Pytania dotyczące liczby kilokalorii, jaką należy spożywać, aby utrzymać masę ciała, nie są już zadawane tylko przez kobiety. Mężczyźni również chcą mieć idealną sylwetkę i zaczynają coraz częściej liczyć kilokalorie. Jak prawidłowo dokonywać takich obliczeń i co należy brać pod uwagę?

 

SPIS TREŚCI:

1. Skąd organizm otrzymuje energię?

2. Różnice między mężczyznami a kobietami

3. Wzór Harrisa i Benedicta

4. Liczba kalorii w trakcie budowania masy mięśniowej

5. Liczba kalorii na redukcji

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 29,99 zł za miesiąc


 

1. Skąd organizm otrzymuje energię?

Węglowodany, białka i tłuszcze to trzy najważniejsze makroelementy, które podtrzymują biochemiczne funkcje organizmu, dostarczają energii i siły do codziennego funkcjonowania. Jeśli ktoś dostarcza organizmowi niezbędną liczbę kilokalorii, optymalną ilość białek, węglowodanów i tłuszczów, zapewnia mu prawidłową pracę.

 

Węglowodany to główne źródło energii. Podczas trawienia są one przekształcane w glukozę, która stanowi główne paliwo dla komórek. Żaden z organów nie będzie prawidłowo funkcjonował bez odpowiedniej podaży węglowodanów, zwłaszcza o niskim indeksie glikemicznym. Powinny one stanowić ok. 60% dobowego zapotrzebowania kalorycznego.

 

Białko stanowi materiał budulcowy. Organy, mięśnie, włosy, paznokcie – wszystko jest zbudowane z białka. Bierze ono również udział w pracy układu immunologicznego. Powinno stanowić 10–15% dobowego zapotrzebowania na energię.

 

Tłuszcze również odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu organizmu. Przyczyniają się one do aktywizacji funkcji obronnych, są zaangażowane w procesy metaboliczne i inne funkcje organizmu. Ponadto stanowią źródło energii w momencie, gdy dostarczana ilość węglowodanów i białka jest niska. 25–30% całkowitej liczby kilokalorii powinny stanowić tłuszcze, głównie nienasycone.


2. Różnice między mężczyznami a kobietami

Zapotrzebowanie kaloryczne nie jest jednakowe dla kobiet i mężczyzn, nawet jeżeli mają podobną masę ciała. Różnice wynikają głównie z różnej szybkości przebiegu procesów metabolicznych w organizmie. Mężczyźni mają dużo szybszy metabolizm, dlatego jest im łatwiej zredukować masę ciała. Większe zapotrzebowanie kaloryczne u mężczyzn wynika głównie z większej zawartości masy mięśniowej. Z powodu większej ilości tkanki mięśniowej mężczyźni wykazują również wyższe zapotrzebowanie na białko, jednak dotyczy to głównie tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

 

Różnice pomiędzy płciami związane są również z miejscem magazynowania tkanki tłuszczowej w organizmie. U kobiet to głównie okolice brzucha, bioder i ud, a u mężczyzn przede wszystkim górna część brzucha. Tkanka tłuszczowa z tego miejsca łatwiej ulega spalaniu po wprowadzeniu prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Fabryka Siły Sklep


3. Wzór Harrisa i Benedicta

Dieta to styl życia i myślenia. Trzeba przyjmować taką liczbę kilokalorii, jakiej potrzebuje organizm. Na początku należy obliczyć wartość podstawowej przemiany materii (BMR). Ciało wydatkuje energię przez cały czas – oddychanie, bicie serca itd. Warto skorzystać ze wzoru Harrisa i Benedicta. Uwzględnia się tu wiek, masę ciała i wzrost.

 

Wzór dla mężczyzn

BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wzrost w cm) – (6,8 × wiek)

 

Otrzymany wynik to zapotrzebowanie kaloryczne potrzebne do utrzymania podstawowych funkcji organizmu. Teraz należy wziąć pod uwagę aktywność fizyczną. Dzięki temu można obliczyć wartość zapotrzebowania kalorycznego, które umożliwi utrzymanie obecnej wagi:

– siedzący tryb życia (całkowity brak aktywności fizycznej) – BMR × 1,2;

– niska aktywność (2–3 razy w tygodniu) – BMR × 1,37;

– umiarkowana aktywność (3–5 razy w tygodniu) – BMR × 1,55;

– wysoka aktywność (6–7 razy w tygodniu) – BMR × 1,72;

– bardzo wysoka aktywność (treningi 2 razy dziennie) – BMR × 1,9.

 

Niska aktywność to np. spacery, umiarkowana aktywność to np. trening siłowy, wysoka i bardzo wysoka aktywność dotyczą zazwyczaj sportowców i osób ciężko pracujących fizycznie.


4. Liczba kalorii w trakcie budowania masy mięśniowej

Prawidłowa strategia zwiększania masy oznacza maksymalny przyrost tkanki mięśniowej z minimalnym przyrostem tkanki tłuszczowej. Po wyliczeniu zapotrzebowania kalorycznego przy obecnej masie ciała należy dodać 300–500 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że liczba kilokalorii nie będzie decydującym czynnikiem wpływającym na wzrost suchej masy mięśniowej, jeżeli jakość produktów będzie wątpliwa. Należy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka (1,7–1,8 g na kg masy ciała), wybierać produkty, które dostarczą węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, i zdrowe tłuszcze.


5. Liczba kalorii na redukcji

Okres redukcji stanowi duży stres dla organizmu, należy podejść do tematu poważnie i zadbać o to, by przebiegał powoli. Zaleca się spożywać 500–1000 kcal mniej niż normalnie. Redukcja masy ciała powinna wynosić 0,5–1 kg tygodniowo. Szybsze tempo utraty kilogramów może prowadzić do spalania nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również tkanki mięśniowej. Oczywiście nie należy od razu odejmować od bilansu kalorycznego 500 kcal. Proces powinien przebiegać powoli, a kaloryczność należy zmniejszać o 100 kcal co tydzień lub nawet co dwa tygodnie. Wszystko zależy od reakcji organizmu.

 

Zmniejszenie kaloryczności następuje przede wszystkim kosztem węglowodanów, ilość białka należy zwiększać. Naukowcy z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii ustalili, że w trakcie redukcji zaawansowani sportowcy powinni zwiększać zapotrzebowanie na białko do 2,5 g na kg masy ciała. Prowadzi to do zachowania poziomu masy mięśniowej w trakcie redukowania tkanki tłuszczowej.