Latem, gdy temperatura za oknem jest wysoka, warto postawić na lżejsze posiłki. Najlepiej sprawdzają się dania, które nie wymagają wielu składników ani czasu do przygotowania, a ponadto wykorzystują produkty sezonowe. Jednym z takich posiłków może być chłodnik, czyli zupa podawana na zimno – w upalne dni sprawdzi się ona idealnie. Zazwyczaj przygotowuje się ją z drobno pokrojonych bądź zmiksowanych warzyw lub owoców.

 

SPIS TREŚCI:
1. Chłodnik w różnych krajach
2. Chłodnik z awokado
3. Chłodnik z truskawek
4. Chłodnik z buraczków
5. Wartości odżywcze chłodnika

 

 

1. Chłodnik w różnych krajach
W Polsce najczęściej przyrządza się chłodnik litewski, który wpisany jest na listę dań tradycyjnych. Przygotowuje się go na bazie buraków z dodatkiem kefiru, kopru oraz rzodkiewki. Dodatkowo do chłodnika podawane są ugotowane ziemniaki. Inne kraje również mają swoje wersje tego dania: w Hiszpanii – gazpacho (na bazie pomidorów), na Bałkanach – tarator (na bazie ogórka i orzechów), a we Francji – vichyssoise (na bazie pora, ziemniaków i cebuli).

 

W wielu domach istnieje tradycja przygotowania chłodnika w upalne, letnie dni – czasami są to wersje tradycyjne tej zupy, a czasami nowoczesne wariacje kulinarne, których efektem jest smaczna, orzeźwiająca potrawa.

 

2. Chłodnik z awokado
Połączenie awokado z ogórkiem i miętą zapewnia orzeźwienie, a samo danie dostarcza dużej ilości kwasów omega-3 korzystanie wpływających na układ odpornościowy, skórę, włosy, paznokcie, a także pracę mózgu. Zupa z awokado to witaminowa bomba.

 

Składniki (na 4 porcje):
– 3 sztuki dojrzałego awokado,
– 3 ogórki gruntowe,
– duży jogurt naturalny gęsty lub typu greckiego,
– ½ szklanki zimnej wody mineralnej,
– 2 łyżki oliwy z oliwek,
– sok z połowy limonki,
– garść posiekanej mięty,
– garść posiekanego koperku,
– sól,
– pieprz.

  Fabryka Siły Sklep

Sposób przygotowania

Awokado umyć, przekroić wzdłuż, wyciągnąć pestki i łyżką wyjąć dojrzały miąższ. Miąższ umieścić w kielichu blendera (lub misce, jeśli używany będzie blender ręczny), następnie dodać sok z wyciśniętej limonki. Całość zblendować na gładką masę. Ogórki obrać ze skóry, pokroić w drobną kostkę i dodać do musu z awokado. Przyprawić solą oraz pieprzem, ponownie zmiksować. Następnie dodać jogurt, wodę i oliwę. Wszystko dobrze wymieszać za pomocą łyżki. Przygotowany chłodnik włożyć na min. 2 godziny do lodówki. Zupę nalać do miseczek i posypać koperkiem oraz miętą. Chłodnik można zjeść z pieczywem, grzankami, groszkiem ptysiowym lub nasionami. Uwzględnić można także dodatkowe źródło białka, np. wędzonego łososia, który idealnie komponuje się z awokado.

 

3. Chłodnik z truskawek
Latem warto przygotować chłodnik z letnich owoców – będzie on stanowił dobre źródło witaminy C oraz magnezu. W owocowej wersji dania sprawdzą się niskokaloryczne truskawki, maliny czy borówki.

 

Składniki (na 1 porcję):
– szklanka truskawek,
– mały jogurt kokosowy,
– łyżeczka miodu lub syropu klonowego,
– łyżka płatków migdałowych,
– ½ łyżeczki soku z cytryny,
– kilka listków mięty.

 

Sposób przygotowania
Truskawki umyć, obrać z szypułek i umieścić w kielichu blendera (lub misce, jeśli używany będzie blender ręczny). Dodać wyciśnięty sok z cytryny i miód. Całość zmiksować na gładko, następnie wymieszać z jogurtem kokosowym. Chłodnik włożyć przynajmniej na 2 godziny do lodówki w celu schłodzenia. Zupę podawać w kubku lub miseczce z dodatkiem liści mięty i płatków migdałowych. Do chłodnika można ugotować dodatkowo makaron lub ryż, dzięki czemu danie będzie pożywniejsze.

 

4. Chłodnik z buraczków
Najbardziej tradycyjna wersja chłodnika to ta na bazie buraków. Sklepy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i sprzedają hermetycznie zamknięte buraki (już ugotowane i obrane). Można je wykorzystać m.in. do przygotowania chłodnika, co pozwoli zaoszczędzić czas spędzony w kuchni.

 

Składniki (na 4 porcje):
– opakowanie buraków gotowanych,
– 3 ogórki gruntowe,
– pęczek rzodkiewki,
– 2 szklanki kefiru naturalnego,
– duży jogurt naturalny gęsty lub typu greckiego,
– łyżka soku z cytryny,
– łyżeczka miodu,
– pęczek koperku,
– sól,
– pieprz,
– czosnek granulowany.

 

Sposób przygotowania
Buraki pokroić w kostkę. Ogórki umyć i obrać. Umyte rzodkiewki oraz ogórki pokroić w drobną kostkę. Warzywa umieścić w garnku lub dużej misce, dodać kefir, jogurt, sok z cytryny, miód, sól, pieprz i czosnek. Chłodnik włożyć na min. 2 godziny do lodówki w celu schłodzenia, po tym czasie przelać do miseczek i posypać koperkiem. Do zupy można także ugotować jajka, ostudzić je i pokroić w ćwiartki, dzięki czemu chłodnik będzie zawierał dodatkową porcję białka i zapewni dłuższe uczucie sytości.

 

5. Wartości odżywcze chłodnika
Chłodnik to idealny pomysł na obiad, lunch lub kolację w czasie, gdy temperatura za oknem jest wysoka i nie mamy ochoty jeść potraw wymagających gotowania lub pieczenia. Zarówno miłośnicy dań wytrawnych, jak i tych słodkich znajdą idealną wersję zupy, która zapewni orzeźwienie w gorące dni.

 

Ponadto chłodnik dostarczy do organizmu dużych ilości witamin i składników mineralnych za sprawą warzyw lub owoców wykorzystanych do przygotowania potrawy. Produkty mleczne, takie jak jogurt czy kefir, będą źródłem wapnia oraz pełnowartościowego białka. Dodatek koperku i mięty zapewni orzeźwienie oraz dawkę witaminy C. Chłodnik przygotowany na bazie warzyw i owoców to także dobre źródło błonnika pokarmowego, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Danie to sprawdzi się u osób będących na diecie redukcyjnej oraz wegetariańskiej. Jeśli chłodnik ma być przygotowany dla wegan, warto jogurt naturalny czy kefir zamienić na roślinny odpowiednik (np. jogurt kokosowy, sojowy lub owsiany) i nie stosować dodatków w postaci jajek, ryby czy mięsa.