Stosowanie diety wegańskiej u najmłodszych budzi wiele wątpliwości. Czy aby na pewno w diecie małego weganina znajdują się składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju? Czy rzeczywiście jest ona bezpieczna dla zdrowia dziecka i nie trzeba obawiać się o ewentualne niedobory, jeżeli będzie odpowiednio zbilansowana? Ten artykuł rozwiewa wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania diet roślinnych u dzieci.

 

SPIS TREŚCI:

1. Dieta wegańska a zdrowie dziecka

2. Na co zwrócić uwagę podczas wprowadzania diety wegańskiej u malucha

3. Jak zbilansować dietę małego weganina

4. Podsumowanie

 

 

1. Dieta wegańska a zdrowie dziecka
Przyczyny stosowania diet roślinnych u maluchów są różne, jednak kluczowe znaczenie ma m.in. aspekt zdrowotny. Wśród wielu osób wykluczanie produktów odzwierzęcych z diety dzieci może budzić kontrowersje, niemniej jednak stanowiska wielu międzynarodowych towarzystw naukowych jednoznacznie wskazują na korzyści zdrowotne związane z żywieniem małych wegan.


W stanowisku Amerykańskiego Towarzystwa Dietetycznego (V. Melina, W. Craig, S. Levin 2016) oraz Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego (M. Amit 2010) można przeczytać, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety wegańskie, w których zadbano o odpowiednią ilość wszystkich składników pokarmowych, mogą stanowić zdrowy sposób żywienia na każdym etapie życia, również dzieci i młodzieży. Mogą one także pokrywać zapotrzebowanie żywieniowe i zapewniać korzyści w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób.


2. Na co zwrócić uwagę podczas wprowadzania diety wegańskiej u malucha
Kluczowe znaczenie mają odpowiednia edukacja żywieniowa całej rodziny oraz regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Stałej ocenie musi również podlegać jadłospis pod względem jakości, odpowiedniego zbilansowania oraz zawartości składników szczególnie niedoborowych w diecie wegan, jak białko, witamina B12, witamina D, wapń, żelazo, cynk, jod oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo niezbędne może okazać się wprowadzenie żywności wzbogacanej o dane składniki oraz odpowiedniej suplementacji dietetycznej. W przypadku dzieci głównym wyznacznikiem prawidłowego zbilansowania diety będą ewentualne wahania masy ciała, które należy monitorować.


3. Jak zbilansować dietę małego weganina

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wartość energetyczną diety dostosowaną do wieku i poziomu aktywności fizycznej. Kluczowe w kontekście odpowiedniego wzrostu i rozwoju dziecka będzie dostarczanie wraz z dietą prawidłowej ilości białka.

  Fabryka Siły Sklep

Ze względu na to, że białka pochodzenia roślinnego mają mniejszą wartość odżywczą niż pochodzenia zwierzęcego, istotne będzie wprowadzenie różnorodnych źródeł tego składnika w diecie oraz zadbanie o jego jakość (P. Müller 2020). Pomoże to w dostarczeniu odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych. Ze względu na zwiększone potrzeby żywieniowe dzieci niezbędne może się okazać zwiększenie zawartości białka w diecie maluchów.


Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest wapń, którego odpowiednie ilości zapewniają dzieciom m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów. Przyjmuje się, że dzieci na diecie wegańskiej powinny dostarczać takie ilości wapnia, które będą spełniać standardowe zalecenia odnośnie spożycia tego mikroskładnika w tej grupie wiekowej. W diecie dzieci powinny znaleźć się roślinne napoje fortyfikowane w wapń. Rodzice i opiekunowie podczas zakupów powinni zwrócić szczególną uwagę na skład takich produktów.

 

Oprócz tego duże ilości wapnia znajdują się w zielonych warzywach liściastych, jak brokuły, jarmuż, kapusta, dlatego należy uwzględniać je w codziennym jadłospisie dziecka. Dodatkowym źródłem wapnia będą orzechy, nasiona, suszone owoce oraz fasole, których również nie powinno zabraknąć. Jeśli pokrycie zapotrzebowania na wapń nie jest możliwe z dietą, konieczne może okazać się zastosowanie suplementacji.


Warto również zwrócić uwagę na podaż żelaza oraz zadbać o zwiększenie wchłanialności żelaza niehemowego z produktów roślinnych m.in. poprzez spożycie odpowiednich ilości witaminy C, która poprawia wchłanialność tego pierwiastka (M.A. Desmond i wsp. 2021). W przypadku stwierdzonych niedoborów żelaza należy zastosować odpowiednią suplementację po konsultacji z lekarzem.


Dodatkowo dieta wegańska jest szczególnie niedoborowa w witaminę B12, której głównym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego. Aby dostarczyć jej odpowiednie ilości, należy włączyć do diety malucha produkty wzbogacane o tę witaminę oraz, jeśli istnieje taka konieczność, zastosować suplementację (J. Lemale i wsp. 2019).


Rodzicom i opiekunom należałoby również polecić włączenie u małego weganina suplementacji witaminy D, którą zaleca się całej polskiej populacji w okresie jesienno-zimowym ze względu na ograniczoną syntezę skórną tego związku.


Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość tłuszczu w diecie malucha, który powinien pochodzić przede wszystkim z wszelkiego rodzaju orzechów, pestek, awokado, oliwy z oliwek, oleju lnianego i rzepakowego, siemienia lnianego. Pomoże to w dostarczeniu wraz z dietą kluczowych dla zdrowia dziecka kwasów omega-3 – kwasów eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA).

 

4. Podsumowanie
Niektórym osobom może się wydawać, że dieta wegańska nie jest odpowiednia dla właściwego wzrostu i rozwoju dziecka, a zaspokojenie potrzeb żywieniowych dzieci stosujących taki rodzaj żywienia nie jest możliwe i może nieść ze sobą ryzyko niedoborów kluczowych składników odżywczych.


Badania wskazują jednak, że dzieci stosujące dietę wegańską w porównaniu z dziećmi będącymi na diecie konwencjonalnej przyjmują wraz z pożywieniem znacznie więcej błonnika, a mniejszą ilość tłuszczu i cholesterolu (S. Weder i wsp. 2019). Co więcej, badacze udowodnili, że stosowanie diet roślinnych w dzieciństwie może zmniejszać ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych w dorosłości (M.A. Desmond i wsp. 2018).

 

Diety wegańskie mogą być niedoborowe w białko, wapń, witaminę B12, omega-3 oraz charakteryzować się niską biodostępność cynku i żelaza, co może mieć znaczenie w kontekście prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jak wiadomo, dzieci, podobnie jak kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, należą do grupy o szczególnych potrzebach żywieniowych, jednak przy odpowiednio skomponowanej diecie roślinnej – przede wszystkim urozmaiconej, uwzględniającej żywność wzbogacaną, pokrycie zapotrzebowania na większość składników odżywczych jest możliwe.

 

Należy podkreślić, że składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne powinny być w pierwszej kolejności dostarczane wraz z dietą, jeśli jednak nie jest to możliwe, warto rozważyć dodatkową suplementację, którą należy skonsultować z lekarzem. Kluczowa jest rola lekarzy i dietetyków w edukowaniu rodziców i opiekunów w zakresie korzyści i zagrożeń wynikających ze stosowania diety wegańskiej u dzieci.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Amit M., Vegetarian diets in children and adolescents, „Paediatrics & Child Health” 2010, 15(5), 303–314.
Desmond M.A. et al., Growth, body composition, and cardiovascular and nutritional risk of 5- to 10-y-old children consuming vegetarian, vegan, or omnivore diets, „The American Journal of Clinical Nutrition” 2021, 113(6), 1565–1577.
Desmond M.A. et al., Plant-based diets for children as a means of improving adult cardiometabolic health, „Nutrition Reviews” 2018, 76(4), 260–273.
Lemale J. et al., French-speaking Pediatric Hepatology, Gastroenterology and Nutrition Group (GFHGNP). Vegan diet in children and adolescents. Recommendations from the French-speaking Pediatric Hepatology, Gastroenterology and Nutrition Group (GFHGNP), „Archives de Pédiatrie” 2019, 26(7), 442–450.
Melina V., Craig W., Levin S., Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets, „Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics” 2016, 116(12), 1970–1980.
Müller P., Vegan Diet in Young Children, „Nestlé Nutrition Institute Workshop Series” 2020, 93, 103–110.
Weder S. et al., Energy, Macronutrient Intake, and Anthropometrics of Vegetarian, Vegan, and Omnivorous Children (1⁻3 Years) in Germany (VeChi Diet Study), „Nutrients” 2019, 11(4), 832.