatym źródłem białka roślinnego, składników mineralnych, witamin z grupy B i witaminy E.
Do pieczywa dodawane są także ziarna słonecznika, soi, dyni, kminku, czarnuszki, sezamu, maku i siemienia lnianego, przez co wzrasta zawartość błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Warty uwagi jest również chleb z amarantusem. Jest to roślina bogata
w białko, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, wapń, fosfor, potas i magnez. Jest także dobrym źródłem żelaza. Godny polecenia jest również chleb orkiszowy, bogaty w błonnik i białko, regulujący trawienie oraz wzmacniający organizm.
Kiedy weźmiemy pod uwagę skład pieczywa tostowego czy białych bułek potraktowanych chemicznymi środkami spulchniającymi, a często także polepszaczami typu dodatek antypleśniowy, jasne staje się, który produkt lepiej wybrać.
Jeśli w piekarni widzisz pulchniutki, pachnący, chrupiący biały chleb
i masz wielką ochotę go kupić, to pamiętaj, że oprócz tego, że będzie smaczny, nie zawiera wielu składników odżywczych. Lepiej wybrać pełnoziarniste ciemne pieczywo, które oprócz doskonałego smaku posiada ogromną ilość składników odżywczych. To właśnie dzięki ich obecności pieczywo oprócz spełniania funkcji żywieniowej może także być wykorzystywane w profilaktyce niektórych chorób cywilizacyjnych.
Bibliografia
Ceglińska A., Znaczenie pieczywa w codziennym życiu człowieka, „Zeszyty Naukowe Uczelni Vistula” 2017, 54(3), 30–37.
Diowksz A., Nasz chleb powszedni źródłem zdrowia, „Przegląd Piekarski i Cukierniczy” 2008, 1, 10–14.
Gambuś H., Litwinek D., Pieczywo – dlaczego warto jeść i jakie wybierać?, mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74904,pieczywo-dlaczego-warto-jesc-i-jakie-wybierac (14.11.2018).
Makarowska M., Jedz pysznie, chudnij cudnie. Poradnik dietetyczki hedonistki, Łódź 2015, 199–203.
Mielcarz M., Wartość odżywcza pieczywa i jego przeznaczenie dla konsumentów wymagających określonych diet (cz. III), „Przegląd Piekarski i Cukierniczy” 2005, 6, 2–3.